Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal Dobrej Woli

Jednym z patronów honorowych dziecięcego festiwalu jest Polski Komitet Narodowy UNICEF. Te skrzydła cenimy szczególnie, ponieważ organizacji bliski jest los dzieci na całym świecie. Współpraca, w trakcie której w Koninie popularyzowaliśmy wybrane akcje UNICEFu, trwa nieprzerwanie od 2004 roku.


Idee UNICEFu wspierają tak zwani Ambasadorowie Dobrej Woli, do których należą osobistości świata kultury i sportu. Pierwszym z nich, w 1954 roku został Danny Kaye, amerykański aktor komediowy. Znalazły się wśród nich postacie takie jak: Audrey Hepburn, Richard Attenborough, Roger Moore, Peter Ustinov, Vanessa Redgrave, Jessica Lange, jak również Angelina Jolie, Ralph Finnes, Lady Gaga, Ricky Martin, Youssou N’Dour, Shakira, Orlando Bloom, Lionel Messi, David Beckham, Selena Gomez i inni.

Ambasadorami UNICEFu byli także polscy artyści i sportowcy: Małgorzata Foremniak, Maria Jeżowska, Natalia Kukulska, Artur Żmijewski, Magdalena Różczka oraz Marcin Kozioł, i Robert Lewandowski. Dzięki współpracy festiwalu z UNICEFem udało się między innymi rozpropagować akcje: „Przepustka do życia”, w czasie której organizacja pozyskiwała środków za zakup szczepionek dla dzieci z Sierra Leone (2006 rok, Ambasador Dobrej Woli: Małgorzata Foremniak). Udało się zgromadzić 2,5 miliona złotych i kupić: 512.420 szczepionek przeciw odrze i 394 tysiące szczepionek przeciw polio.

W kolejnym roku Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca promował akcję skierowaną do najmłodszych mieszkańców Madagaskaru, którzy ucierpieli w wyniku serii cyklonów, które nawiedziły ich wyspę. UNICEF polski wspierał wówczas akcję mającą na celu sfinansowanie zakupu 100 tysięcy szczepionek przeciw odrze (koszt jednej szczepionki: 40 groszy, siła i prędkość cyklonu: 225 km/h).

W 2011 UNICEF ponownie skierował swą uwagę na Sierra Leone, tym razem przeznaczając zebrane pieniądze na budowę studni i latryn dla lokalnej społeczności. Brak dostępu do czystej wody i złe warunki sanitarne były bowiem przyczyną wysokiej umieralności dzieci w tym kraju. Ale UNICEF to nie tylko szczepionki czy woda – tak niezbędna do życia.
 

Czy wiecie, że w najbiedniejszych krajach świata, nad którymi UNICEF roztacza opiekę, podstawowym wyposażeniem szkolnym dzieci jest zeszyt i ołówek?


Fot. Andrzej Dusza
Fot. Andrzej Dusza, Nepal 2013

UNICEF ratuje rocznie życie milionów dzieci na świecie, których kraje zostały dotknięte klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi czy też ubóstwem. Zajmuje się również wyrównywaniem szans edukacyjnych, ochroną dzieci przed przemocą, wykorzystywaniem, dyskryminacją, zapobieganiem zarażeniu wirusem HIV, opieką nad dziećmi chorymi i osieroconymi z powodu chorób, głodu, wojen. Dlatego też szczególną troską obejmuje też przyszłe matki.

25 kwietnia tego roku w Nepalu zanotowano niespotykane na świecie trzęsienie ziemi w skali 7,8 w skali Richtera, z 18 wstrząsami wtórnymi. Pod gruzami zginęło prawie 9 tysięcy ludzi, 20 tysięcy zostało rannych. Wywołało to lawinę w Himalajach, która pochłonęła kolejne ofiary. Zabytki w Katmandu, Pokahrze, Bakhtapur czy Patanie – chluba dziedzictwa narodowego Nepalu – uległy całkowitemu zniszczeniu.

Ostatnie miesiące były dla pracowników, wolontariuszy z UNICEFu (i ludzi dobrej woli – przyp. red.) czasem wytężonej pracy i dramatycznej walki z czasem – czytamy w liście nadesłanym przez organizację. Wszystko po to, aby dotrzeć z pomocą do mieszkańców zdewastowanego Nepalu, a w szczególności dzieci, które najbardziej odczuwają skutki takich tragedii. Dostawy czystej wody, akcje szczepień, szpitale polowe czy opieka psychologiczna to przykłady udzielonej pomocy, która uratowała niejedno życie. Wiele udało się zrobić, ale nasza praca w Nepalu się nie kończy. Zniszczenia są ogromne i odbudowa kraju potrwa latami. UNICEF będzie na miejscu tak długo, jak to będzie potrzebne. Możesz być tam z nami. Dlatego dziś, z całego serca prosimy Cię o pomoc. Dołącz do nas i wesprzyj odbudowę Nepalu.

Wyślij SMS o treści NEPAL pod numer 7245 (całkowity koszt: 2,46 zł). Dla nas to tak niewiele, dla poszkodowanych w Nepalu to realna pomoc, która ratuje życie.



W imieniu małych Nepalczyków i patrona festiwalu – polskiej agendy UNICEF – dziękujemy Wam za każdy wysłany sms.



Foto: Andrzej Dusza
 

 

 
 
serv kdkkonin