Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal emocji

Był rok 1977. Janusz Leśniewski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Tanecznego w Poznaniu i Kazimierz Lipiński, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Koninie, wpadli na pomysł zorganizowania w naszym mieście ogólnopolskiego konkursu dziecięcego. Ale to był na razie tylko pomysł, a w zasadzie dwa różne pomysły…


Opracowali: Izabela Bobrowska, Andrzej Dusza, Dorota Gapska

W tamtych czasach każdy fajny pomysł musiał zostać zatwierdzony przez wyższe instancje – urzędy i instytucje (to nie wymówka, lecz wyjaśnienie dla tych, którzy żyją w naszej epoce). I w tym przypadku nie mogło być inaczej. Zwłaszcza, że i pomysł wcale nie był jednoznaczny. Dyrektor Lipiński prowadził rozmowy z redakcją programów dziecięcych TVP o zorganizowaniu konkursu wokalnego, zaś dyrektor Leśniewski proponował zorganizowanie konkursu tańca. Pomysł dyrektora Lipińskiego został (z jakichś powodów) zaniechany. Ale już wtedy Konin dysponował dwoma świeżo wybudowanymi domami kultury z salami dla kilkuset widzów każda, był gotowy amfiteatr. Poznań miał znakomitą kadrę i kontakty w całym kraju. Wystarczyło połączyć siły.
W marcu 1979 r. Ministerstwo Oświaty i Wychowania zawarło porozumienie z Federacją Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce, które dotyczyło działalności tej instytucji oraz jej agend – Ośrodków Upowszechniania Kultury Tanecznej wśród dzieci i młodzieży. Efektem porozumienia miały być konfrontacje taneczne.

Celem Konfrontacji są: prezentacja umiejętności artystycznych dziecięcych zespołów tanecznych, stworzenie bazy do wymiany doświadczeń instruktorów prowadzących zespoły, włączenie się w obchody Międzynarodowego Roku Dziecka, szkolenie nauczycieli-instruktorów („Regulamin i założenia programowe”, s. 4, 1979).

Zebrały się komitety. Jeden honorowy, drugi organizacyjny. Zasiadali w nim między innymi: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koninie, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Koninie, kurator oświaty i wychowania w Koninie, prezes Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce oraz przedstawiciele związków zawodowych, redakcji „Gazety Zachodniej” i „Świata Młodych”, Ministerstwa Oświaty i Wychowania, dyrektorzy Wojewódzkiego Domu Kultury w Koninie i Wielkopolskiego Ośrodka Tanecznego w Poznaniu oraz komendant Chorągwi ZHP.

Uczestnikami Konfrontacji są zespoły szkolne, świetlicowe, domów kultury, itp. zrzeszające dzieci w wieku do lat 15 („Regulamin i założenia programowe”, s. 4, 1979).

Efektem tych wszystkich narad, obrad i spotkań komitetów było zorganizowanie w 1979 roku Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Pierwszym kierownikiem artystycznym i programowym został Wiesław Kaszubkiewicz, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Akademii Rolniczej w Poznaniu. Tak zaczęła się historia festiwalu – najstarszej i największej imprezy promującej amatorski ruch artystyczny dzieci i młodzieży w Polsce i Europie, fenomenu ludzkiego i artystycznego, nieporównywalnego z innymi zjawiskami kultury na całym kontynencie.

1.
Festiwal nie nosił wtedy właściwego sobie dziś imienia. Pierwsza impreza odbyła się pod nazwą Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Pod koniec września 1979 r. (28-30 września) Konin odwiedziło 25 zespołów, które liczyły w sumie 800 uczestników w wieku do lat 15. Konkurs obejmował tylko trzy kategorie taneczne: układ rewiowo-estradowy, taniec towarzyski i małe formy taneczne. Regulamin nie przewidywał udziału zespołów ludowych i tańca klasycznego.
Jury w kategorii zespołów tańca towarzyskiego pierwszą nagrodę przyznało zespołowi „Algi” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kołobrzegu, małe formy taneczne wygrał zespół „Radość” z Młodzieżowego Domu Kultury w Olsztynie zaś w kategorii zespołów rewiowo-estradowych najlepsza okazała się „Słoneczna Gromada” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Berlinku. Instruktorce tego zespołu, Leokadii Malanowskiej, organizatorzy przyznali specjalne wyróżnienie.
Wyróżnienia przypadły też zespołom „Skowronki” ze Zbiorczej Szkoły Gminnej w Czarnkowie i „Płomienie” z Państwowego Domu Dziecka w Gostyniu.
Począwszy od pierwszej edycji młodzi artyści uczestniczyli w korowodzie prowadzącym do amfiteatru. Dochód z pierwszej w historii „Galówki” został przekazany na rozbudowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Imprezą towarzyszącą był konkurs „Dziecko w fotografii”. Konfrontacje wsparła Federacja Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce, Ministerstwo Oświaty i Wychowania, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Koninie i konińskie Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz redakcje „Sztandaru Młodych” i „Gazety Zachodniej”.

2.
II Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych odbyły się rok później: 5-7 października 1980 r. Tym razem chętnych do rywalizowania o nagrody było 200 więcej (33 zespoły). Do grona organizatorów dołączyło Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Naczelna Redakcja Programów Dziecięco-Młodzieżowych Telewizji Polskiej. Regulamin konkursu wzbogacono o kategorię zespołów prezentujących kompozycje rytmiczne. Poszerzono też kryteria oceny – o technikę wykonania. Zespół „Maja”, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 i Okręgowy Ośrodek Taneczny w Rzeszowie, był najlepszy wśród formacji tańca towarzyskiego. W kategorii małych form tanecznych nie przyznano pierwszej nagrody (drugą otrzymały „Iskierki” ze Społecznego Ogniska Artystycznego w Gorzowie Wielkopolskim. „Trzpioty”, grupa z Wojewódzkiego Domu kultury w Kielcach wygrały kategorię zespołów estradowo-rewiowych. Kłopot mieli jurorzy z oceną zespołów startujących w kategorii prezentującej kompozycje rytmiczne, jazzowe i gimnastyki artystycznej. Przyznali tylko druga nagrodę zespołowi „Szelmy” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu. Wyróżnienia przyznano Harcerskiemu Zespołowi Artystycznemu „Krak” z Krakowa oraz Tadeuszowi Ziobro – instruktorowi zespołu „Maja” i Mariannie Kiszkurno – instruktorce „Trzpiotów”. 
I jeszcze jedno ważne postanowienie: organizatorzy, zgodnie z licznymi sugestiami, zrezygnowali z jesiennego terminu organizacji konfrontacji, postanawiając przenieść je na wiosnę.


 II Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych, 5-7 października 1980 r.
 foto: Archiwum KDK

3.
W 1981 r. los tej imprezy stanął pod dużym znakiem zapytania, z przyczyn finansowych i „przejściowych trudności gospodarczych”. Oczywiście patronowały mu dwa ministerstwa, pięć wojewódzkich instytucji oraz cztery redakcje. W tym roku po raz pierwszy patronem medialnym stał się tygodnik „Przegląd Koniński”. Termin imprezy: 5-7 czerwca 1981.
Na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury rywalizowało 30 zespołów (prawie 1000 dzieci). Jurorzy, którym przewodniczył Bogusław Jabłoński, prezes Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce, oceniali dobór repertuaru i muzyki, opracowanie choreograficzne, dobór i estetykę kostiumów i rekwizytów, ogólny wyraz artystyczny oraz technikę wykonania. Ocenie podlegały także walory wychowawcze prezentacji. Znowu błysnął zespół „Maja” z Rzeszowa, wygrywając kategorię zespołów tańca towarzyskiego. Małe formy taneczne pozostały bez zwycięzcy. Rewia dziecięca najbardziej podobała się w wykonaniu zespołu „Uśmiech” z Rzeszowa. Jury nie przyznało żadnej nagrody zespołom prezentującym kompozycje taneczne z rekwizytami i elementami akrobatyki. Ale nagrodzono dwoje instruktorów z Rzeszowa: Tadeusza Ziobro („Maja”) i Halinę Olszewską („Uśmiech”).
Impreza cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Każdy z dwóch koncertów galowych w amfiteatrze „Na skarpie” obejrzało po kilka tysięcy widzów. Po imprezie uczestnicy żegnali się słowami „do zobaczenia na czwartych Konfrontacjach”. Niestety, musieli na nie nieco dłużej poczekać.

Kolejne konfrontacje nie odbyły się z powodu stanu wojennego (1982r.).

4.
Czwarta edycja konfrontacji odbyła się  23-25 września 1983 r. (to już ostatni termin jesienny w historii imprezy). Pojawili się pierwsi goście z zagranicy (na razie w roli obserwatorów). Wystąpiło 48 zespołów tanecznych (1500 uczestników i około 500 opiekunów). W kategorii małych form tanecznych I nagrodę uzyskał „Rytm” ze Szczecina, spośród zespołów prezentujących tańce z rekwizytami lub elementami akrobatyki nagrodzono „Sikorki” z Łodzi. Rewię wygrały „Trzpioty” z Kielc. Galę uświetniło przedstawienie Teatru „Wierzbak” z Poznania.

5.
V Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych odbyły się w dniach 1-4 maja. Choć w nazwie imprezy nadal był tylko taniec, to w roku 1984 do małych tancerzy na stałe dołączyły dzieci śpiewające. Pomysł na tę fuzję powstał w ośrodku telewizji oraz w Wielkopolskim Ośrodku Kultury w Poznaniu. Po raz pierwszy padła nazwa „festiwal”. Użył jej Zbigniew Górny, młody świetnie zapowiadający się dyrygent oraz szef Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, która akompaniowała młodym wokalistom. Także pierwszy raz w historii. Eliminacje i finały uczestników śpiewających odbywały się odtąd w Górniczym Domu Kultury „Oskard”.

Do Konina przyjechały 34 zespoły taneczne (około 900 dzieci). Choć było ich mniej, niż w roku poprzednim, jury wyżej oceniło ich prezentacje. W kategorii inscenizacji tanecznych przyznano dwie pierwsze nagrody: zespołom „Adidas” z Koszalina i „Bieszczadzkie Żabki” z Leska. W kategorii tańca towarzyskiego pierwszą (i jedyną) nagrodę otrzymał zespół „Kaj” z Wolsztyna. Główna nagroda w kategorii małych form tanecznych przypadła zespołowi „Zez” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jastrzębiu Zdroju. Za najładniejszą rewię dziecięcą uznano prezentację zespołu „Trzpioty” z Kielc.
Pierwsze Grand Prix wokalistów wyśpiewał Mariusz Woliński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Ulubienicą publiczności okazała się (trzecia w klasyfikacji Grand Prix) Angelika Siwak z Leszna, śpiewająca po cygańsku. W kategorii wiekowej do lat 7 zwyciężyła pięcioletnia Ania Stawieraj z Turku, która jeszcze nie raz będzie zwyciężała na festiwalu. W grupie wiekowej 7-11 lat nagrodę otrzymał zespół „Agitka” z Ostrzeszowa, a wśród uczestników mających powyżej 11 lat najlepiej zaprezentowała się Małgorzata Sawińska z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzałkowie.

Międzynarodowym akcentem konfrontacji były występy węgierskiego zespołu folklorystycznego z Oroshaze, par tańca towarzyskiego z Lipska i zespołu tanecznego z Berlina.

6.
W 1985 r. (30 maja-2 czerwca) totalna ulewa! Imprezę trzeba było przenieść do budynku Wojewódzkiego Domu Kultury (dziś: KDK). Mimo złośliwości natury podczas VI Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie wystąpiło 36 wokalistów i zespołów wokalnych oraz 39 tanecznych, w tym dwa z NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej) i jeden z Czechosłowacji.
Ustanowiono wtedy nagrody, które są wręczane do dziś. To Aplauzy: Złote, Srebrne i Brązowe, przyznawane w kategoriach wiekowych i wykonawczych. Pierwsze Złote Aplauzy w tańcu towarzyskim przyznano zespołowi „Kraj” z Wolsztyńskiego Domu Kultury, zespołowi „Rytm II” ze Szczecina w małych formach tanecznych, zespołowi „Adidas” z Koszalina za inscenizację taneczną i rewii dziecięcej „Allegretto” z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie. Wśród dzieci śpiewających Złote Aplauzy wzięli: Ania Stawieraj z Turku, Maciej Zyzda z Nowego Sącza i zespół „Grębocin” ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie woj. toruńskie.
Tego roku koncert galowy pobił rekord frekwencji – bilety kupowano u „koników”. Organizatorzy postanowili zaprezentować laureatów dwukrotnie: w koncercie galowym dla telewidzów oraz koncercie dla dzieci z Konina w dniu ich święta. Niestety, plany pokrzyżował deszcz, uniemożliwiając występy w amfiteatrze.

7.
W 1986 r. (29 maja-1 czerwca 1986 r.) znów lało... I znów sala widowiskowa WDK musiała pomieścić 38 zespołów  tanecznych (plus dwa: z Koszyc w Czechosłowacji i z Lipska w NRD) i 31 wokalistów i zespołów wokalnych. Nie pomijając tłumnie przybyłych widzów... W kategorii tańca towarzyskiego pokazała się formacja „Starówka” z Warszawy, zdobywając Złoty Aplauz. To początek dominacji zespołów warszawskich w tej kategorii. Kategorię małych form wygrał zespół „Zez” z Jastrzębia Zdroju. W kategorii inscenizacji tanecznych Złoty Aplauz przypadł debiutantom na festiwalu - zespołowi „Rajga 64” z Wrocławia. W kategorii: inne formy tańca tryumfował zespół „Legenda” z Opola. Złotego Aplauzu jury nie przyznało w kategorii rewia dziecięca, Srebrnym Aplauzem nagradzając „Estradę Uszatka” z Rzeszowa. Zbigniew Szymczak, dziennikarz „Przeglądu Konińskiego” pisał („PK” 1987, nr 25): „Zespoły dawały barwne i czyste artystycznie widowiska parateatralne, prezentowały małe formy taneczne, perfekcyjny taniec towarzyski i bardzo trudną rewię”.   Wśród dzieci śpiewających po raz trzeci tryumfowała Ania Stawieraj z Turku. Także wówczas na konińskim festiwalu zadebiutował Krzysztof Antkowiak (wykonał piosenkę z repertuaru Lionela Richie „Hello”, ujmując tym wykonaniem za serce tłumy nastolatek). Był to początek jego błyskotliwej dziecięcej kariery. Laureatką Złotego Aplauzu była też Emilia Kot z Biłgoraja.

8.
VIII Festiwal „...podobał się nawet punkom...” – stwierdził jeden z dziennikarzy „Przeglądu Konińskiego”, Zbigniew Szymczak. W Koninie gościło 1864 dzieciaków (50 zespołów tanecznych oraz 14 solistów, 10 zespołów wokalnych i jeden duet). Uczestników oceniało też jury dziecięce (Jakub Stadnik, Anna Stawieraj, Pamela Bem, Maria Stokłosa).
Wśród tancerzy Złote Aplauzy otrzymały zespoły: „Adidas” z Koszalina za inscenizację taneczną, „Estradka Uszatka” z Rzeszowa za widowisko taneczne, „Rytm” ze Szczecina za miniaturę, Szkółka Tańca Towarzyskiego z Kalisza za taniec towarzyski i „Pędziwiatry” z Łodzi za udane połączenie tańca i piosenki.
Złotymi Aplauzami nagrodzono wokalistów, a w zasadzie wokalistki, bo dziewczyny okazały się najlepsze: Paulinę Maczyńską z Nowego Sącza, Inez Bielińską z Krakowa oraz zespół wokalny „Triola” z Rabki. Dodatkowo jury dziecięce nagrodziło: Inez Bielińską, Maję Jawor, Joannę Kwapisz, Monikę Wziątek i Żanetę Mikułę.Rok 1987 był szczególny, bowiem do festiwalu wkroczyła Telewizja Polska. Na dodatek z impetem właściwym Oldze Lipińskiej, która wyreżyserowała koncert galowy. Sprawcą tego telewizyjnego zamieszania był Marek Grabowski – scenograf, który współpracował z festiwalem od jego pierwszej edycji aż do dziś. Udało mu się przekonać władze Telewizji Polskiej, że w Koninie odbywa się fajna, godna uwagi widzów impreza. I telewizja przysłała swoją reżyser „galówki”. Sam udział telewizji był raczej skromny: gala została zarejestrowana jedną kamerą z poznańskiego ośrodka, operator był jednocześnie reporterem. Dopiero później zjeżdżało z Warszawy, bywało 14 wozów transmisyjnych, które imponowały i… przeszkadzały. Bez wątpienia udział Telewizji Polskiej, która przez długie lata dokumentowała i realizowała wydarzenie, podniósł rangę festiwalu. Aż do lat 90. Program II TVP pokazywał łącznie 8 i pół godziny materiału, a powtarzała go na całym świecie Telewizja „Polonia”.

9.
Marek Grabowski, scenarzysta związany z telewizją, był „sprawcą” zamieszania nie tylko z telewizją: coraz więcej gwiazd estrady zaczęło podzielać jego przekonanie, że warto współpracować z festiwalem i tworzyć z myślą o dzieciach. Po siermiężnych początkach koniec lat 80. i początek 90. to czas „Dyskoteki Pana Jacka”, „Majkowego Studia Nagrań” i popularnego „Teleranka”, które królowały w konińskim amfiteatrze. Po raz pierwszy konferansjerem „galówki” był Jacek Cygan.
W roku 1988 kierownikiem artystycznym został Lech Nowicki, który dwa lata później na łamach „Sztandaru Młodych” (2 czerwca 1990 r.) tak entuzjastycznie pisał o konińskiej imprezie:
KOCHANI! Wierzcie mi, że jest to najpiękniejsza impreza na świecie! A widziałem ich niemało – wielkie festiwale i małe festiwaliki, przeglądy, konkursy, koncerty. Czasem z udziałem największych gwiazd! A jednak to, co przez parę dni dzieje się w Koninie... nie dzieje się nigdzie indziej. Przyjeżdża do tego miasta gromadka rozśpiewanych, roztańczonych dzieci. Doprawdy nie wiem, czy wabi ich sam konkurs i nagrody, czy atmosfera tego spotkania.
Pamiętam, kiedy zaproponowano mi po raz pierwszy szefowanie tej imprezie, poprosiłem o czas na zastanowienie. Organizowałem już podobne festiwale, także z udziałem najmłodszych, choćby w Siedlcach i Kielcach, ale... festiwal koniński był podobno od nich inny. Poprosiłem o kasetę wideo z zapisanym na niej koncertem finałowym, wybrałem się na parę dni do Konina, porozmawiałem z dyrekcją Domu Kultury i... już wiedziałem, że będę tu chętnie wracał.
Pamiętam też pierwszy dzień mojego pierwszego festiwalu. Zaskoczony byłem poziomem zespołów tanecznych. Ba! Zauroczony! Toż to profesjonaliści pełną... nogą! I jaka radość z tanecznych ‘pas’! Coś fantastycznego. Udało mi się przekonać do festiwalu konińskiego paru przyjaciół, choćby Jacka Cygana i Maćka Januszkę. Pojawili się rok temu w Koninie i... zakochali się w nim, podobnie jak ja (...).”
Atrakcją IX edycji (29 maja-1 czerwca 1988 r.) byli mali Japończycy, którzy zagrali na instrumentach ludowych: fletach, bębnach i tajko, i zaprezentowali taniec północno-wschodniej prowincji Yamagata. Wystąpili również przedstawiciele Węgier, ZSRR i RFN. W Koninie gościło 1500 uczestników: 15 wokalistów, 4 duety, 8 zespołów wokalnych i 39 zespołów tańca. Złotymi Aplauzami nagrodzono zespoły: „Piegus” z Kalisza i „Zez” z Jastrzębia Zdroju (miniatura taneczna), zespół z Briańska w ZSRR (widowisko taneczne), „Jelonkowe Różki” z Krępic (taniec i piosenka), „Diabliki” z Sianowa (inscenizacja taneczna). W tańcu towarzyskim przyznano tylko Srebrny Aplauz zespołowi „Pląs” z Krakowa. Mali piosenkarze otrzymali tylko dwa Złote Aplauzy: Ania Stawieraj z Turku (po raz czwarty) i zespół wokalny „Hit-Mak” ze szklarskiej Poręby. Jury dziecięce w składzie: Pamela Gogosz, Maria Stokłosa, Jacek Grabowski przyznało swoje Aplauzy Ani Stawieraj i zespołowi „Zez”.

10.
W 1989 r. okrągły jubileusz – dziesięciolecie. W Koninie 31 maja - 4 czerwca wystąpiło 1350 małych wokalistów i tancerzy. Jury zespołów tanecznych (Danuta Horn, Anna Stawowska, Krystyna Janicz, Maria Kapczyńska, Anna Maciejak, Alicja Górska i Jerzy Miotk) przyznało Złote Aplauzy zespołowi „Kluczyki” z Dębicy (taniec towarzyski), zespołowi „Stonoga” z Łodzi (widowisko taneczne), zespołowi „Zgraja” z Wrocławia (taniec i piosenka), „Sikorkom” z Brzega (inscenizacja taneczna), „Rytmowi” ze Szczecina (miniatura taneczna). W protokole końcowym jury napisało: „Festiwal spełnia twórczą i inspirującą rolę w upowszechnianiu kultury tanecznej wśród dzieci i młodzieży. Wysokie umiejętności metodyczne, bogactwo pomysłów, inwencja twórcza instruktorów oraz wspólne dyskusje wpływają na powstanie coraz ambitniejszych i ciekawszych programów”. Anna Maciejak, choreograf, dodawała: „Najważniejsze jest w tym wszystkim praca wychowawcza, wartości które wnoszą instruktorzy i rodzice w życie dziecka, przygotowanie dziecka do przyszłego życia. Elementem takiego przygotowania może być wychowanie przez taniec” („Przegląd Koniński” 1989, nr 25).
Jury oceniające wokalistów (Ewa Bem, Jacek Cygan, Zbigniew Górny, Witold Pograniczny, Maria Szabłowska, Barbara Karwat i Tomasz Grabowski) Złotymi Aplauzami nagrodziła Katarzynę Zdulską z Młodzieżowego Domu kultury w Koninie i Agnieszkę Burcan z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rabce. Ponadto jury dziecięce (Maciek Pograniczny, Małgosia Lipińska i Ania Stawieraj) wyróżniło Beatę Jarosz z Wrocławia i zespół taneczny „Stonoga” z Młodzieżowego Domu Kultury w Łodzi.  Dwaj jurorzy: Pograniczny, Grabowski i Jacek Skubikowski oceniając festiwal i uczestników na łamach „Przeglądu Konińskiego” (1989, nr 25) powiedzieli: „Im więcej tego typu imprez tym lepiej. Młodzi piosenkarze podpatrują, uczą się od siebie, bardzo dużo daje im kontakt z profesjonalną orkiestrą Zbigniewa Górnego. W swoich ocenach zwracaliśmy szczególna uwagę na autentyzm, radość, spontaniczność i naturalność występujących dzieci”Po raz pierwszy Telewizja Polska transmitowała na żywo galę, którą poprowadzili Jacek Skubikowski i Maciej Januszko, wokalista popularnego onegdaj zespołu „Mech”. W koncercie wzięli udział laureaci poprzednich festiwali, a Krzysztofowi Antkowiakowi wręczono nominację do „Złotej Płyty”. „Galówkę” wypełniły najpopularniejsze w tym czasie programy: „Dyskoteka Pana Jacka” (Jacek Cygan) i „Majkowe Studio Nagrań” (Majka Jeżowska) oraz „Teleranek” (Tadeusz Broś). Odbył się również koncert „Dzieci Dzieciom”.

Z okazji jubileuszu uhonorowani zostali: Ireneusz Mączka, Andrzej Nowak, Janusz Leśniewski i Krystyna Miedzińska („za zasługi dla oświaty”); Anna Stawowska, Krystyna Janicz („za zasługi dla województwa konińskiego”); Danuta Horn, Maria Kapczyńska, Marek Grabowski, Zbigniew Górny, Wiesław Kaszubkiewicz, Jerzy Bąk, Janusz Leśniewski, Jadwiga Chalasz, Andrzej Steczko i ponownie Anna Stawowska, i Krystyna Janicz („za zasługi dla miasta Konina”). 
Były też inne podsumowania: festiwal organizowało 66 osób dorosłych. To jury, orkiestra PRiTV w Poznaniu, kierownicy artystyczni, scenograf, reżyser oraz wykonawcy imprez towarzyszących. Obok nich obsługa techniczna – kolejne 82 osoby: pracownicy KDK, Młodzieżowego Domu Kultury, Górniczego Domu Kultury „Oskard”, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Urzędu Wojewódzkiego, szkół, internatów. W tym roku wszystkie imprezy festiwalowe obejrzało około 30.000 widzów.  

11.
W 1990 r. (30 maja-2 czerwca) koncert galowy reżyserował Lech Nowicki, konferansjerami byli, jak w roku jubileuszowym, Skubikowski i Januszko. Koncert rejestrowała Telewizja Polska w Poznaniu. Gala została wyemitowana w programie 1 Telewizji Polskiej. Liczba uczestników była standardowa: ponad 1200. Szefową jurorów oceniających umiejętności wokalne uczestników była Ewa Bem. Złote Aplauzy wyśpiewali: Jarosław Gajewski z Leżajska i Inez Bielańska z Krakowa; wśród zespołów wokalnych Złotego Aplauzu nie przyznano, Srebrny otrzymał zespół „Jama S” z Krakowa. Ze Złotymi Aplauzami wyjechały z Konina także zespoły taneczne: „Rytm” ze Szczecina, „Zez” z jastrzębia Zdroju, „Kanon” z Nowej Huty, „Trick II” z Mrągowa, (miniatura taneczna) „Fram” z Tarnobrzegu i „Pędziwiatry” z Łodzi (inscenizacja taneczna). W kategorii taniec i piosenka Złotego Aplauzu nie przyznano, Srebrny otrzymały „Iskierki” z Grudziądza i „Jelonkowe Rożki” z Krępic; podobnie było w kategorii taniec towarzyski – Srebrny Aplauz przyznano Dziecięcemu Klubowi Tańca z Jeleniej Góry. Jury dziecięce swoje Złote Aplauzy przyznało Zespołowi Tanecznemu „Trick II” z Mrągowa oraz Eksperymentalnemu Teatrowi Dziecięcemu „Akademia Pana Brzechwy” z Krakowa. Specjalną nagrodę otrzymała Elżbieta Armatys z Krakowa, instruktorka Eksperymentalnego Teatru dziecięcego „Akademia Pana Brzechwy”: za niebanalny pomysł i brawurową realizację widowiska muzycznego „Pchła szachrajka”.

W tym roku po raz pierwszy ukazała się gazeta festiwalowa zatytułowana „Fest i Wal – Konin ‘90”. Specjalny numer poświęcony konińskiej imprezie przygotowało też czasopismo dla dzieci i młodzieży „Świat Młodych”. XI edycji patronowała Fundacja Sztuki Dziecka. Dzięki tej fundacji w imprezie zaprezentowali się laureaci międzynarodowych festiwali dziecięcych w Tokio i Burgas, m.in. Sasza Karamazow z Bułgarii, Olga Kuźmienko z ZSRR oraz Marysia Sadowska i Gabrysia Owsiak.

12.
Kolejny rok (5-9 czerwca 1991r.) przyniósł zmiany w regulaminie dotyczące kategorii wiekowych. Odtąd obowiązują: 6-9 lat, 10-13 lat i 13-15 lat. Do tej chwili udział w imprezie mogły brać osoby do 14 roku życia. Ta zmiana spowodowała (między innymi), że do Konina przyjechało prawie 2 tysiące uzdolnionych artystycznie dzieciaków z całego kraju. O Aplauzy rywalizowało 20 solistów, 10 zespołów wokalnych i 59 tanecznych! Laureatami zostali: śpiewające Eliza Banyś z Olkusza, Joanna Derdas z Nowego Miasta Lubawskiego, Sylwia Olszowy z Wałbrzycha oraz zespoły taneczne „Carmen” z Częstochowy, „Diabliki” z Sianowa, „Rytm II” ze Szczecina, „Gest II” z Bydgoszczy, „Raj” z Podboża i „Sylaba” z Wyszkowa.
Koncert galowy wyreżyserował Krzysztof Jaślar, poprowadził Jerzy Kryszak, muzycznie oprawił Zbigniew Górny a zamkową scenografię wyczarował Marek Grabowski. XII Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie uświetniły gwiazdy: Mieczysław Szcześniak, Ewa Skrzypek, Marysia Sadowska, duet „Korniki”, grupa baletowa P-89, dwoje siedmiolatków z Łotwy – Inga Łuse i Agris Grubiński.

13.
XIII impreza wcale nie była pechowa (3-7 czerwca 1992r.). Występy 2112 uczestników rejestrowały ekipy Telewizyjnej „Dwójki” i Telewizji Poznań. Galę wyreżyserował Krzysztof Jaślar, Zbigniew Górny poprowadził orkiestrę dziecięcą, imprezę – Jerzy Kryszak. Zaśpiewali Ewa Bem i Mieczysław Szcześniak. Aplauz publiczności zdobyła warszawska „Gawęda”. Do regulaminu wprowadzone zostało novum: od tego festiwalu dzieci są przesłuchiwane również na żywo, nie tylko z kaset.
W konkursie wystąpiło: 20 solistów, 2 duety i 6 zespołów wokalnych (ciągle w „Oskardzie”) oraz prawie 50 zespołów tanecznych. Wśród wokalistów Aplauzami Złotymi nagrodzono zespół „Stonoga” z Leszna, Milinę i Marcina z Turku i Agnieszka Kowalczyk z Kielc. Ze Srebrnym Aplauzem wyjechały Ania Komin ze Słupcy, z wyróżnieniem Patrycja Brzezińska z Konina. Trzy formacje tańca towarzyskiego otrzymały Złote Aplauzy: „Kamionek” z Warszawy, „Carmen” z Bydgoszczy i „Bugs” z Zielonej Góry. Ponadto najwyższe festiwalowe laury wytańczyły zespoły: „Gest II” z Bydgoszczy, „Racławice” z Niska i „Zgraja” z Wrocławia. Dodajmy, że w tym roku Konin miał w finale, po wielu lata nieobecności, swój zespół – „Rytm” z Młodzieżowego Domu Kultury. Zespół rywalizował w kategorii miniatura taneczna (11-15 lat).
Atrakcją tej edycji była „Dziecięca Mini Lista Przebojów”, przygotowana przez Elżbietę Gierasimow. W amfiteatrze wystąpiło 12 „gwiazd”, między innymi Madonna i Michael Jackson.
Co roku Festiwal jest lepszy. Coraz więcej jest rozśpiewanej młodzieży. I wcale nie twierdzę, że polska młodzież jest głucha, tak jak próbuje się nam wmawiać. Jest mało domów kultury, które kiedyś istniały, które te dzieci rozśpiewywały. W tej chwili istnieje coraz mniej możliwości. Dzieci są zagłuszane przez MTV i zespoły rockowe, coraz mniej mają ochoty na „śpiewactwo”. Niemniej jest kupa dzieci uzdolnionych, wielu instruktorów, którzy chcą z dziećmi pracować i robią dla nich dobrą robotę. Przykład tego Festiwalu świadczy o tym, że tego typu działalność w Polsce istnieje. Dzieci nie są wcale ani mniej zdolne od tych, które oglądamy na zachodnich festiwalach. Jest tylko kwestia dania im szansy. Taki jeden festiwal, drugi, trzeci da dzieciom w Polsce szansę. Nic więcej nie potrzeba”. 
- mówił Zbigniew Górny, kierownik muzyczny XIII edycji, na łamach „PK”.Krzysztof Jaśalr, reżyser koncertu galowego, dodawał:„Wydaje się, że festiwal ciągle ma tendencje rozwojowe. Ileś lat temu zespół miał np. dobrą muzykę, a słaby kostium, albo odwrotnie. Teraz w zasadzie nie ma złych kostiumów, nie ma źle nagranej muzyki. Poziom się niezwykle wyrównał, że jest to poziom bardzo wysoki. To w ogóle jest chyba najlepszy festiwal w Polsce, nawet wśród profesjonalnych” („Głos Wielkopolski” 1992, nr 27)

14.
W 1993 r. chętnych do udziału w festiwalu było tak wielu, że eliminacje odbywały się w Olecku. Zgłosiło się do nich 175 wokalistów i zespołów (z 31 województw), 26 otrzymało nominacje do udziału w finale w Koninie. Do eliminacji tanecznych przystąpiło 105 zespołów. Komisja artystyczna po obejrzeniu występów zarejestrowanych na kasetach video, do udziału w festiwalu zaprosiła 63, między innymi dwa zespoły konińskie: „Zderzenie” z KDK i „Rytm” z MDK (obecnie „Rytmix”).
Tancerzy w czasie festiwalu oceniało jury pod przewodnictwem Wiesława Kaszubkiewicza: Jerzy Mitok, Zofia Rudnicka, Lenka Brečkova i Anna Maciejak. Ich zdaniem Złote Aplauzy należały się zespołom „Klasa” z Tarnowa, „Styl” ze Szczecina, „Piegus” z Kalisza, „Caro Dance III” z Siedlec, „Zgraja” z Wrocławia i „Destip” z Łodzi.

Jury wokalistów: Krystyna Kwiatkowska, Jan Budkiewicz i Krzysztof Jaślar, przewodniczył Zbigniew Górny. To gremium najwyżej oceniło Małgorzatę Miłek z Niechlowa, Fabiana Łukasika ze Staszowa i Karolinę Chruściel z Siedlec.
Galę rejestrowała, po raz pierwszy kamerą z kranu (czyli zamontowaną na długim wysięgniku) i emitowała stacja telewizyjna „Polsat”. Prowadził ją Jerzy Kryszak.
Kilka tygodni po XIV Festiwalu odeszła Krystyna Miedzińska, mózg tej imprezy, od której wszyscy uczyli się festiwalowego rzemiosła, największa jej promotorka i wieloletnia wicedyrektor Konińskiego Domu Kultury.

15.
W kolejnym roku eliminacje odbywały się już tylko w Olecku. Spośród 500 wokalistów jury (Zbigniew Górny, Krzysztof Jaślar, Krystyna Kwiatkowska) nominacje do udziału w festiwalu wręczyła 48 z nich! W tej grupie było 8 solistów i jeden zespół z regionu konińskiego. Do eliminacji tanecznych zgłosiły się 123 zespoły, w których tańczyło 4000 osób. Komisja kwalifikacyjna (Jerzy Mitok z Gdańska, Wiesław Kaszubkiewicz z Poznania, Stanisław Rumin z Częstochowy, Krzysztof Jaślar i Alicja John z Warszawy), po obejrzeniu prezentacji zarejestrowanych na kasetach wideo, do startu w Koninie zakwalifikowała połowę – 56 zespołów, w tym dwa zespoły konińskie: „Rytmix” i „Zderzenie”. Tak dużą grupę uczestników ogarniał komitet organizacyjny, któremu przewodniczył Adam Augustiański, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. Do realizacji festiwalu włączyły się także Młodzieżowy Dom Kultury i Górniczy Dom Kultury „Oskard” (ogółem festiwal realizowały 94 osoby).

Oto laureaci Festiwalu Zespołów Tanecznych:
– taniec towarzyski – Zespół „Fala” z Polska Y.M.C.A. Ognisko w Gdyni (grupa wiekowa 7-10 lat), Formacja Latyno-Amerykańska „Astra” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Koszalinie (grupa wiekowa 11-15 lat)
– miniatura taneczna – „Caro Dance IV” z Centrum kultury i Sztuki w Siedlcach (7-10 lat), „Pech I” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu (11-15 lat)
– inscenizacja taneczna – „Nowinka” ze szkoły Podstawowej nr 2 w Skwierzynie
– taniec i piosenka – Złotego Aplauzu nie przyznano, Srebrny - „Sylaba” z Domu Kultury w Wyszkowie
– widowisko taneczne – „Małe Podlasie” z Miejskiego Ośrodkla Kultury w Siedlcach
– inne formy tańca – „Reliese I” z Nowodworskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim i „Caro Dance 3” z Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego.
Dodatkowo instruktorzy zespołów uczestniczących w XV Festiwalu przyznali Dyplom Uznania zespołowi „Miki” ze szkoły podstawowej nr 7 w Ostrołęce.
Laureatami Festiwalu Dzieci Śpiewających byli:
- Wojciech Kawa z Sokolnik (kategoria wiekowa 6-9 lat)
- Magdalena Choduń z Torunia (kategoria wiekowa 10-12 lat)
- Dominika Owsik z Płocka (kategoria wiekowa 13-15 lat).
Jurorzy w protokole końcowym „z zadowoleniem stwierdzaja wzrost poziomu artystycznego prezentowanych programów”. A czy istnieje gdzieś granica możliwości artystycznych dzieci? W. Kaszubkiewicz, przewodniczacy jury: „Myślę, że nie istnieje i na szczęście nie istnieje. Tak jak nie możemy powiedzieć o granicy rekordu w sporcie, tak nie ma granicy dla sztuki. (…) Nie grozi nam żadna granica. Natomiast tempo wzrostu poziomu nie jest tak oszałamiające jak kiedyś. Ale w sporcie też czeka się na nowy rekord 8-10 lat. Co roku jest lepiej, jest coraz więcej nowych propozycji. Sprawia to kłopot jurorom przy ocenie, ale żeby było więcej takich kłopotów”.

Organizatorzy ustanowili w tym roku nową nagrodę: Grand Prix im. Krystyny Miedzińskiej. Otrzymał ją zespół „Caro Dance IV” z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Nagroda wynosiła... 15 mln zł (słownie: piętnaście milionów złotych)!
Koncert galowy ‘1994 poprowadził Tadeusz Ross, popularny w tamtym czasie „DD”. Obejrzało go około 8000 widzów. Koncert zarejestrował program I TVP SA i pokazał w czterech odcinkach (w niedzielnych programach) w lipcu 1994 r.

16.
Rok 1995. Organizatorzy znowu stają na głowie (to kategoria, w której się prezentowali od początku istnienia festiwalu), żeby ugościć 2000 dzieci, instruktorów i opiekunów oraz zorganizować eliminacje, finały i galę festiwalową. Jak zwykle się... udało. Imprezie patronowały Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ministerstwo Edukacji Narodowej i TVP SA.
Do udziału w kwalifikacjach zgłosiło się 228 solistów i zespołów wokalnych oraz 160 zespołów tanecznych. Kwalifikacje dla dzieci śpiewających odbyły się we Włocławku. Jurorzy: Danuta Błażejczyk, Justyna Holm, Mieczysław Szcześniak, Adam Pawlikowski i Krystyna Kwiatkowska (kierownik muzyczny festiwalu) zakwalifikowało do występów w Koninie 62 wykonawców. Eliminacje zespołów tanecznych odbyły się dwustopniowo. Po obejrzeniu kaset wideo, jury: Zofia Rudnicka, Swietłana Dnutrijewska (Ukraina), Anna Maciejak, Alicja John, Jarosław Staniek, Krystyna Kwiatkowska, Wiesław Kaszubkiewicz (kierownik artystyczny festiwalu) i Krzysztof Jaślar (reżyser koncertu galowego) – oceniało na deskach KDK 70 zespołów tanecznych. W kategorii tańca towarzyskiego nie przyznano Złotego Aplauzu w grupie najmłodszych tancerzy, za to wśród starszych (13-15 lat) wręczono je dwóm zespołom: „Jantar” z Elbląskiego Ośrodka Kultury w Elblągu oraz „Miki” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrołęce. „Fleks” i „Pax” ze Studio Tańca „Paa” w Szczecinie i „Pech II” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zostały lauretami w kategorii miniatura taneczna. Opolski „Pech I” pokazał najlepszą inscenizację taneczną, „Trzpioty” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcch – najlepsze widowisko taneczne zaś „Krajki” z Pałacu Młodzieży w Łodzi tryumfowały w kategorii taniec i piosenka.
Jury wokalne (Krystyna Kwiatkowska, Danuta Błażejczyk, Bożena Kusowska, Mieczysław Szcześniak, Adam Pawlikowski, Justyna Holm) miało do oceny wykonawców 62 piosenek. W grupie najmłodszych wykonawców (6-9 lat) Złoty Aplauz przyznano Lilianie Nawrockiej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej, w kategorii 10-12 lat – Joannie Dembler z Nowomiejskiego Domu Kultury w Nowym Mieście Lubawskim, w kategorii 13-15 lat – Magdalenie majewskiej z Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie
Galę festiwalową poprowadziła Majka Jeżowska, z którą wspólnie występowali mali laureaci festiwalu. Zarejestrowanie koncertu przez telewizję i późniejsza emisja w programie 1. były dla nich dodatkową nagrodą.  

17.
Rok później (1996 r.) po raz pierwszy padła propozycja przekształcenia konińskiego konkursu w imprezę międzynarodową. Padła ona ze strony jurorów (1996). W konkursie startowały zagraniczne zespoły, w jury zasiadali zagraniczni jurorzy. Zatem... Ale to za rok. Na razie padła rekordowa liczba: w eliminacjach zatańczyło 140 zespołów, komisja artystyczna do udziału w festiwalu zakwalifikowała 68 z nich. Na początek informacja szczególna: „Caro Dance” z Siedlec, laureat Grand Prix XV Festiwalu, zdobył mistrzostwo świata w kategorii show dance.
W tegorocznej rywalizacji na deskach KDK zwycięsko wyszły zespoły „Twist” z Ostrowca Świętkorzyskiego (kategoria taniec towarzyski 7-12 lat) oraz „Junior I z Zielonej Góry (kat. 13-15 lat); „Abrax” z Bydgoszczy i „Diabliki” ze Studio Tańca w Koszalinie (w kategorii miniatura taneczna 11-15 lat, w młodszej Złotego Aplauzu nie przyznano); „Efekt” ze Zduńskiej Woli (widowisko taneczne); „Krajki” z Łodzi (taniec i piosenka); „Luz” z Warszawy i „Małe Podlasie” z Siedlec (inne formy tańca). Złoty Aplauz i Grand Prix jury (już międzynarodowe) przyznało zespołowi „Demonki” z Radomia, startujacego w kategorii inscenizacja taneczna.

W Domu Kultury „Oskard” śpiewało 33 wokalistów i zespoły. W kategorii wiekowej 10-12 lat najwyższy laur zdobyła Magdalena Wyleżałek z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach. Problem miało jury w ocenie wykonawców kategorii 13-15 lat – poziom był tak wyrównany, ze zdecydowało przyznać aż trzy Złote Aplauzy: Ewelinie Pałgan z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Katarzynie Głębeckiej ze Studio Piosenki w Opolu oraz Michałowi Kwiatkowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim. I choć nie przyznano Złotych Aplauzów żadnemu z najmłodszych uczestników (6-9 lat), ani żadnemu zespołowi, jury ogłosiło, że „z zadowoleniem pragnie podkreślić, iż młodzi wykonawcy prezentowali wysoki, wyrównany poziom zarówno pod względem wokalnym jak i interpretacyjnym – i stwierdza, że w KONINIE '96 znalazło się wiele prawdziwych talentów. Nie wszyscy mogą być nagrodzeni, ale wszyscy zasługują na gratulacje i brawa”.
Wokalistom towarzyszył Big Warsaw Band pod dyrekcją koninianina, Stanisława Fiałkowskiego. To za jego sprawą z konińską imprezą zaczęły się kojarzyć najwybitniejsze nazwiska sceny jazzowej. Tego roku w chórkach, towarzyszących laureatom, śpiewali: Danuta Błażejczyk, Ewa Uryga i Marek Bałata. W latach późniejszych w składach jurorskich i na scenie festiwalowej działali m.in. Lora Szafran, Grażyna Łobaszewska, Urszula Dudziak czy Dorota Miśkiewicz.
Siedemnastą galę festiwalową prowadził Krzysztof Ibisz. Po rozdaniu Aplauzów jury ogłosiło: „Z satysfakcja stwierdzamy, ze poziom techniczny zespołów jest bardzo dobry, kompozycje choreograficzne dojrzałe i coraz ciekawsze, pomysły inscenizacyjne i pomysły kostiumów interesujące. (…) Ciągle rosnący poziom festiwalu upoważnia do przedstawienia propozycji, aby przekształcić go w festiwal międzynarodowy”.

18.
Rok 1997. XVIII Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Ostatni „krajowy” w nazwie. Koncert galowy reżyserowała druga w historii imprezy kobieta – Anna Barcikowska. Artystom towarzyszył ponownie Big Warsaw Band. Odbył się również specjalny konkurs pod tytułem: „Oni też są z Konina”, w którym zaprezentowali się laureaci festiwali mieszkający w ówczesnym naszym województwie. Konferansjerem „galówki” był Wojciech Malajkat.
Umiejętności taneczne skonfrontowało 55 zespołów. Grand Prix jury przyznało zespołowi „Twist” ze Szkoły Tańca w Ostrowcu Świętokrzyskim, zdobywcy Złotego Aplauzu w tańcu towarzyskim (kat. wiekowa 13-15 lat). Najwyżej oceniono takż eumiejętności zespołów: „Fleks” ze Studia Tańca „Paa” Szczecinie i „Pech II” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu – kategoria miniatura taneczna; „Plus” z Sępoleńskiego Domu Kultury w Sępulnie Krajeńskim – inscenizacja taneczna; „Trzpioty” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach – widowisko taneczne; „Mozaika” z Przemkowskiego Ośrodka Kultury w Przemkowie i „Gwarek” ze Szkoły Podstawej nr 4 w Lublinie – taniec i piosenka; „Złote Dzieci” ze Spółdzielczego Domu Kultury „Kopernik” w Legnicy – inne formy tańca.
Listę wokalistów wyróżnionych Złotymi Aplauzami otwiera Martyna Drzewiecka z Jarocińskiego Ośrodka Kultury w Jarocinie (kategoria 6-9 lat). Kategorię 10-12 lat wygrała Karolina Rzeźwicka z Młodzieżowego Centrum Kultury „Harcerz” w Legnicy, zaś w kategorii 13-15 lat laury przyznano dwojgu solistom: Joannie Dembler z Nowomiejskiego Domu Kultury w Nowym Mieście Lubawskim oraz Jakubowi Molędzie z Miejskiego Osrodka Kultury w Olkuszu. Spotkanie zespołów wygrał tercet „Ola, Kasia i Justyna” z Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance. Dodatkowo jury przyznało nagrodę specjalną Dianie Negruce i Indze Ratkowej z Osessy (Ukraina).  

19.
W roku 1998 Kuba Molęda, laureat Złotego Aplauzu z 1997 r., zagrał podczas gali wraz ze swoim zespołem „LO 27”. W chórkach towarzyszyły mu inne wielokrotne laureatki festiwali – koninianki Kasia i Natalia Banaszewskie. Konin odwiedziło wtedy 300 uczestników z zagranicy (a w sumie 2000 uczestników). Festiwal zmienił nazwę i zasięg: odtąd będzie Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalem Piosenki i Tańca. Ta impreza została zdominowana przez muzykę techno. Nowej modzie uległ nawet scenograf festiwalu – Marek Grabowski, który zaprojektował industrialno-futurystyczną scenografię. Idąc z duchem czasu oczywiście. Galę wiódł Robert Janowski.

Dla porządku odnotujmy, że jury oceniajace wokalistów (Stanisław Fiałkowski, Justyna Holm, Anna Midura, Adam Pawlikowski i Ryszard Piotrowski) Złote Aplauzy przyznała: w kategorii do 9 lat – Agnieszce Kozaneckiej z Młodzieżowego Domu Kultury „Retkinia” w Łodzi, w kategorii 10-12 lat – Monice Wiśniowskiej z Klubu Piosenki „Debiut” we Wrocławiu, w kategorii 13-15 lat – Karolinie Serockiej z Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku, w katerorii zespołów – zespołowi „AJKI” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechocinku. Grand Prix jury nagrodziło Katarzynę Ziemińską z Wiejskiego Domu Kultury w Wałdowie. „Jury pragnie wyrazić radość z powodu wysokiego poziomu tegorocznego festiwalu. Jest on efektem wspaniałej pracy instruktorów, opiekunów artystycznych oraz rodziców uzdolnionej artystycznie młodzieży. Dbałość o słowo, gest, ruch, muzykalność to owoce wielomiesięcznej, często wieloletniej ich pracy” – czytamy w protokole jury.

Zdecydowanie więcej pracy miało jury (Zbigniew Bujakowski, Wiesław Kaszubkiewicz, Jura Marczak, Jerzy Mitok, Adam Pilarski, Marian Pysznik, Krystyna Stańczak-Pałyga, Małgorzata Kazuś) oceniające występy zespołów tanecznych. Zdarzyła się bowiem próba omijania regulaminu: po protestach dotyczących przekroczenia limitu wiekowego członków jednego z zespołów, po sprawdzeniu okazało się, że takie zespoły były dwa. Jury w protokole końcowym postanowiło przypomnieć, szczególnie opiekunom zespołów, że ”w poszczególnych kategoriach wiekowych mogą uczestniczyć zespoły, w których żaden z uczestników nie przekracza wieku określonego regulaminem (decyduje rok urodzenia). Przekroczenie limitu wieku jednego z uczestników powoduje niedopuszczenie zespołu do konkursu”.

Złote Aplauzy przyznano: w kategorii taniec towarzyski – zespołowi „Gwiazdozbiór” z Ośrodka Kultury i Czasu Wolnego Iljiczowskiego Morskiego Portu Handlowego w Iljiczowsku koło Odessy na Ukrainie; w kategorii etiuda taneczna – zespołowi „Pech II” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu; w kategorii inscenizacja taneczna do 11 lat – zespołowi „Słoneczna gromada” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Barlinku, w kat. 12-15 lat – zespołowi „Koralik” z Centrum Kulturalnego w Przemyślu; w kategorii disco dance – zespołowi „Złote dzieci” ze Spółdzielczego Domu Kultury „Kopernik” w Legnicy; w kategorii inne propozycje taneczne – zespołowi „Efekt” z Centrum Kultury i Promocji w Zduńskiej Woli. „Efekt” był na tyle efektowny i przekonywujący, że jury nagrodziło go także Grand Prix.  

20.
Jubileusz w 1999 r. To już XX Festiwal. Wzięło w nim udział prawie 2300 wykonawców. Galę poprowadził ponownie Robert Janowski (media zachodziły w głowę: „Czy będzie rozdawał żubry?...” Chyba nie tu, nie na konińskim Festiwalu...). W czasie tej edycji na 20 minut zabrakło prądu, a z nieba lunęły strugi deszczu. Za to gościem specjalnym był Alicja Bachleda-Curuś, odtwórczyni roli Zosi w „Panu Tadeuszu” według Wajdy, która kilka lat wcześniej debiutowała na konińskim festiwalu (jako wokalistka).
Honorowe dyplomy z okazji jubileuszu i tytuły Przyjaciela Festiwalu otrzymali: Stanisław Tamm, Wiesław Kaszubkiewicz, Kazimierz Lipiński, Marek Grabowski oraz Urząd Miejski w Koninie, Huta Aluminium „Konin” SA, TVP SA, Sanitec Koło, Ministerstwo Kultury i Sztuki i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W czasie gali najważniejsze były jednak, jak od dwudziestu lat, Aplauzy. Tymi najważniejszymi, Złotymi, jury dzieci śpiewających nagrodziło: w kategorii do 9 lat – Alinę Dince z Rumunii, w kategorii 10-12 lat – Dominikę Rydz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach i Pałacu Młodzieży w Łodzi, w kategorii 13-15 lat – Magdalenę Supeł ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Warszawie. Z Grand Prix 20. Festiwalu wyjechała z Konina Małgorzata Markiewicz ze Szkoły Podstawowej w Janowie Podlaskim.

Ośmioosobowe jury taneczne Złote Aplauzy przyznało zespołom: w kategorii taniec towarzyski – zespołowi „Kamionek” z Osiedlowego Domu Kultury „Kamionek” w Warszawie; w kategorii etiuda taneczna – zespołowi „Imperium tańca” z Dziecięcej Szkoły Baletu Współczesnego w Dniepropietrowsku (Ukraina); w kategorii inscenizacja taneczna do lat 11 – zespołowi „Mini pech” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu a 12-14 lat – zespołowi „Imperium tańca” z Dziecięcej Szkoły Baletu Współczesnego w Dniepropietrowsku (Ukraina); w kategorii disco dance do 11 lat – zespołowi „Fleks mini” ze Studia Tańca „Paa” w Szczecinie a 12-14 lat – zespołowi „Resanka” z Senicy (Słowacja); w kategorii inne propozycje taneczne – zespołowi „Junost” z Pałacu Młodzieży i Dziecięcej Twórczości w Briańsku (Rosja). Grand Prix nie przyznano. 

21.
W 2000 roku (31 maja-4 czerwca; XXI MDFPiT) w Koninie wystąpiło ponad 2000 uczestników. Do biura festiwalowego napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 140 zespołów tanecznych i 180 dzieci śpiewających. Zespoły taneczne oceniało jury w składzie: Lenka Brečkova (Bohumin, Czechy), Zbigniew Bujakowski (sekretarz narodowy IDO, Piotrków Trybunalski), Wiesław Kaszubkiewicz (Poznań), Jirina Nowakowska (Warszawa), Marian Pysznik (Warszawa) i Krystyna Stańczak-Pałyga (MEN, Warszawa). Po raz pierwszy w historii festiwalu Złoty Aplauz wywalczył zespół Konińskiego Domu Kultury – „Fuks”, prowadzony przez Jacka Szczepankiewicza. Dzieci śpiewające oceniali: Justyna Holm, Barbara Kolago, Aleksander Pałac i Mariusz Szaban (wszyscy z Warszawy) oraz Adam Pawlikowski (z Włocławka). Galę prowadzili młodzi dziennikarze z popularnego programu młodzieżowego TVP „Rower Błażeja” – Cyprian Ziąbski i Marcin Kamiński oraz gość z Włoch – Uccio Defantis. Wyreżyserowali ją Wiesław Kaszubkiewicz i Marian Pysznik. Marek Grabowski po raz kolejny wyczarował scenografię, ale tym razem z futurystycznymi elementami współczesnej, nowoczesnej technologii.- Trzeba iść z duchem czasu – przekonywał Grabowski. - Dlatego młodzi artyści wystąpią w świecie XXI wieku, wśród tego, co je otacza i tego, co jest im bliskie. (...) Internet, świat nowej grafiki jest dla młodego pokolenia właśnie światem bajkowo-romantycznym. Ale i tak w tym nowym świecie dzieci wystąpią, zaśpiewają i zatańczą na żywo, tak jak dawniej. Ciągle trzeba mieć talent i wrażliwą duszę.

22.
W 2001roku (31 maja-3 czerwca) festiwal został członkiem Światowej Organizacji Festiwali FIDOF. Stało się to na wniosek Agencji Widowisk i Telewizji Polskiej. To jedyna polska impreza, jak dotąd, która została wzięta pod skrzydła tej prestiżowej organizacji. Patronował jej wtedy Polski Komitet Integracji Europejskiej oraz prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Koncert galowy wyreżyserował Cezary Domagała, poprowadzili go Andrzej Nejman i Agata Młynarska. Eliminacje do festiwalu odbywały się tego roku w Koninie, Suwałkach oraz we Wrocławiu. W sumie wzięło w nim udział 70 wykonawców z kraju i zagranicy. Z recitalem wystąpiła Lora Szafran (jedna z jurorek dzieci śpiewających).

Po raz pierwszy w ramach konińskiej imprezy odbył się Eurokonkurs, w którym zaprezentowali się przedstawiciele telewizji europejskich zrzeszonych w EBU (the European Broadcasting Union). To taka mała Eurowizja.Zarejestrowany koncert galowy emitowały telewizyjna „Dwójka” i Telewizja Polonia SA.

Gwiazdami koncertu byli przede wszystkim laureaci Złotych Aplauzów. Jury taneczne (Lenka Brečkovǎ – Czechy, Jura Marczak - Ukraina oraz z Polski Zbigniew Bujakowski, Jerzy Mitok, Krystyna Stańczak-Pałyga) „ozłociło”: w kategorii taniec towarzyski – Dziecięcą Formację Tańców Latynoamerykańskich z Dzielnicowego Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie; w kategorii etiuda taneczna – zespół „Kontra – Mini I” ze Studia Tańca i Ruchu „Akcent” w Gorzowie Wielkopolskim; w kategorii inscenizacja taneczna – dwa zespoły z Dancing Studio „The Globo” z Ogniska Zajęć Pozalekcyjnych Rejonu Kalińskiego Sankt Petersburga (Rosja) do lat 11 oraz 12-15 lat; w kategorii estradowo-rewiowej – do lat 11: zespół „Mała Saniga” z Ośrodka Tańca „Shock Dance” w Szczecinie, 12-15 lat: „Spoko” ze Studia Tańca „Trans” w Zielonej Górze; w kategorii inne propozycje taneczne – zespół „Junost” z Pałacu Młodzieży i Dziecięcej Twórczości w Briańsku (Rosja). Taneczne Grand Prix przypadło rosyjskiemu Dancing Studio „The Globo” z Ogniska Zajęć Pozalekcyjnych Rejonu Kalińskiego Sankt Petersburga.

Dzieci śpiewające oceniali: Justyna Holm, Barbara Kolago, Robert Rozmus, Mariusz Szaban i Lora Szafran. Ich zdaniem Złote Aplauzy należały się: w kategorii do 9 lat – Katarzynie Łapaj z Konińskiego Domu Kultury w Koninie, w kategorii 10-12 lat – Marcie Jagnińskiej z Sieradza, w kategorii 13-15 lat – Sofii Slywka z Lwowskiej Organizacji „Peredwista” z Lwowa. Ze Złotymi Aplauzami wyjechały z Konina „Rupaki” z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim (kategoria do lat 11) oraz Klub Piosenki „Debiut” z Klubu Piosenki „Debiut” we Wrocławiu. Wokalne Grand Prix otrzymała Paulina Kiełbik z Bałtyckiego Ośrodka Kultury „Na Żubradzkiej” w Łodzi.     

23.
Festiwal ‘2002 odbył się nieco wcześniej, 22-25 maja, ze względu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wzięli w nim udział uczestnicy z 16 państw. Po raz pierwszy z Kanady, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Węgier. W Eurokonkursie – z Nigerii i Wietnamu. Koncert galowy poprowadzili Agata Młynarska i Maciej Dowbor. Reżyserem był Wojciech Trzciński. Gościnnie wystąpili Majka Jeżowska i Marcin Radke, wychowanek Studia Sztuki Wokalnej KDK. Dzieci tańczyły i śpiewały w częściowo wyremontowanym amfiteatrze (pozostała jeszcze wymiana siedzisk w górnej części widowni; zadaszone zostały kulisy). Stało się to za sprawą apelu Agaty Młynarskiej, która rok wcześniej poprosiła władze miasta, by znalazły pieniądze na remont dachu (przez dziurę lały się na dzieci strugi deszczu).
W eliminacjach wzięło udział ponad 5000 tysięcy dzieci z całej Polski (doliczmy 200-osobową ekipę z zagranicy!). Udział w finale XXIII edycji wzięły: 63 zespoły taneczne i ponad 60 piosenkarzy. Patronował jej Andrzej Celiński – minister kultury i sztuki.

Festiwalowi patronował Andrzej Celiński – minister kultury i sztuki.
W eliminacjach wzięło udział ponad 5000 tysięcy dzieci z całej Polski (doliczmy 200-osobową ekipę z zagranicy!). Udział w finale XXIII edycji wzięły: 63 zespoły taneczne i ponad 60 piosenkarzy, w sumie około 2000 młodych artystów. Tancerzy oceniało większe grono, niż rok temu; wprawdzie zabrakło Zbigniewa Bujakowskiego z Piotrkowa Trybunalskiego, ale pojawiła się Katarzyna Czerwińska z Barlinka, Filip Czeszyk z Zielonej Góry i Bogusława Szczepanik-Zasada z Wrocławia. To grono Złotymi Aplauzami nagrodziło: „Kamion Dance” z Młodzieżowego Centrum Promocji w Warszawie (kategoria taniec towarzyski), zespoły „Globe” z Centrum Zajęć Pozalekcyjnych Rejonu Kalińskiego z Sankt Petersburga (inscenizacja taneczna do lat 11) i „Junost” z Pałacu Młodzieży i Dziecięcej Twórczości w Briańsku (inscenizacja taneczna 12-15 lat), zespoły „Kolor II” z Muzycznego Towarzystwa Promowania Młodych Talentów „Kolor” w Białymstoku (disco dance do lat 11) i „Spoko” ze Studia Tańca „Trans” w Zielonej Górze (disco dance 12-15 lat), zespół „MAK” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Zabrzu (etiuda taneczna) oraz zespół „Kleks” ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych w Staszowie (w kategorii inne propozycje taneczne). Grand Prix wytańczył zespół „Junost” z Pałacu Młodzieży i Dziecięcej Twórczości w Briańsku (Rosja).

Do jury oceniającego wokalistów dołączyli Czesław Majewski i Tomasz Konfederak (w miejsce Roberta Rozmusa i Lory Szafran). Po raz pierwszy błysnął na konińskim festiwalu talent Mariny Łuczenko ze Stalowej Woli, która otrzymała Złoty Aplauz w najstarszej kategorii wiekowej (13-15 lat). W kategorii 10-12 lat Złotego Aplauzu nie przyznano (Srebrny otrzymała Adrianna Wenclewska z Bałuckiego Ośrodka kultury w Łodzi). Ozłocono za to duet „Brzdąc” z Młodzieżowego Domu Kultury w trzciance (kategoria do lat 9). Wśród zespołów wokalnych najlepiej zaprezentowali się młodzi artyści z Wrocławia i one wzięły Złote Aplauzy: do lat 11 - „Jazzgotki” z Młodzieżowego Domu Kultury a w grupie starszych, 12-15 lat, Klub Piosenki „Debiut” z Klubu Piosenki „Debiut” (po raz drugi z rzędu). Grand Prix wyjechało na Ukrainę, to trofeum jury przyznało lwowskiemu zespołowi „PRETEDRES”. 

24.
Dwudziesty piąty festiwal zbliża się wielkim krokami... Przed nim jednak XXIV (10-15 czerwca 2003 r.), w którym wzięło udział ponad 2000 dzieciaków z Europy i USA. Nowością było przewdłużenie wieku wykonawców do lat 16.
Kawalerem Orderu Uśmiechu została Agata Młynarska (za uczestnictwo w akcji na rzecz domów dziecka „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”), prowadząca koncert galowy. Po ceremonii otrzymała reprint słynnego „Elementarza” Feliksa Falskiego.

W 2003 roku ze względu na komfort uczestników (koncerty kończyły się późno w nocy) organizatorzy wprowadzili dwa dni galowe. Pierwszą część gali prowadzili więc Agata Młynarska i Maciej Dowbor, drugą – Zuzanna Madejska, laureatka konińskiego festiwalu. Również z Dowborem. Gwiazdą wieczoru był zespół H-Dwa-O! I tej edycji patronował minister kultury Waldemar Dąbrowski.
Gwiazdami festiwalowej gali byli, jak co roku, laureaci Złotych Aplauzów. W kategorii wokalistów: do lat 10 – Nikol Kulesza z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Złotowie, w kategorii wiekowej 11-13 lat – Katarzyna Morny z Ceentrum Kultury w Śmiglu, w kategorii 14-16 lat – Daria Kutkowska z Wrzesińskiego Ośrodka Kultury we Wrześni. Wśród najmłodszych zespołów (do lat 12) najciekawiej zaprezentował się „Trixie” z Centrum Artystycznego STRINGENDO w Dobrich (Bułgaria). W kategorii 13-16 lat brylował zespół „SKERSVJIS” ze Szkoły Średniej RAMUCIU w Akmene (Litwa), który jury nagrodziło dodatkowo Grand Prix XXIV Festiwalu.

Tancerzy oceniało bardzo międzynarodowe jury: Lenka Brečkovǎ z Bohumina (Czechy), Anna Kisielewa z Sankt Petersburga (Rosja), Jura Marczak z Czerniowiec (Ukraina), Beatrix Zschech (Niemcy) oraz Zbigniew Bujakowski z Piotrkowa Trybunalskiego i Krystyna Stańczak-Pałyga z Warszawy. Na początek jury przyznało dwa Złote Aplauzy w kategorii taniec towarzyski zespołom „Promień” z Centralnego Pałacu Kultury w ukraińskich Czerniowcach oraz Dziecięcej Formacji Tańców Latynoamerykańskich „Kamion Dance” z Dzielnicowego Centrum Promocji Kultury w Warszawie. W kategorii inscenizacja taneczna do lat 12 Złotym Aplauzem wyróżniono „Junost” z Pałacu Młodzieży i Dzieciecej Twórczości w Briańsku (Rosja), w kategorii wiekowej 12-16 lat – również briański „Junost”, sformowany z ciut starszej młodzieży. Złote Aplauzy w kategorii disco dance do lat 12 przypadły zespołowi „Kolor Mini” z Muzycznego Towarzystwa Promowania Młodych Talentów „Kolor” w Białymstoku a w kategorii 13-16 lat – zespołowi „Czarne Stopy” ze Świetlicy Osiedlowej „Czarne Stopy” Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łodzi. W kategorii etiuda taneczna Złotego Aplauzu nie przyznano; Srebrny otrzymał zespół „Fatum” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie. Zespół „Rytmix 2” z Konińskiego Domu Kultury w Koninie wygrał kategorię inne propozycje taneczne. Grand Prix przypadło, podobnie jak rok temu, zespołowi „Junost” z Briańska.
Dwie grupy jurorów przyznały jeszcze jedna nagrodę. Adam Augustiański, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, otrzymał od jurorów na scenie amfiteatru parę rękawic bokserskich. Zgodnie z ich dedykacją miały go zagrzewać do walki z przeciwnościami. XXIV Festiwal był jednak ostatnim, który organizował za swojej piętnastoletniej dyrekcji. 



25.
W 2004 dyrektorem artystycznym festiwalu został nowo mianowany szef Konińskiego Domu Kultury – Piotr Starzyński. Jubileuszowy festiwal rozpoczął się symbolicznie w Dniu Dziecka (1-6 czerwca 2004 r.). W jubileuszowej imprezie wzięły udział 82 zespoły taneczne, 43 solistów i 10 zespołów wokalnych z Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji i Ukrainy, oraz soliści z 12 państw, którzy zaprezentowali się w czasie tzw. Eurokonkursu. Patronatem otoczyli imprezę: Polski Komitet Narodowy UNICEF i minister kultury Waldemar Dąbrowski.

W jury tańca zasiadali: Lenka Brečkova, Krzysztof Jaślar – który równocześnie reżyserował obie gale oraz Jura Marczak z Ukrainy, Jerzy Miotk, Janusz Orlik, Krystyna Stańczak-Pałyga, Bogusława Szczepanik-Zasada (sekretarzem jury był Dariusz Lis). Grand Prix w tańcu zdobył zespół „Karamel” z Moskwy, który otrzymał m.in. nagrodę Rzecznika Praw Dziecka RP – Pawła Jarosa, obecnego w czasie jubileuszu. Statuetki Złotych Aplauzów odebrali: w kategorii taniec towarzyski – zespół „Promień” z Centralnego Pałacu Kultury w Czerniowcach; w kategorii inscenizacja taneczna do lat 12 – „Formacja Słońce – Słoneczna Gromada” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Barlinku, a w kategorii wiekowej 13-16 lat – zespół „Trans” z Klubu Garnizonowego w Miedzyrzeczu; laurami w kategorii disco dance podzieliły się zespoły z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim: do lat 12 „Fatum Sokolik 2” a 13-16 lat „Fatum Sokolik 3”; w kategorii inne propozycje taneczne – „Złote Dzieci” ze Spółdzielczego Domu Kultury „Kopernik” w Legnicy. Złotego Aplauzu nie przyznano w kategorii etiuda taneczna (Srebrny otrzymał „Szyk” z Klubu Tańca Nowoczesnego „Szyk” w Szczecinie.

Jury piosenkarzy przewodniczyła Grażyna Łobaszewska. Towarzyszyli jej Marek Gaszyński, Barbara Kolago, Elżbieta Zapendowska, sekretarzem tego składu była Małgorzata Kazuś. Jury zgodnym chórem orzekło, że najlepszą wokalistką XXV edycji MDFPiT w Koninie zostanie Magdalena Diaków z Pyskowic, która otrzymała Grand Prix ‘2004 w piosence. Nad Złotymi Aplauzami było więcej dyskusji, w konsekwencji których przyznano je: w kategorii wiekowej do lat 10 Paulinie Bohdan z Kołobrzegu, w kategorii 11-13 lat – Martynie Zając ze Szczecina, 14-16 lat – Annie Hnatowicz z Włocławka. Rywalizację zespołową w grupie do 12 lat wygrał „Sukces” z Kętrzyna a w grupie 13-16-latków – Klub Piosenki „Debiut” z Wrocławia.

Tym razem również odbyły się dwa uroczyste koncerty galowe, którym patronowała telewizyjna „Dwójka”. Piątkową galę uświetnił występ grupy Sistars. Na ulicach miasta pojawiła się ciuchcia, nad amfiteatrem latała paralotnia, a miasto zamieniło w plac zabaw dla najmłodszych! Barwny korowód prowadzili ulicami miasta szczudlarze i klauni. Dwudziestą piątą z kolei scenografię zbudował Marek Grabowski. Galę prowadzili aktorzy: Robert Rozmus, a kolejnego dnia gwiazda musicalu „Metro” – Michał Milowicz. Piosenką Kayah „Na językach” Nagrodę Dziennikarzy 25. MDFPiT ‘2004 wyśpiewała koninianka – Magdalena Moczyńska. Wręczyli ją Mirosław Jurgielewicz, ówczesny szef „Gazety Poznańskiej” i Sławomir Papiera z Telewizji Informacyjnej „Konin”.

Po raz pierwszy lokalne stacje Radio „Flash” i wspomniana telewizja transmitowały festiwal na żywo! Jubileuszowe gale na życzenie organizatorów wyreżyserował Krzysztof Jaślar.

26.
UNESCO ogłosiło 2005 rok Rokiem Hansa Christiana Andersena. Upływała właśnie 200. rocznica urodzin duńskiego pisarza. XXVI edycja festiwalu została poświęcona jego twórczości (31 maja – 5 czerwca 2005). Temat imprezy był oczywisty: „Miasteczko Pana Andersena”. Na scenie KDK i amfiteatru pojawiły się postaci z najpiękniejszych baśni, wątkowi głównemu zostały podporządkowane kompozycje i choreografie.

Przez festiwalowe sito przeszło 67 wokalistów i 81 prezentacji tanecznych. Grand Prix w tańcu otrzymał „Kamion Dance” z Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe (po raz 7. obecny na festiwalu!, wcześniej zdobywca 6. Złotych Aplauzów!). Grand Prix w piosence otrzymał duet: Weronika Bochat i Dominika Rydz („Drobex” w Solcu Kujawskim, Pałac Młodzieży w Łodzi). Z zagranicy przyjechało 350 uczestników: z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Łotwy, Słowacji i Szwecji. Najpopularniejszym wśród publiczności zespołem został „Junost” z Moskwy. Nagrodę Dziennikarzy zdobyła Marta Małyszniak ze Studia Wokalnego ze Lwowa (Brązowy Aplauz, kategorii wiekowej 11-13 lat), która otrzymała ją z rąk Andrzeja Duszy („Głos Wielkopolski”) i Olgi Żaryn („Gazeta Poznańska”).

W czasie gali przewodniczący jury tanecznego (Zbigniew Zasada) i wokalnego (Janusz Tylman) wręczyli także najważniejsze trofea – Aplauzy Złote, Srebrne i Brązowe oraz wyróżnienia. W tym roku Złote Aplauzy otrzymały zespoły taneczne:
– w kategorii taniec towarzyski – „Kamion Dance” z Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie
– w kategorii inscenizacja taneczna do lat 12 – „Mini Pech” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu a w grupie wiekowej 13-16 lat – „Pech I” również z Opola
– w kategorii disco dance do 12 lat – „Fatum Sokoliki 3” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim, w grupie 13-16 lat „Okey” z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Brawo” przy Szkole Podstawowej w Opalenicy
– w kategorii etiuda taneczna – zespół „Szyk” reprezentujący Studio Tańca „Szyk” i Szkołę Podstawową nr 1 w Szczecinie
– w kategorii inna propozycja taneczna – „Rytmix” z Konińskiego Domu Kultury w Koninie
– w specjalnej kategorii tanecznej „Miasteczko Pana Andersena” – zespół „Nowinka” ze Skwierzyny.

Komisja artystyczna postanowiła także przyznać specjalną nagrodę-wyróżnienie dla zespołu „Junost 2” z Briańska za najciekawszy kostium z bajek Andersena („Księżniczka i świniopas”).
Wśród młodych wokalistów dwie kategorie zespołowe zdominowały grupy ze Studiów Wokalnych „Sukces”: z Kętrzyna w kategorii wiekowej do 12 lat, z Mrągowa w kategorii 13-16 lat. Najlepszą dziecięcą solistką (do 10 lat) okazała się Angelika Kulig z Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Kategorię wiekową 11-13 lat wygrała Tatiana Szkira z Czerniowiec, zaś kategorię 14-16 lat Natalia Gadzina z Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu. Jurorzy w specjalnej kategorii piosenkarskiej „Miasteczko Pana Andersena” przyznali 20. wyróżnień, Złoty Aplauz – Julii Kopczyk ze Szkoły Podstawowejk nr 3 w Złotowie.

W protokole końcowym jury napisało: „Bogata w artystyczne wydarzenia tegoroczna impreza, dzięki udziałowi bardzo uzdolnionych młodych artystów, na pewno od lat mająca miejsce w polskim pejzażu kulturalnym, upoważnia Jury konkursu wykonawców piosenki do zaproponowania organizatorom podjęcia starań u twórców opolskiego koncertu debiutów, by rozważyli możliwość stałego udziału w Festiwalu Piosenki Polskiej polskiego laureata nagrody Grand Prix Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie”.

Na gali wystąpił laureat „Idola” – Szymon Wydra i „Carpe Diem”. Koncerty prowadzili aktorzy Olga Bończyk i Roch Siemianowski. Po raz pierwszy przewodniczącymi jury zostali Janusz Tylman (piosenka) i Zbigniew Zasada (taniec), którzy – jak się dalej okaże – zostaną z nami przynajmniej do 33. wydania! Po raz pierwszy festiwalowi dyrektorował Bogdan Cal, który objął funkcję dyrektora Konińskiego Domu Kultury (i będzie z festiwalem do 32 edycji).

27.
XXVII Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin ‘2006 ruszył 6 czerwca 2006. Koncerty galowe odbyły się 9 i 10 czerwca. Prowadzili je dj X-It, czyli Daniel Zarzycki (m.in. „5-10-15”, VIVA, Radiostacja, TVP), wspomagany przez festiwalowych laureatów: Kaspra Zborowskiego-Weychmanna, Dominikę Rydz i Weronikę Bochat. Po raz pierwszy reżyserował ją Dariusz Lewandowski, tancerz, choreograf, producent i aktor (m.in. serial „Klan”, „Opentaniec” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Metro” w Teatrze Buffo, szef Kompanii Primavera). Asystował on wieloletniemu reżyserowi konińskich gali – Marianowi Pysznikowi. Do kategorii tanecznych zostały włączone techniki break dance, funky i electric boogie. Cała edycja przebiegała w duchu kultury hip hopu. Gwiazdą gali była Patrycja Markowska. W ramach imprezy odbył się koncert „Światowe Talenty”. Mieszkańcy miasta oglądali widowisko pod tytułem „Tańczące fontanny”. Festiwalowi patronowali minister kultury – Kazimierz Michał Ujazdowski, Rzecznik Praw Dziecka RP – Ewa Sowińska, Polski Komitet Narodowy UNICEF i Telewizja Polska pr. 2, która zrealizowała półgodzinny reportaż.

Grand Prix w piosence zdobył Klub Piosenki „Debiut” we Wrocławiu. W jury znów zasiadły tuzy, m.in. Justyna Holm, Janusz Tylman i Marek Gaszyński, wspierani przez specjalistów od ruchu amatorskiego. Ponownie jury w protokole końcowym zapisało: „Wysoki poziom artystyczny Festiwalu upoważnia jury konkursu do podjęcia starań zmierzających do zapewnienia soliście – laureatowi Grand Prix, udziału w DEBIUTACH OPOLSKICH”. Do zapewnienia tego poziomu z całą pewnością przyczynili się zdobywcy Złotych Aplauzów. W kategorii zespół wokalny do 12 lat Złoty wyśpiewał „Mały Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach, w starszej grupie zespołów 13-16 lat – „Bingo” z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie. Złoty Aplauz w kategorii solistów do lat 10 otrzymała Malwina Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie, w kategorii wiekowej 11-13 lat – Katarzyna Miednik ze Studia Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie a grupie najstarszych solistów, 14-16 lat, Paulina Korthals z Domu Kultury w Górze.

Po raz drugi z rzędu Grand Prix w tańcu należał do „Kamion Dance” z Warszawy! Jury przyznało też 9. Złotych Aplauzów w mocno zmienionych kategoriach:
– w kategorii disco-dance, disco-show, disco-freestyle do 12 lat – „Mały Shock Dance” Formacji Tanecznych „Shock Dance” w Szczecinie
– w kategorii disco-dance, disco-show, disco-freestyle 13-16 lat – „Pech I” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu
– w kategorii hip-hop, break dance, electric boogie, funky do 12 lat – „Fatum Sokolik 3” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim
– w kategorii hip-hop, break dance, electric boogie, funky 13-16 lat – „Fatum Sokolik 2” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim
– w kategorii etiuda taneczna – „Surpriz” z Domu Kultury w Odessie (Ukraina)
– w kategorii inne propozycje taneczne – „Rytmix 2 – Konin” ze Studio Tańca „Rytmix” w Golinie
– w kategorii taniec towarzyski – „Kamyczki” z Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe w Warszawie
– w kategorii inscenizacja taneczna do 12 lat – „Rytmix 3 – Konin” ” ze Studio Tańca „Rytmix” w Golinie
– w kategorii inscenizacja taneczna 13-16 lat – „Junost” z Miejskiego Pałacu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości w Briańsku (Rosja).

XXVII edycja promowała ideę UNICEF „Przepustka do życia”, dzięki której organizacja mogła zakupić 200 tysięcy szczepionek przeciwko odrze dla dzieci z Sierra Leone.   

28.
W 2007roku zadziało się inaczej (12-17 czerwca): zagrała orkiestra HIDuke Band pod dyrekcją Piotra Hajduka (m.in. „Metro”, Teatr Buffo, „Jak oni śpiewają”). Najstarsza kategoria wiekowa śpiewała z jej akompaniamentem. Był to powrót żywej muzyki na festiwal! Pamiętamy Górny Orchestra, pamiętamy Big Warsaw Band, a później modę na półplaybacki. XXVIII edycja imprezy stała się powrotem do korzeni.

Organizatorzy 28. edycji festiwalu zadali uczestnikom, tańczącym i śpiewającym temat, do którego musiały nawiązywać prezentacje: muzyka filmowa. Pomysłodawcami byli Dariusz Lewandowski, reżyser gali i Piotr Hajduk. W efekcie powstały niezwykle ciekawe prezentacje taneczne, świetnie interpretowane piosenki.

W jury zasiadali: Janusz Tylman, Piotr Hajduk, Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz i Urszula Dudziak (przesłuchali 54 solistów i 9 zespołów!). Można powiedzieć: sporo, ale co to jest w porównaniu do komisji artystycznej kwalifikującej do udziału w festiwalu, która przesłuchała 400 produkcji. Grand Prix w piosence przypadło Adrianowi Sujeckiemu z Centrum Zajęć Pozaszkolnych w Łodzi. Złoty Aplauz po raz pierwszy otrzymała Maja Gawłowska ze Studia Wokalnego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Po raz pierwszy bo w kategorii najmłodszych solistów do lat 10. Później będzie brała Aplauzy w każdej kategorii wiekowej. Obok niej Złote Aplauzy przyznano: w kategorii wiekowej 11-13 lat Piotrowi Januszowi z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej, 14-16 lat – Darii Zawiałow z Miejskiego Ośrodka Kultury w Koszalinie. Daria otrzymała też specjalną nagrodę w kategorii piosenka filmowa. Wśród zespołów wokalnych dominowali w kategorii do 12 lat „Mały Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach, w kategorii 13-16 lat – „Sukces” ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Sukces” w Mrągowie.

W tańcu Grand Prix należało się zespołowi z Rosji, „Junost 1” – tak orzekli, po obejrzeniu 79 zespołów, Zbigniew Zasada, Dariusz Lewandowski, Anna Waleriewna Bilibina, Marta Mucha i Dorota Furman. Obrady tego jury były bardzo burzliwe i przedłużyły się do późnych godzin nocnych. Dzieci miały w tym czasie… ciekawsze zajęcia: jedne zabrały się na rejs „Dziwożoną” po konińskich jeziorach, inne poszły na basen popływać, potańczyć w dyskotece, albo posłuchać koncertu w wykonaniu zespołów „Farba” z Gdyni i konińskiego „Heńka”. Odnotujmy jednak, że Złote Aplauzy otrzymali:
– w kategorii disco-dance, disco-show, disco-freestyle do 12 lat: „Miraż” z Dziecięcego Centrum Pracy Twórczej w Rousse (Bułgaria) a kategorii wiekowej 13-16 lat: “Pech I” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu
– w kategorii hip-hop, break dance, electric boogie, funky do 12 lat: „Afera” ze Stowarzyszenia „Dancegroup” w Policach, w kategorii 13-16 lat: „Kolor” z Domu Kultury Śródmieście” w Białymstoku
– w kategorii inscenizacja taneczna do 12 lat: „Kleks II” ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych „Kleks” w Staszowie, w kat. 13-16 lat: „Junost – 1” z Miejskiego Pałacu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości w Briańsku (Rosja)
– w kategorii tańca towarzyskiego: Formacja Tańca Towarzyskiego „Rekin” ze Stowarzyszenia Promocji Kultury „Rekin” w Żywcu
– w kategorii etiuda taneczna: Zespół Tańca Współczesnego „Rebelia” ze Szczecineckiego Ośrodka Kultury w Szczecinku
– inne propozycje taneczne: „Junost – 1” z Briańska (Rosja).
Zbigniew Zasada, przewodniczący jury, komplementował młodych tancerzy: „ Wśród Was nie ma tak naprawdę przegranych. Wszyscy przecież kochacie to co jest bliskie naszym sercom – taniec. To dziedzina sztuki, w której liczy się cierpliwość, praca, umiejętność pokonywania samego siebie. To sztuka, która uczy koleżeńskości, pracowitości i poświęcenia się ukochanemu zajęciu. (…) Dziękuję wszystkim choreografom, trenerom, instruktorom i opiekunom za staranne przygotowanie zespołów do Festiwalu. Ogrom pracy pozwolił młodym tancerzom wykonanie poszczególnych prezentacji na najwyższym poziomie. Gratuluję. Stworzyliście piękne widowisko”.

Galę wyreżyserował i wyprodukował po raz drugi Dariusz Lewandowski. Na scenie amfiteatru wystąpili artyści warszawskiego Teatru Roma, Warszawskiej Opery Kameralnej, laureaci telewizyjnych konkursów i najsłynniejszych musicali stolicy i nie tylko! Czasem robili chórki zdecydowanie młodszym kolegom. Furorę zrobiły pojawiające się telebimie fragmenty filmów, z których pochodziły kolejne piosenki. A wszystko w scenografii Marka Grabowskiego, o którym nawet jeśli nie piszemy, to jest! Miejcie go w pamięci, bo to najstarsza postać tej imprezy! Mówimy oczywiście o wieku festiwalowym!!! Galę 2007 prowadzili: Dominika Rydz, Kacper Zborowski-Weychmann i Weronika Bochat.  

29.
XXIX edycja rozpoczęła się 9 czerwca 2008, impreza trwała jak zawsze 5 dni. Koncerty galowe odbyły się 12 i 13 czerwca. Na piątkowej gali wystąpiły formacje i wokaliści z Konina w koncercie: „Gospodarze gościom” (Fuks, Fart, Body&Soul, Orkiestra Alibi, Kasia Łapaj, Patrycja Grabarczyk i inni). Najstarszej kategorii akompaniowała konińska orkiestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego – „Party Band”, zwana także Festiwalową, bowiem właściwie sformowaną specjalnie na potrzeby młodych wokalistów. Do rywalizacji stanęło 67 wokalistów, 9 zespołów wokalnych i 94 tanecznych.

W jury tańca (przewodniczący Zbigniew Zasada plus Anna Bilibina, Elżbieta Nagłowska, Krystyna Stańczak-Pałyga, Dariusz Lewandowski) znów było burzliwie i do nocy! W każdym razie Grand Prix XXIX MDFPiT ‘2008 otrzymała grupa „Clis Galanta” Agencji Kultury „Panorama” i Robin Freight z Dolnej Strady na Słowacji – bezapelacyjnie! W tym roku zespoły z Dolnej Strady wzięły kilka Aplauzów i wyróżnień. Ale po kolei Złote Aplauzy taneczne:

 - taniec towarzyski: Formacja Tańca Towarzyskiego „Rekin 2 Inter-Tech” Stowarzyszenia Promocji Kultury „Rekin” w Żywcu

 - inscenizacja taneczna do 12 lat: żadnego Aplauzu nie przyznano, w kategorii 13-16 lat: „Junost” z Briańska (Rosja)

 - disco-dance, disco-freestyle do 12 lat: „Kosmo Afera” Stowarzyszenia DANCEGROUP – Taniec Dzieci w Poznaniu, 13-16 lat: „Pech I” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu („Clis Galanta” wyróżnienie)

 - hip-hop, break dance, electric boogie, funky do 12 lat: „Clis Galanta”, 13-16 lat: „Clis Galanta”

 - etiuda taneczna: „Surpriz” z Domu Kultury w Odessie (Ukraina)

 - inne propozycje taneczne: Złotego Aplauzu nie przyznano.

Na Grand Prix w piosence w tym roku zasłużył zespół „Pinokio” z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej, orzekła komisja artystyczna: Janusz Tylman (przewodniczący), Danuta Błażejczyk, Grażyna Łobaszewska, Wanda Kwietniewska, Justyna Holm, Krystyna Piotrowska. Komisja nie miała jednak łatwego zadania, zauważając „wybitnie wysoki i wyrównany poziom artystyczny wykonawców”. Dodajmy: szczególnie wśród solistów. Złote Aplauzy trafiły do Aleksandry Betańskiej ze Studia Piosenki „Beciaki” w Suwałkach (kategoria wiekowa do 9 lat), Anny Szutkiewicz ze Studia Piosenki „Fart Dwa” w Białymstoku (10-11 lat), Emilii Hamerlik ze Studia Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie i Mateusza Wiśniewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rypinie (12-13 lat; bardzo wyrównany poziom, więc jury przyznało trzy wyróżnienia i po dwa Aplauzy Srebrne, Brązowe i Złote) oraz do Magdaleny Kucharskiej z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku. Niestety, żadnego Aplauzu nie otrzymał startujący w konkursie zespół wokalny.

Gale reżyserował po raz trzeci Dariusz Lewandowski. W biało-czerwonych barwach prowadził je aktor serialu „Na Wspólnej” – Marcin Chochlew, towarzyszyły mu Dominika Rydz i Anna Klamczyńska (obie panny występują na deskach Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie). Barwy narodowe były, oczywiście, z okazji Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w czasie festiwalu!

UNICEF za pośrednictwem MDFPiT pomagała małym mieszkańcom Madagaskaru, którzy w wyniku serii cyklonów nawiedzających wyspę utracili bliskich i dachy nad głową. Tradycyjnie, także temu wydaniu festiwalu, patronowali prezydent Konina i minister kultury, dołączył do nich Komitet Ochrony Praw Dziecka. Dla dzieciaków zagrała hip hopowa „Grupa Operacyjna”.  

30.
3 czerwca 2009 r. Wiało, było zimno i zanosiło się na deszcz, ale w centrum miasta uroczyście odsłonięto obelisk z festiwalowym herbem, autorstwa poznańskiego artysty plastyka Jerzego Bąka. Niepisany hymn imprezy pt. „Wpadnij do Konina” znakomicie wykonał chór „Viribus Unitis” z Turku pod dyrekcją Joanny Gogulskiej. Za moment zrobiło się gorąco, oczywiście na scenach festiwalowych: tanecznej i wokalnej. Jak przystało na 30. wydanie festiwalu, jubileuszowe, po mieście krążyła festiwalowa ciuchcia, paradowali szczudlarze i klauni, w Galerii Sztuki „Wieża Ciśnień” otwarto wystawę fotograficzną „To nasz Festiwal”. Na dwóch offowych estradach, w Galerii „Nad Jeziorem” i Centrum Handlowym „Ferio”, do zabawy z uczestnikami festiwalu zachęcali Anna Głogowska, tancerka telewizyjnego „Tańca z gwiazdami” i Diana Staniszewska z „You Can Dance”.

Najważniejsze były jednak dzieciaki, których zjechało do Konina około 2 tysięcy. Jury oceniającemu wokalistów przewodniczył Janusz Tylman, zespoły taneczne – Zbigniew Zasada. Sukces odniósł zespół „Rytmix 2”, ze Studio Tańca „Rytmix” z Konina, zdobywając Grand Prix. Taką samą nagrodę jury przyznało Katarzynie Zawadzie, wokalistce z Ośrodka Kultury w Żegocinie.

„Niech piosenka będzie naszą pasją i miłością!”. – To hasło jest w Koninie bardzo prawdziwe – orzekli jurorzy: Danuta Błażejczyk, Grażyna Łobaszewska, Wanda Kwietniewska, Hanna Stach i Janusz Tylman. Najbardziej przekonywującym przyznało Złote Aplauzy: w kategorii do 9 lat Borysowi Bylickiemu z Łaskiego Domu Kultury – Ośrodek Kultury w Kolumnie, w kategorii wiekowej 10-11 lat – Karolinie Kamińskiej ze Stuia Piosenki „Beciaki” w Suwałkach, w kategorii 12-13 lat Gustawowi Bzinkowskiemu z Rypińskiemu Centrum Promocji i Kultury w Rypinie a w kategorii 14-16 lat Maji Wysoczańskiej z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku. Ze Złotymi Aplauzami wyjechały z Konina zespoły „Sukces-Olsztyn” ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Sukces” w Mrągowie (kategoria do 12 lat) oraz „Szalone Małolaty” z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu (kat. 13-16 lat).

Wśród zespołów tanecznych zauważono, że to kolejny rok zmniejszającej się liczby zespołów tańca towarzyskiego. Mimo to jury (Anna Waleriewna Bilibina, Juri Hubeny, Krystyna Stańczak-Pałyga, Dariusz Lewandowski, Jura Marczak, Iwona Orzełowska i Zbigniew Zasada) Złoty Aplauz przyznał, jak rok temu, zespołowi „Rekin 2 – Inter Tech” ze Stowarzyszenia Promocji Kultury „Rekin” w Żywcu. W kategorii inscenizacja taneczna do 12 lat Złoty Aplauz otrzymał „Rytmix 3-Konin” ze Studia Tańca „Rytmix” w Golinie, 13-16 lat - „Junost” z Briańska (Rosja), w kategorii disco-dance, disco-freestyle do 12 lat - „Pech Mini” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu a w kategorii 13-16 lat – dla „Pech I”, też z Opola. Młodszą grupę, do 12 lat, w kategorii hip-hop, break dance, electric boogie, funky wygrał zespół „Studio Tańca UDS Kids” z Underground Dance Studio w Lublinie, w starszej (13-16 lat) starsze dzieciaki ze „Studio Tańca UDS Kids”. W etiudzie tanecznej najciekawiej zaprezentował się „Szyk Noa” z Klubu Tańca „Szyk” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinie, a w kategorii inne propozycje taneczne - „Junost – 1” z rosyjskiego Briańska.

Rywalizację zakończyły dwa koncerty galowe. Obydwa wyreżyserował Dariusz Lewandowski. Galę zainaugurował mistrz beat-boxu Blady Kris, wystąpił też „Afromental”. Pierwszą galę poprowadziła Majka Jeżowska. Obok laureatów Srebrnych i Brązowych Aplauzów wystąpili też laureaci poprzednich festiwali, m.in. Krzysztof Antkowiak, Kuba Molęda, Natalia Gadzina, Adrian Sujecki, Weronika Bochat. Towarzyszyła im (i występującym także w drugiej części gali) orkiestra Konin Band pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego. Drugą galę (6 czerwca), podczas której prezentowali się zdobywcy najważniejszych nagród, prowadził Jerzy Kryszak. Ale tu, wbrew założeniom, najważniejszą rolę mieli do spełnienia wszyscy, którzy osuszali scenę. Niestety – padało, co tam padało... LAŁO! Dzieciaki, jak to dzieciaki na każdym festiwalu, dały z siebie wszystko. Dzielnie towarzyszyli im, niemiłosiernie moknąc, specjalni goście, wśród których były osoby najważniejsze dla początków tej imprezy: Zbigniew Górny, Krzysztof Jaślar i Kazimierz Lipiński. Mimo kłopotów, koncert udało się dokończyć. Fajerwerki w strugach deszczu wyglądały... oryginalnie.

Dwa dni po zakończeniu festiwalu do organizatorów dotarła smutna wiadomość: zmarł Wiesław Kaszubkiewicz, jeden z ojców założycieli festiwalu, który przez 20 lat występował na nim we wszystkich rolach. A tak bardzo chciał jeszcze wziąć udział w jubileuszowej gali...

31.
Żeby tylko nie padało – to najważniejsze hasło festiwalowe, ba – zaklęcie. Festiwalowa gazetka na pierwszej stronie anonsowała: „Festiwal zapowiada się ciepło”. Tak było 8 czerwca 2010 r. A zatem czas 31. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca zacząć.

W konkursie udział wzięło 93 solistów i jeden duet. Komisja artystyczna wyłoniła ich, po dwóch turach przesłuchań wykonań zarejestrowanych na cyfrowych nośnikach, spośród 247 startujących. Najstarszym dwóm kategoriom wokalnym towarzyszyła, pod nową nazwą, Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego. Jury: Danuta Błażejczyk, Jarosław Piątkowski, Michał Rudaś, Anna Serafińska i Janusz Tylman (przewodniczący) Grand Prix przyznali Mai Wysoczańskiej (16 lat) z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku. Dodajmy, że wśród śpiewających najwięcej Aplauzów zebrały dzieciaki ze Studio Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie: cztery Aplauzy, od Brązowego po Złoty (dla zespołu wokalnego). Ponadto Złote Aplauzy otrzymali: w kategorii do 9 lat – Piotr Zubek z Domu Kultury „Włochy” w Warszawie, w kategorii 10-11 lat – Karina Jurysz z Grodna (Białoruś), 12-13 lat – Lidia Vasilkiv z Trostjaniec, Rejon Doliński (Ukraina), 14-16 lat – Michał Grobelny z Ośrodka Kultury „Saniga” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” w Szczecinie. Wśród zespołów wokalnych do 12 lat Złotym Aplauzem wyróżniono „Mały Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach a w kategorii wiekowej 13-16 lat – „Fall in Love” ze Studia Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie.

Zespoły taneczne oceniało jury: Krzysztof Filip Czeszyk (Zielona Góra), Anna Głogowska (Warszawa), Andriej Kokoulin (Moskwa), Iwona Orzełowska (Siedlce, przewodnicząca jury), Krystyna Stańczak-Pałyga (Ministerstwo Edukacji Narodowej) i Bogusława Szczepanik-Zasada (Wrocław). Spośród 80 zespołów z kraju i zagranicy ubiegających się o prawo startu na festiwalu, komisja artystyczna zakwalifikowała 66 grup w 9 kategoriach. Wśród nich był koniński „Rytmix”, który rok wcześniej wziął Grand Prix. I w tym też nie odpuścił: trzy Złote Aplauzy, w tym dwa dla formacji „Rytmix 2” tańczącej etiudy taneczne w dwóch kategoriach wiekowych. Rywalizowały z nimi dzieciaki ze Studia Działań Kreatywnych „DanceOFFnia” w Białymstoku, które zdobyły dwa Złote Aplauzy. Grand Prix przypadło jednak zespołowi„Siurpriz” z Odessy, prezentującemu znakomite, wręcz baletowe przygotowanie i piękną choreografię.
Złote Aplauzy taneczne otrzymały:

 - inscenizacja taneczna do 12 lat: „Rytmix 3 Konin”, w kategorii wiekowej 13-16 lat: „Rytmix 2 Konin”

 - disco-dance, disco-freestyle do 12 lat: „Paradise” z Domu Kultury w Karsinie, 13-16 lat: „Pech I” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu

 - hip-hop, break dance, electric boogie, funky: „Kolor Dzieci”, 13-16 lat: „Kolor Juniorzy” – obydwa zespoły z „DanceOffnia” w Białymstoku

 - etiuda taneczna: „Trans” z Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu

 - inne propozycje tanewczne: „Siurpriz” z Domu Kultury w Odessie (Ukraina)

 - taniec towarzyski: jury przyznało tylko dwa wyróżnienia, żadnego Aplauzu, co dowodzi kryzysu w tej formie utaneczniania dzieci i młodzieży.

Gdy jedni pocili się na scenach konkursowych, inni mieli dodatkową okazję pokazania swych umiejętności na dodatkowych scenach pozakonkursowych. Jak rok wcześniej FestiwalOFF odbywał się na scenach przy galeriach handlowych: „Nad Jeziorem” i w „Ferio”.

Koncerty galowe (11-12 czerwca 2010) wyreżyserował Dariusz Lewandowski, scenografię przygotował Marek Grabowski (i już asystował mu syn Mateusz, jeszcze nieśmiało – zajmował się multimediami w scenografii). Gwiazdą pierwszego koncertu galowego była Ewa Farna. W specjalnym programie tanecznym wystąpił zespół „Caro Dance” (finaliści YCD) z Siedlec, którzy występowali wcześniej na konińskim festiwalu i wygrywali wszystko, co było do zdobycia. Tym razem grupa prowadzona przez Iwonę Orzełowską prezentowała się jako: mistrzowie i wicemistrzowie Polski oraz laureaci kilkudziesięciu tytułów mistrzów Europy i świata w jazz dance, modern dance, show, dance, hip hop i street dance. Uff!

Drugą galę poprowadzić mieli Katarzyna Piasecka i Krzysztof Tyniec. I poprowadzili, ale tylko wręczenie nagród. Niestety, tak lunęło, że tym razem Bogdan Cal, dyrektor festiwalu nie miał wątpliwości – koncert przerwano, bowiem bezpieczeństwo małych wykonawców było zagrożone. „Cierpiała” także ekipa realizatorów w TVP Poznań, rejestrująca festiwal także dla TVP 1. Pocieszano się – za rok...

32.
A za rok, 1 czerwca 2011 r., zagrzmiało, lunęło, gradem sypnęło. Na szczęście tylko tego dnia i na tyle krótko, że wieczorem udał się pokaz laserowy. Potem było pięknie. Poza tym... normalność, czyli Marek Grabowski (i już oficjalnie z synem Mateusz) po raz 32. miał problem z wymyśleniem scenografii: „Wymyśliłem więc – nawiązując do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, żeby maskotką i motywem tegorocznej edycji został bączek”. I wszystko zaczęło się kręcić 1 czerwca 2011 r. Po eliminacjach wstępnych wokalistów (dwukrotnie na podstawie nadesłanych około 400 nośników dźwięku i obrazu) jury do festiwalu zakwalifikowało 93 solistów krajowych i 13 z zagranicy (Ukraina, Słowacja, Białoruś i Niemcy) oraz 20 zespołów wokalnych, w tym dwa z Ukrainy. – Pojawiło się mnóstwo nowych dzieci – mówił Janusz Tylman, przewodniczący jury „śpiewającego”, obok którego zasiadali Justyna Holm – autorka tekstów, m.in. festiwalowego hymnu „Wpadnij do Konina”, Jarosław Piątkowski oraz dwie znakomite wokalistki: Anna Serafińska i Danuta Błażejczyk. Rolę sekretarza pełniła Małgorzata Kazuś (KDK). Wykonawcom trzech najstarszych kategorii wokalnych towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego.

Złote Aplauzy wyśpiewali: Kinga Żelichowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie (w kategorii do 9 lat), Agata Ewa Mociak z Centrum Artystycznego Elizy Sacharczuk w Białymstoku (kat. 10-11 lat), Oliwia Mowińska z Miejskiego Centrum kultury w Nowym Mieście Lubawsklim (12-13 lat) i Emilia Hamerlik ze Studia Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie. „Jarzębinki” z Integracyjnego Przedszkola Miejskiego nr 3 „Jarzębinka” w Kutnie otrzymały Złoty Aplauz w kategorii zespołów do 12 lat a Kwartet „Dolia” z Ukrainy w kategorii zespołów 13-16 lat. Grand Prix jury nagrodziło „Fall in Love” ze Studia Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie (rok wcześniej wyśpiewali Złoty Aplauz w najstarszej kategorii) za brawurę, dowcip i precyzję, dzięki czemu „Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana zabrzmiał nietuzinkowo.

Komisja artystyczna dała szansę pokazania się na festiwalu 108 zespołom tanecznym. Po raz pierwszy w dwóch kategoriach mogli wystąpić tancerze do lat 19 (hip hop, electric boogie, funky oraz show dance). Oceniało ich, i pozostałych tancerzy, jury w składzie: Iwona Orzełowska – przewodnicząca, choreograf z Siedlec, Mateusz Polit – muzyk i choreograf z Warszawy, Igors Grinbergs – choreograf z Łotwy, Jiří Hubený – choreograf, przewodniczący IDO z Czech, Anna Bilibina (Rosja), Filip Czeszyk – choreograf z Zielonej Góry, Bogusława Szczepanik-Zasada – choreograf z Wrocławia i Krystyna Stańczak-Pałyga – przedstawicielka MEN z Warszawy, sekretarzem był Dariusz Intrys (KDK). W sumie w 32. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca zaprezentowało się 2100 uczestników.

Za wyjątkowo udany uznać może festiwal Studio Tańca „Rytmix” w Koninie. Na przygotowanych sześć prezentacji, dwa zespoły otrzymały Brązowe Aplauzy, jeden Srebrny, a formację Rytmix 1 jury nagrodziło Grand Prix. Świetnie pokazały się także dwie formacje „Fuks” z Konińskiego Domu Kultury, zdobywając Brązowy i Złoty Aplauzy. Znakomicie zaprezentowały się także zespoły zagraniczne, szczególnie „Junost” z rosyjskiego Briańska, „Clis” ze Słowacji i „Siurpriz” z ukraińskiej Odessy. Dla porządku dokumentacyjnego odnotujmy, że Złote Aplauzy w czasie festiwalowej gali odebrały:
– w kategorii taniec towarzyski – zespół „Ego” z Centrum Kultury w Żywcu
– show-dance do 11 lat: „Kleks” ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych „Kleks” w Staszowie, 12-15 lat: „Junost” z Briańska (dodatkowo zespół otrzymał specjalną nagrodę za „wykonanie, artystyczny przekaz oraz wspaniałe, aktorskie przytgotowanie solistów prezsentacji „Rusałoczka”), 16-19 lat: „Siurpriz – 2” Z Odessy (Ukraina)
– disco-dance, disco freestyle do 11 lat: „Aferka” z tanecznego Stowarzyszenia DanceGroup – Taniec Dzieci w Poznaniu, 12-16 lat - „Fuks I” z Konińskiego Domu kultury w Koninie
– hip-hop, break dance, electric boogie, funky do 11 lat: „Kolor” z DanceOFFnia Studio Działan Kreatywnych w Białymstoku, 12-15 lat: „Tramp(y)” ze Studio tańca „Trans” w Zielonej Górze, 16-19 lat: „Out of Control” ze Studio Tańca „Trans” w Wolsztynie
– etiuda taneczna - „Alacarte” z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach
– inne propozycje taneczne do 16 lat: „Alacarte z Pyskowic.

Wśród Aplauzów i wyróżnień była jeszcze jedna, warta odnotowania: minister edukacji narodowej przyznał nagrodę specjalną Karolinie Garbacik, instruktorce Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku. Czy nagradzanie instruktorów stanie się stałą praktyką patronów naszego festiwalu? To na razie jest ministerialną tajemnicą. My odsłaniamy inne festiwalowe „tajemnice”: koncert galowy wyreżyserował Mateusz Polit (od 32. wydania tylko jeden koncert); galę poprowadzili Robert Janowski, muzyk, aktor, prezenter i Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa; imprezie patronował minister kultury, prezydent Konina, Rzecznik Praw Dziecka, Polski Komitet Narodowy UNICEF oraz Telewizja Polska SA. Festiwal najpierw gościł w programie „Kawa czy herbata?”, później telewizyjna „Jedynka” zaprezentowała imprezę w trzech 45-minutowych reportażach, także na antenie TVP Kultura i Telewizji Polonia.

33.
Jaki będzie 33. Festiwal, który rozpocznie się próbami technicznymi 30 maja a zakończy galą 2 czerwca? Na pewno emocjonujący, bo emocje zawsze towarzyszą wykonawcom i – co tu ukrywać – także jurorom i organizatorom. Poza tym pewników jest kilka. Po pierwsze – że nadal patronują festiwalowi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Konina Józef Nowicki, Rzecznik Praw Dziecka i UNICEF. Patronami medialnym są TVP 1, TVP Polonia i PAP, że mamy bardzo wielu partnerów, że mimo kłopotów nadal mamy SPONSORÓW i kilkunastu współpracowników medialnych. Po drugie – jak zawsze oceniać uczestników, i radzić, co by tu poprawić, będzie bardzo kompetentne jury: taneczne pod kierownictwem Zbigniewa Zasady i wokalne, którym pokieruje Janusz Tylman. Koncert galowy (jeden) wyreżyseruje Mateusz Polit, scenografię zaprojektuje „Mała Wytwórnia Wielkich Snów”, czyli Marek Grabowski i Mateusz Grabowski. Uczestnikom w eliminacjach, finałach i gali towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego. Koncert galowy poprowadzi Joanna Koroniewska, a w trzech odcinkach pokaże TVP pr. I i TVP Polonia. I po kolejne, ale najważniejsze – nad całością czuwa, kieruje, dyryguje dyrektor 33. wydania festiwalu – Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, nowa dyrektor Konińskiego Domu Kultury.

Te założenia sprawdziły się kilka miesięcy później, kiedy to Koniński Dom Kultury 30 maja 2012 roku zapełnił się 2000 wokalistów i tancerzy. Wśród nich były także dzieciaki z regionu konińskiego. Konin reprezentowała śpiewając 11-letnia Marysia Lewandowska ze Społecznego Ogniska w Koninie. Do finału zakwalifikowały się Kinga Żelichowska i Julia Marcinkowska, obydwie z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. W tańcu zaś: Studio Tańca Fart II i Fart III z Młodzieżowego Domu Kultury, Rytmix 1A, Rytmix 2, Rytmix 2A, Rytmix III oraz Rytmix 3B Wiesławy Wolnej, FUKS I i zespół From the Top Crew z Konińskiego Domu Kultury. Obok nich zespół Gama z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie.

Drugiego dnia rano uroczyste otwarcie festiwalu. O muzyczną oprawę zadbali uczniowie I LO: Paulina Szabelska, Maria Łysiak (skrzypce), Hubert Popielarz (perkusja), Paweł Cal (gitara basowa), Rafał Olas (akordeon), Kacper Michoń i Michał Wereszczyński (gitary elektryczne), Filip Renachowski (trąbka), Paweł Kupczyk (klawisze) i Paulina Staszak (śpiew). Wykonali oni festiwalowy hymn – „Wpadnij do Konina”, autorstwa Justyny Holm i Stanisława Fiałkowskiego. Do grupy dołączył również raper z Gimnazjum nr 1 w Koninie. Niepozorny młody człowiek okazał się być wielką podporą i wybijającym się talentem. Liderem zespołu, który na nowo zaaranżował przebój dziecięcego festiwalu jest waltornista i basista – Paweł Cal. Na jego cześć koledzy nazwali też swój band – 2’54. Dwa pięćdziesiąt cztery, w domyśle centymetry, bo tyle właśnie liczy w angielskiej mierze 1 cal… Uczestnicy rozpoczęcia usłyszeli też festiwalowy sygnał, tzw. koziołki. Prezydent Konina zasadził na skwerku przed KDK festiwalowy klon. Towarzyszyły mu dwie małe tancerki. Drzewko będzie nosiło nazwę przeboju Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie Ty”. Trzydzieści takich drzewek sadziła w 30 miastach Radiowa Trójka. A wszystko z okazji 30-lecia najpopularniejszej w kraju listy przebojów – Listy Przebojów Radiowej Trójki!

Festiwalowa maszyneria szybko zaskoczyła. W konkursie wokalnym wzięły udział 93 podmioty. Do finałów zakwalifikowało się 15 zespołów i 34 solistów. Zespoły zaprezentowały się w 2 kategoriach, soliści w 4 do 16 lat. Przesłuchania odbywały się w Domu Kultury „Oskard”. Jury 33. MDFPiT do konkursu tanecznego nominowało 103 prezentacje. Do finałów zakwalifikowało 58 spośród 96 choreografii. Tancerze zaprezentowali się w 11 kategoriach do 16 i do 19 lat. Przesłuchania odbywały się w Konińskim Domu Kultury.

Wokalistów oceniała komisja artystyczna: Anna Serafińska (Warszawa), Zbigniew Górny (Poznań), Joanna Matraszek (Warszawa), Mieczysław Szcześniak (Warszawa) i Janusz Tylman (przewodniczący jury, Warszawa); obowiązki sekretarza komisji pełnił Ryszard Jarosław Piotrowski (Konin). Komisja przyznała Złote Aplauzy w kategorii do lat 9 – Kindze Żelichowskiej z M-GOK w Ślesinie, w kategorii 10-11 lat – Piotrowi Zubkowi z Warszawy, w kategorii 12-13 lat – Zuzannie Rosie z Klubu Osiedlowego „Wola Duchacka” w Krakowie a w kategorii 14-16 lat – Mai Gawłowskiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii zespołów wokalnych do 12 lat Złoty Aplauz wyśpiewała „Fantazja” ze Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie, w kategorii 13-16 lat – zespół „Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach. Konin Band Orchestra ufundowała i przyznała Emilii Nikiel (10 lat) z Centrum Kultury w Sycowie, która brawurowo wyśpiewała piosenkę „Kto ma tyle wdzięku, co ja”. Dwie nagrody specjalne ufundował Zbigniew Górny: Agata Wilant (15 lat) z Trzcianeckiego Domu Kultury w Trzciance otrzymała zaproszenie do udziału w koncercie Zbigniewa Wodeckiego w Poznaniu, Piotr Zubek (11 lat) zaproszenie do udziału w koncercie gali familijnej też w Poznaniu.


Grand Prix otrzymało Studio Piosenki „Keberiokst” z Centrum Młodzieży w Kłajpedzie (Litwa). Warto dodać, że piosenkarze z  litewskiego zespołu wokalnego, którzy sięgnęli po najwyższą nagrodę tego festiwalu, występowali w Koninie pierwszy raz.

O poziomie przygotowania młodych piosenkarzy tak mówił przewodniczący jury piosenki, Janusz Tylman: – Mogę podpisać się rękami, nogami, a nawet własną krwią pod zdaniem, że najsłabszy wokalista konińskiego festiwalu jest lepszy od  najlepszego piosenkarza TOP TRENDY. W tej edycji nagród było zdecydowanie za mało, moglibyśmy przyznać ich znacznie więcej. Mieczysław Szcześniak dostrzegł inny problem: – Kiedy zostałem laureatem opolskich „Debiutów”, pod swoją opiekę wzięło mnie Polskie Radio. Moją patronką została Krystyna Prońko. Jej zadaniem było znalezienie dla mnie trzech autorów tekstów i kompozycji, i zaśpiewanie ze mną duetu. Stacja sfinansowała też nagranie mojego debiutanckiego utworu. Gdyby dziś na rynku pojawiły się takie postaci, jak Ewa Demarczyk czy Marek Grechuta, która stacja radiowa zagrałaby ich piosenki? Dlatego warto powrócić do takiej formy mecenatu. Dr Anna Serafińska dodawała: – Osobowości takie, jak Adele, Amy Winehouse czy Katie Melua ukończyły państwową szkołę artystyczną w Anglii. Traktuje się je tam jak dobro narodowe i kapitał krajowy. Polska, która jest słynna na świecie ze swoich osiągnięć muzycznych, nie ma dobrego popu. A to z powodu krótkowzroczności komercyjnych stacji i całej organizacji systemu, który gubi po drodze interesujących artystów. Podobnego zdania była też inna jurorka, Joanna Stefańska-Matraszek, mówiąc o braku edukacji muzycznej w polskich szkołach publicznych. Zbigniew Górny zwrócił uwagę na „… rzecz niezwykłą”: - Żywa i do tego bardzo dobra orkiestra, która towarzyszy wokalistom od samych eliminacji aż do gali. Rzadko się to już zdarza w kraju, nawet na festiwalach dorosłych. Wielkie brawa dla Konina za ten ruch. Wykonanie utworu z orkiestrą rozwija i nobilituje piosenkarza.


Tancerzy oceniało jury: Zbigniew Zasada (przewodniczący), Katarzyna Bryłka (Opole), Gabriel Francisco (San Francisco, USA), Andrey Kokoulin (Kaługa, Rosja), Nebojsa Slavkovic (Jagodina, Serbia), Beata Tyborowska (Łódź), Dorota Puchowska (Rumia) i sekretarz jury z Konina – Małgorzata Kazuś. A oto laureaci Złotych Aplauzów:
- taniec towarzyski: zespół MBB z Centrum Edukacji Bartoń w Warszawie
- show dance do 11 lat: Studija Tanca „Dietstwo” z Briańska (Rosja)
- show dance 12-15 lat: Rytmix 2A ze Studio Tańca „Rytmix” w Koninie
- show dance 16-19 lat: Rytmix 1A ze Studio Tańca „Rytmix” w Koninie
- disco dance, disco freestyle do 11 lat: Atom Kids z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku
- disco dance, disco freestyle 12-16 lat: zespół „Paradise” z Domu Kultury w Karsinie
- hip hop, break dance, electric boogie, funky do 11 lat: zespół „Kolor” z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych K. M. Garbacik w Białymstoku
- hip hop, break dance, electric boogie, funky 12-15 lat: zespół „Kolor” z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych K. M. Garbacik w Białymstoku
- hip hop, break dance, electric boogie, funky 16-19 lat: zespół “VSDS YO MAMA” z Klubu Wojskowego w Kołobrzegu
- etiuda taneczna: zespół „Reliese Team Juniorzy” z Duet – Studio Tańca Edukacji i Usług w Warszawie

  • inne propozycje taneczne do 16 lat: zespół „Junost” z Briańska (Rosja), za choreografię „Piosenka o żołnierzu”.


Grand Prix 33. edycji Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca zdobyły je zespół „Junost’” z rosyjskiego Briańska (choreografia „Śnienie duszy”). Przewodniczący jury tańca, Zbigniew Zasada, o prezentacji laureata mówił: To było przemyślane od początku do końca, znakomicie zostały wykorzystane możliwości tancerzy, zrobiona atmosfera, ograne rekwizyty, dobrana muzyka i kostium. Czyli to wszystko, co jest w prezentacji tanecznej istotne. To jest rzecz, którą warto było zobaczyć!Rosyjska grupa była faworytem tegorocznej imprezy. Specjalną nagrodę otrzymała też choreograf i kierownik „Junosti”, Elena Adarczenko, której pracę dostrzegło jury, wyróżniając ją „za wspaniałe przygotowanie grupy”

Już po zakończeniu 33. Festiwalu jurorzy twierdzili, że podniesienie wieku uczestników kilku kategorii do 19 lat nie spełniło oczekiwań, bowiem nie podniosło poziomu. Więcej – młodsze zespoły zaprezentowały się ciekawiej, niż najstarsze grupy. Ponadto udział dorosłych przyniósł liczne, nieuniknione, problemy pedagogiczne. A jakie będą trendy w tańcu w najbliższych latach? – Odchodzimy od stylów tzw. ulicznych, od break dance’a, hip hopu. To nie znaczy, że te techniki zanikną, że młodzież przestanie je uprawiać. Obserwuję jednak coraz większą popularność modern i jazzu, które mają już nawet swoje kilkudniowe festiwale – skonstatował przewodniczący jury, Zbigniew Zasada, jednocześnie prezydent IDO na Polskę.
 
Tegoroczna gala przebiegła pod znakiem EURO ‘2012. Poprowadziła ją Joanna Koroniewska, oczywiście w stroju polskiej reprezentacji. Scenografia przygotowana przez Marka i Mateusza Grabowskich z Krakowa, również nawiązywała do EURO. Podłoga sceniczna amfiteatru imitowała boisko. Światła – oświetlenie stadionu i podwieszone na nim jupitery. W programie koncertu znalazły się również piosenki i choreografie kojarzone z rozgrywkami piłkarskimi na świecie. Wykonali je Sylwia Dziardziel z Konina („Waka, Waka. This Time for Africa” z repertuaru Shakiry) i Patryk Maslach ze Stalowej Woli („Living La Vida Loca” Ricky Martina), którym towarzyszyli konińscy tancerze z grup „Fuks”, „From the Top” i „Rytmix”. Przez 3 dni ćwiczyli ten układ pod okiem reżysera gali, Mateusza Polita i było na co popatrzeć. Do tego 7-osobowy utalentowany chórek i show był gotowy.
 
Kolejno prezentowali się też Brązowi, Srebrni i Złoci Aplauzowicze. Atmosfera rosła. Choć aura nie sprzyjała (o 19.00 zaczęło padać…), a temperatura spadła do 9 stopni, publiczność bawiła się znakomicie. Warto też było przyjrzeć się orkiestrze. Nie dość, że świetnie zagrała, to jeszcze była przebrana. Muzycy przywdziali kostiumy: białe spodnie, koszulki reprezentacji i białe czapki. Konin Band Orchestrą dyrygowali Ryszard Jarosław Piotrowski i Krzysztof Pydyński. Podczas gali została też zaśpiewana piosenka nagrodzona w konkursie kompozytorskim, napisana przez Karola Napieralskiego i… wykonana zgodnie z tytułem przez żabki. Oczywiście z towarzyszeniem Konin Band Orchestra. Apotem z armatek pofrunęło confetti, dzieciaki zaśpiewały przebój „Wpadnij do Konina, tu kariera się zaczyna”, a niebo? Takiego nieba nie znajdziecie pod żadnym niebem… Wszystko zarejestrowały kamery a TVP I i TV Polonia wyemitowały w czterech odsłonach.

Prawie miesiąc upłynął od zakończenia 33. MDFPiT i organizatorzy, wraz z jurorami i reżyserem gali ustalili: dziecięcy festiwal piosenki i tańca powinien pozostać dziecięcy. Maksymalny wiek uczestników, tańczących i śpiewających, kolejnych festiwali nie przekroczy 16 roku życia.

34.

Kolejna edycja Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, już 34., zaczęła się zwyczajnie: na początku września 2012 roku Koniński Dom Kultury rozesłał regulaminy. Pierwsze eliminacje, na żywo, wokalistów odbyły się 15-17 marcu 2013 r. w Koninie. Do przesłuchań stanęły 274 „podmioty wykonawcze”, czyli soliści, duety i zespoły. Młodym artystom trzech kategorii wiekowych (poza dziećmi do lat 8 oraz zespołami wokalnymi) towarzyszyła Konin Band Orchestra. Miesiąc później, 17 kwietnia, odbyły się eliminacje zespołów tańczących. W sumie w pierwszym etapie eliminacji kwalifikujących do udziału w festiwalu, uczestniczyło ponad 4 tysiące dzieci od lat 5 do 16.

W kolejnych eliminacjach (6 czerwca br.) do rywalizacji stanęło 2200 wokalistów i tancerzy. Wśród nich były dzieci z zagranicy; po raz pierwszy w Koninie zaśpiewa dziewczynka z Finlandii, 11-letnia Lina Virtanen z Tampere. Były też dzieci (wokaliści i tancerze) z Bułgarii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Mołdawii.

Wokaliści, 86 solistów i 18 zespołów, rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych (zespoły w dwóch). Sto zespołów tanecznych zaprezentowało się w 6 kategoriach (każda, poza tańcem towarzyskim, podzielonych na dwie grupy wiekowe – do lat 11 i 12-16 lat): show dance; taniec towarzyski; etiuda art dance; disco dance, disco freestyle; street dance show; hip hop, locking, popping, haus.

Wokalistów oceniało międzynarodowe jury: Krystyna Piotrowska, Paweł Sztompke, Janusz Tylman (przewodniczący), Lora Szafran oraz Snezana Polyhronova-Karnolsky (Bułgaria), Viktor Leis (Niemcy); sekretarzem jury był Ryszard Jarosław Piotrowski (KDK). Przyznając Aplauzy, komisja artystyczna oceniła: „Jest to konkurs najwyższej rangi w Polsce, a także poza granicami kraju”. W najmłodszej kategorii, do 8 lat, tym razem zamiast Złotego, Srebrnego i Brązowego Aplauzu, jurorzy przyznali pięć równorzędnych Aplauzów Uśmiechów. „W tym wieku śpiewanie powinno być tylko jedną wielką radością, a nie rywalizacją” – motywowali.

Aplauzy Uśmiechy otrzymali: Agata Branderburger (8 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, Marcelina Miraszewska (6 lat) z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie- Koźlu, Natalia Lewandowska (7 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, Lena Witkowska (5 lat) z Centrum Kultury „MUZYK” w Słupcy i Anna Śliwińska (8 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.
Złote Aplauzy:
- kategoria 9-11 lat: Alicja Rega (10 lat), Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie
- kategoria 12-13 lat: Mariam Mavrova (12 lat), Art Center Karnolsky- Sofia (Bułgaria)
- kategoria 14-16 lat: Richard Istel (14 lat), Andreas Lehmann (Niemcy)
- zespół wokalny do 12 lat: „BUZIAKI”, Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie
- zespół wokalny 13-16 lat: „KEBERIOKST- SENIOR”, Centrum Młodzieży w Kłajpedzie (Litwa)


fot: Marcin Oliński

Grand Prix festiwalu dzieci śpiewających komisja artystyczna przyznała Mai Gawłowskiej ze Studio Wokalnego „Art Musica” Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Grand Prix otrzymała za wykonanie piosenki „Wielka dama tańczy sama” (sł. Maria Komorowska, muz. Jarosław Kukulski). Jej instruktorem jest Ewa Borowicz.

Po raz pierwszy kilkoro uczestników otrzymało specjalne nagrody od dyrektorów festiwali zagranicznych, którzy jednocześnie zasiadali w komisjach artystycznych 34. festiwalu.

Snezana Polihronova-Karnolsky z Sofii (Bułgaria), dyrektor międzynarodowych festiwali w Bułgarii i we Włoszech, wręczyła zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „My XXI wiek” w Słonecznym Brzegu w Bułgarii zespołom tanecznym Mega Dance z Mołdawii, grupie Rytmix z Konina oraz wokalistce Julii Trojanowskiej (13 lat) ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Lublinie. Zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „Orfeusz” w Lido Di Jesolo w Wenecji, we Włoszech, otrzymały zespoły taneczne „Junost” z Briańska (Rosja), „PECH” z Opola i Junga Keberiokst z Litwy.

Viktor Leis z Berlina (Niemcy), producent muzyczny i dyrektor międzynarodowych festiwali w Czechach, Hiszpanii i w Niemczech, przekazał zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „Gwiazdy w Pradz1e” w Pradze (Czechy) zespołowi tanecznemu „FUKS” z Konina a na Międzynarodowy Festiwal w Hiszpanii – 11-letniej wokalistce Wiktorii Tracz z Korzennej koło Nowego Sącza.

Krystyna Piotrowska, muzyk, kompozytor, pedagog, promująca młode talenty w Polsce i zagranicą, wręczyła Julii Kołodziejczyk, 15-letniej wokalistce z Konińskiego Domu Kultury i jej opiekunce, zaproszenia Międzynarodowego Kulturalnego Stowarzyszenia w Turku (Finlandia) oraz SEM Consulting OY do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu Różnej Twórczości „Nothern Light”. Zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal „Aprila Pilieni” w Bauska na Łotwie otrzymała Agata Branderburger (8 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile.

Komisja artystyczna festiwalu dzieci tańczących swój werdykt poprzedziła oceną ogólną, skierowaną do uczestników, choreografów i organizatorów festiwalu:
Festiwal w Koninie odbywa się ponad podziałami organizacyjnymi. Przyjeżdżają tu najlepsze zespołu z Polski – zespoły, które są Mistrzami Europy i Świata, ale również te, które swoje dążenia artystyczne realizują z dala od tańca turniejowego. Coraz częściej konfrontują tutaj swój poziom formacje taneczne z innych krajów. To wszystko składa się na to, iż – pomimo swoich 34 lat – koniński festiwal jestciągle młody. Dlatego życzymy organizatorom oraz uczestnikom, aby taki pozostał w ich wspomnieniach. Mamy również nadzieję, że znajomości zawarte podczas spotkań na festiwalu będą przyjaźniami wieloletnimi. Natomiast doświadczenia i wrażenia wyniesione z sali tanecznej niech będą inspiracją i motywacją do dalszej pracy w doskonaleniu warsztatu oraz wyrazu artystycznego tworzonych przez Was choreografii”.

Złote Aplauzy otrzymali:
- show dance art do 11 lat: ЮНОСТЬ (Junost), Briańsk (Rosja)
- show dance art do 16 lat: ЮНОСТЬ (Junost), Briańsk (Rosja)
- etiuda art dance do 11 lat: MEGA-DANCE, Ungheni (Моłdawia)
- etiuda art dance do 16 lat: Kolor Juniorzy dell'Arte, DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku
- disco dance, disco freestyle do 11 lat: Shock Dance Kids, Studio Tańca „Shock Dance” w Szczecinie
- disco dance, disco freestyle do 16 lat: PECH I, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu
- street dance show do 11 lat: Paradise, Dom Kultury w Karsinie
- street dance show do 16 lat: Atom Kids, Uczniowski Klub Sportowy "Hubal" w Białymstoku
- hip hop, locking, popping, house do 11 lat: Aferka Hiciorki, Studio Rampa Dance w Poznaniu
- hip hop, locking, popping, hause do 16 lat: Kolor Fresh, DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku
- taniec towarzyski do 16 lat: jury przyznało tylko Brązowy Aplauz zespołowi Junga-Kibirkštėlės, Kłajpeda (Litwa).


fot: Marcin Oliński

Grand Prix 34. edycji festiwalu dzieci tańczących jury przyznało zespołowi „Junost” („ЮНОСТЬ”) z Briańska (Rosja). Zespół zbierał już liczne laury na konińskim festiwalu, był m.in. laureatem Grand Prix w 2007 i 2012 roku. W tym roku, występując w kategorii show dance art do lat 16, zespół tańczył do choreografii „ФЕВРАЛЬ” („Luty”). Jej autorem jest Siergiej Nowikow; instruktorką zespołu Jeliena Tkaczejewa, kierowniczką - Jeliena Andarczenko.

Wszyscy uczestnicy 34. festiwalu, nagrodzeni Aplauzami i Grand Prix, wystąpili 8 czerwca br. w festiwalowej gali w Amfiteatrze „Na skarpie”. Nagrody wręczali, razem z Elżbietą Miętkiewską-Markiewicz, dyrektor KDK, prezydent Konina Józef Nowicki, przewodniczący Rady Miasta dr Wiesław Steinke, sponsorzy oraz redaktor Małgorzata Mierzejewska, reprezentująca TVP SA. Galę poprowadził znakomicie (!) Tomasz Kammel. Wokalistom towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda Jarosława Piotrowskiego (kierownik muzyczny festiwalu) i Krzysztofa Pydyńskiego. Sześć lat temu orkiestra została specjalnie zorganizowana na potrzeby festiwalu. Dodajmy, że na tegoroczny festiwal muzycy konińscy przygotowali ponad 70 aranżacji. Po raz pierwszy także wykonali trzy piosenki, które zostały nagrodzone w konkursie kompozytorskim na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, ogłoszonym przez Koniński Dom Kultury, wespół z ZAKR i ZAIKS. Na konkurs twórcy nadesłali 66 kompozycji, na festiwalowej scenie po raz pierwszy zabrzmiały piosenki Ewy Krysian, która skomponowała i napisała tekst piosenki „Brat w kąpieli” (pierwsza nagroda), „Afryka” (sł. Bogdan Loebl, muz. Aleksander Nowacki), która otrzymała drugą nagrodę i „Świat pełen bajek” (słowa i muzyka Katarzyna Rokicka) – trzecia nagroda; zaśpiewali je konińscy wokaliści, ćwiczący w Konińskim Domu Kultury i Społecznym Ognisku Muzycznym.

I jeszcze jedna informacja: po raz 34 scenografię festiwalową, tym razem kosmiczną, przygotował Marek Grabowski - „Mała Wytwórnia Wielkich Snów”, reżyserem galowego widowiska był Mateusz Polit. Patronat honorowy sprawowali: Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Rzecznik Praw Dziecka, wojewoda wielkopolski i marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent Konina i starosta koniński oraz UNICEF; festiwalowi patronowali też PAK i TVP (patronat korporacyjny).

35.
– To są dzieci i młodzież jakby z innego świata. Z zainteresowaniami, z emocjami, doskonale przygotowane wokalnie i tanecznie. Od lat mówię, że najgorszy wokalista występujący w Koninie jest lepszy od uczestników telewizyjnych programów muzycznych, zaś laureaci często lepiej wykonują i interpretują piosenki, niż ich oryginalni wykonawcy. I zdanie to podtrzymuję – mówił Janusz Tylman, przewodniczący jury oceniającego wokalistów, po zakończeniu 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.
Podobne zdania usłyszeliśmy o zespołach tanecznych. Najważniejsze zaś, dodawał Tylman, że: – Festiwal kształtuje ich gusty artystyczne, nawyki przekładające się na ogólne umiejętności współpracy w zespołach. To są rzeczy nie do przecenienia w późniejszym, dorosłym życiu. I dlatego ten festiwal jest tak ważnym elementem naszego życia kulturalnego.

Efekt? Ministerstwo Infrastruktury i TVP w ramach 10-lecia Polski w Unii Europejskiej uznały Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie kulturalną marką Wielkopolski w Unii Europejskiej.

Trochę statystyki: to był już 35. Festiwal. W pierwszych kwalifikacjach, przeprowadzonych w marcu i kwietniu, uczestniczyło około 4000 tysięcy dzieci i młodzieży do 16 lat (najmłodsi mieli po 4 lata). Wszyscy startowali w kategoriach ustalonych przez organizatora, Koniński Dom Kultury, po konsultacjach z jurorami poprzedniej edycji festiwalu już we wrześniu minionego roku. Do udziału w festiwalu (4-8 czerwca 2014 r.) zakwalifikowano w sumie 2340 uczestników z Polski i zagranicy, między innymi z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Bułgarii, Czech, Słowacji, Mołdawii a także z Niemiec, Malty, Irlandii, Izraela i Kolumbii.

W czasie finałów młodych artystów oceniały dwa międzynarodowe zespoły jurorów: wokalistów - Krzysztof Antkowiak (Warszawa), Krystyna Piotrowska (Warszawa), Anna Serafińska (Warszawa), Janusz Tylman (Warszawa, przewodniczący jury), Snezhana Polihronova-Karnolsky (Bułgaria), Viktor Leis (Niemcy), Derejan Geperidze (Gruzja) i Elżbieta Gierasimow-Zakowany (KDK, Konin), tancerzy - Stanisław (Stas) Kmieć (USA), Katarzyna Skawińska (Polska, przewodnicząca jury), Jiří Hubený (Czechy), Jarosław Staniek (Polska), Sasha Oshkin (Rosja), Iwona Ciok (Polska) i Dariusz Intrys (KDK, Konin). Wszyscy mieli sporo pracy – wokaliści zaprezentowali 119 piosenek, tancerze 108 układów tanecznych w sześciu kategoriach. Wokalistom solistom w kategoriach wiekowych od 9 do 16 lat, towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego.

Pierwsze próby zaczęli wokaliści już we wtorek, 3 czerwca. Wszyscy wykonawcy zjechali do Konina dzień później; to był dzień prób technicznych. Następnego dnia eliminacje, kolejnego - finały. Komisje artystyczne pracowały do późna, przyznając Aplauzy, festiwalowe nagrody.

Złote Aplauzy w Festiwalu Dzieci Śpiewających otrzymali:
– kategoria wiekowa do lat 8 – Aplauz Uśmiechu: Julia Biegańska (6 lat), Przedszkole nr 13 im. Sindbada w Ostrowie Wielkopolskim, instruktor Aleksandra Madeyska; duet Lenka i Hania (4 lata), Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kutnie, instruktorki: Katarzyna Karolak-Rojewska, Małgorzata Marciniak; Natalia Lewandowska (8 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, instruktor Marek Lewandowski; Aleksander Klembalski (8 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, instruktorka Katarzyna Karolak-Rojewska; Antonina Zdziarska (6 lat), Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, Przedszkole Miejskie nr 3 w Kutnie, instruktorki: Katarzyna Karolak-Rojewska, Małgorzata Marciniak
– kategoria wiekowa 9-11 lat: Emili Kuper (11 lat), Ashdod (Izrael), instruktor Nati Gale
– kategoria wiekowa 12-13 lat: Mariam Mavrova (13 lat), Art Center Karnolsy w Sofii (Bułgaria), instruktorka Snezhana Karnolsky
– kategoria wiekowa 14-16 lat: Diana-Maria Krieger, Berlin (Niemcy), instruktor Viktor Leis
– zespół wokalny do 12 lat: „Wiercipięty”, Projekt „Gdynia po godzinach” przy Zespole Szkół nr 14 w Gdyni, instruktor Elżbieta Cupiał
– zespół wokalny 13-16 lat: „Farcik”, Studio Piosenki i tańca FART w Bielawie, instruktor Anna Lutz.

Złotymi Aplauzami tanecznymi nagrodzono zespoły:
– taniec towarzyski do 16 lat: Ego-Junior z Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, choreograf i instruktor Edyta Mikołajczyk
– etiuda taneczna do 11 lat (jazz, modern, contemporary, balet): Trans Mini, Stowarzyszenie Przyjaciół i Zespołu Tanecznego „Trans” w Międzyrzeczu, choreograf: Anna Bubnowska, instruktorki: Anna Bubnowska, Katarzyna Piechowiak, Anna Osipiuk
do 16 lat: Reliese Team Junior One Otwock, Uczniowski Klub Sportowy „Duet” w Otwocku , choreografowie, instruktorzy: Adrianna Patłaszyńska, Darek Bujnowski
– inscenizacja taneczna do 11 lat (jazz, modern, contemporary, balet): Aluzja-grupa 3, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, choreografki, instruktorki: Agnieszka Krawczyk-Oziewicz, Magdalena Pera-Logdańska
do 16 lat: Reliese Team Junior One, Uczniowski Klub Sportowy „Duet” w Otwocku, choreograf, instruktorka Joanna Piotrowicz
– disco dance, disco freestyle do 11 lat: Shock Dance Kids, Studio Tańca „Shock Dance” w Szczecinie, choreografowie: Andrzej Kuźnicki, Marta Kozakowska-Kuźnicka, instruktorzy: Andrzej Kuźnicki, Marta Kozakowska-Kuźnicka, Magdalena Podstawka
do 16 lat: Shock Dance Juniors Team, Studio Tańca „Shock Dance” w Szczecinie, choreografowie, instruktorzy: Andrzej Kuźnicki, Marta Kozakowska-Kuźnicka
– inscenizacja street dance do 11 lat: Pech Mini, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, choreograf Aleksandra Krokoszyńska, instruktor Robert Surowski
do 16 lat: Szok juniorzy, Studio Ruchu i Tańca „Szok” w Jastrzębiu- Zdroju, choreograf, instruktorka Katarzyna Nowak
– hip hop do 11 lat – różne style electric boogie/popping, breakdance: Szok dzieci, Studio Ruchu i Tańca „Szok” w Jastrzębiu-Zdroju, choreograf, instruktor Katarzyna Nowak
do 16 lat: Bugs Team, Zielonogórski Klub Tańca Sportowego „Bugs” w Zielonej Górze, choreograf Bugs Team, instruktor Andrzej Gliwa.
Pozostałe Aplauzy (Srebrne i Brązowe) oraz wyróżnienia publikujemy na: http://festiwaldzieciecy.pl/163-festiwalowe-aplauzy-wreczone

Jurorzy oceniający prezentacje taneczne przyznali Grand Prix „za wysoki kunszt wykonawczy i choreografię” zespołowi Junost-1(„ЮНОСТЬ-1”) z Briańskiego Pałacu Twórczości Dziecięcej im. Gagarina w Briańsku (Rosja). Zespół fenomenalnie zaprezentował inscenizację zatytułowaną „Artysta”, której choreografię opracował Siergiej Nowikow. Instruktorką zespołu jest Jelena Tkaczejewa, kierownikiem artystycznym Jelena Andarczenko. Na marginesie – zespół powtórzył ubiegłoroczny sukces i wcześniejszy, z 2007 roku, wtedy też zdobywał Grand Prix.



Grand Prix wokalne otrzymała Agata Wietrzycka (16 lat) z Trzcianki, będąca pod opieką Studio Wokalnego „Ars Fabrica” w Łodzi. Agata „lepiej od oryginału”, jak ogłosili jurorzy, wykonała piosenkę „Taniec pingwina na szkle” (słowa i muzyka Jacek Skubikowski).



Festiwalowe scenografie opracował Marek Grabowski. Szczególne wrażenie sprawiała scena główna w amfiteatrze „Na skarpie”: wesołe miasteczko wyczarowane przez krakowskiego artystę (według pomysłu dyrektor festiwalu Elżbiety Miętkiewskiej-Markiewicz) wespół z firmą TSE Multimedia sp. z o.o. z Pruszkowa, odpowiedzialną za oświetlenie. Koncert galowy wyreżyserował Mateusz Polit, poprowadził Robert Rozmus. Śpiewali laureaci minionych festiwali, m.in. Krzysztof Antkowiak, zdobywca Złotego Aplauzu na 7. Ogólnopolskim (jeszcze) Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca oraz Maia Gawłowska, nagrodzona Grand Prix w roku 2013. Wykonane zostały także trzy piosenki nagrodzone w tegorocznym konkursie na piosenkę dziecięcą i młodzieżową. Przypomnijmy, że na konkurs nadesłano 107 kompozycji,w czasie gali festiwalowej wykonano piosenki: „Przedwiośnie”, muzyka: Dariusz Jaros (Świdnica), słowa: Tadeusz Szarwaryn (Świdnica) – I nagroda w konkursie,
„Biegnij zimo na biegun”, muzyka: Michał Makulski (Pabianice), słowa: Stefan Szulc (Sosnowiec) - II nagroda, „Chwila dla siebie”, muzyka: Joanna Stach, Dominik Kozicki (Stargard Szczeciński), słowa: Joanna Stach (Stargard Szczeciński) - III nagroda. Koncert oglądany przez 5-tysięczną widownię zakończył pokaz fajerwerków, wykonany przez konińską firmę TRYTON Macieja Szmytkowskiego. Dodajmy, że z okazji jubileuszu ukazało się, nakładem organizatora, wydawnictwo poświęcone przypomnieniu najważniejszych wydarzeń w czasie dotychczasowych 34. festiwali.

Podstawą finansową zorganizowania tegorocznego festiwalu była dotacja otrzymana od samorządu Konina; w tym roku festiwal wsparli finansowo także samorząd województwa wielkopolskiego i kilku dobrodziejów prywatnych. Festiwalowi patronowali minister kultury i dziedzictwa narodowego, Rzecznik Praw Dziecka, wojewoda wielkopolski i marszałek województwa wielkopolskiego, prezydent Konina i starosta koniński, UNICEF. Patronaty „trzymały”: TVP SA, PAP, Polskie Radio Program 1 oraz media regionalne i lokalne.

36.
– Ten Festiwal ma formułę konkursowa, ale na tym Festiwalu nie ma przegranych – mówiła Katarzyna Skawińska, ogłaszając wyniki rywalizacji zespołów tanecznych 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (10-14 czerwca 2015 r.). Janusz Tylman, oceniając konkurs wokalistów, dodawał: – To dzięki Festiwalowi kolejne pokolenia młodych ludzi stają się wrażliwe i muzykalne.


Organizator, Koniński Dom Kultury, warunki udziału w 36. Festiwalu określił we wrześniu 2014 roku. Utrzymana została zasada „dziecięcości” festiwalu, co oznacza, że utrzymana została zasada 16 lat jako maksymalnego wieku uczestników. O prawo startu w 36. Festiwalu starało się około 4000 wokalistów i tancerzy; ci pierwsi pierwsze eliminacje, „na żywo”, mieli w marcu, propozycje taneczne drugich komisja artystyczna oceniała (na podstawie zapisów na nośnikach elektronicznych) w kwietniu. Nominacje do festiwalu otrzymała połowa z nich.


10 czerwca zaczęło się Konińskim Domu Kultury i w CKiS – Dom Kultury Oskard (współpracującym z KDK) robić tłoczno: zaczęli zjeżdżać młodzi artyści i rozpoczęły się próby sceniczne. Następnego dnia, o godz.9.00, zabrzmiały „Koziołki”, festiwalowy sygnał, tym razem wykonany przez dość niezwykłe trio: Łukasza „Komara” Muszyńskiego (studenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie), gitarzystę Wojtka Olińskiego (11 lat) i pianistę Filipa Pacześnego (9 lat), uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Panowie śpiewali:
     Bo jak nie my to kto?
     Bo jak nie my, to nikt lepiej nie zrobi tego dziś!
     (…) dzisiaj się tworzy legenda…
A kiedy w niebo poszybowały balony i zabrzmiał festiwalowy hymn:
     Wpadnij, wpadnij do Konina
     Tu karierę się zaczyna…


Jury oceniające wokalistów pracowało w składzie: Janusz Tylman – przewodniczący jury (już po raz 11!), Danuta Błażejczyk, Zbigniew Górny, Wanda, Maria Sadowska i Ryszard J. Piotrowski (sekretarz jury). Pracami jury zespołów tanecznych kierowała Katarzyna Skawińska a obok nie zasiadali: Iwona Ciok, Anna Bilibina (Moskwa, Rosja), Nancy Gogstad (Norwegia), Milena Jurczyk (Polska), Jarosław Staniek (Polska) i Dariusz Intrys (sekretarz jury - Polska).


Po długich naradach jury przyznało dwa Grand Prix. W grupie wokalistów laur przypadł Zespołowi Keberiokšt z Centrum Kultury Kłajpeda na Litwie. Zespół wykonał piosenkę „Adiemus” (sł. muz. Karl Jenkins); jego instruktorką jest Regina Vindžigalskienė. Przypomnijmy, że Keberiokšt już raz wziął Grand Prix konińskiego festiwalu, w roku 2012. Po raz szósty tryumfował wśród tancerzy zespół Junost (¤¤¤¤¤¤) z Briańska (Rosja). Jury podkreśliło: „za wysoki kunszt wykonawczy i choreografię” „Echa miłości” („¤¤¤ ¤¤¤¤¤„). Choreografem i kierowniczką artystyczną zespołu jest „od zawsze” (zespół w tym roku obchodzi swoje 25-lecie) Jeliena Adarczienko, instruktorem Siergiej Pastuszienko (Сергей Пастушенко). Laureaci występowali w kategorii inscenizacja taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet). Laury wręczali im Józef Nowicki, prezydent Konina i Małgorzata Mierzejewska-Wawryków, dyrektor TVP ABC.

 

 

A oto nagrodzeni Złotymi Aplauzami.

Dla porządku: jury wokalne Złote Aplauzy przyznało w 6 kategoriach (czterech solistów i dwóch zespołowych) po obejrzeniu 131 prezentacji w eliminacjach i zakwalifikowaniu 64 prezentacji do finału:

– kategoria wiekowa do 8 lat – równorzędne Aplauzy Uśmiechu: Maja Kałęka (8 lat) ze Stowarzyszenia „Pomoc Dzieciom” w Suwałkach, Zofia Mączkowska (5 lat) ze Studio Wokalnego „Dreams” w Nowym Mieście Lubawskim, Lena Witkowska (7 lat) z Centrum Kultury „Muzyk” w Słupcy, Magdalena Pilanowska (7 lat) z Centrum Wychowania Przez Sztukę „Kuźnia Talentów” w Gdyni, Marta Popiel (8 lat) z Centrum Kształcenia Muzycznego „Metrum” w Ostrowie Wielkopolskim i Karolina Mikołajczak (8 lat) z Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie
– kategoria wiekowa 9-11 lat – Hania Sztachańska (10 lat) z Rokietnicy (oraz nominacja do udziału w festiwalu na Malcie)
– kategoria wiekowa 12-13 lat – Michał Kamiński (13 lat) z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lipnie (oraz nominacja do udziału w festiwalu na Malcie)
– kategoria wiekowa 14-16 lat – Ana Chikovani (16 lat) z APM Terminal w Poti w Gruzja (oraz nominację do udziału w festiwalu na Malcie)
– zespół wokalny do lat 12 – ASMki ze Studio Wokalnego Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie
– zespół wokalny 13-16 lat – Farcik ze Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie.

Nagroda orkiestry festiwalowej, Konin Band Orchestra, otrzymała Vilius Popendikis (14 lat) z Centrum Kultury w Kłajpedzie na Litwa (nagrodą dodatkową była nominacja do udziału w festiwalu w Finlandii).


O Złote Aplauzy ubiegało się 2400 tancerzy i wokalistów z Polski i 21 krajów świata. Jury po obejrzeniu 113 prezentacji w eliminacjach i zakwalifikowaniu 78 prezentacji do finału, postanowiła przyznać Złote Aplauzy w 10 kategoriach:

– etiuda taneczna do 11 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Rytmix Konin ze Studio Tańca „Rytmix” Wiesława Wolna w Golinie
– etiuda taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Junost (Юность) z Briańska, Rosja (choreografia „Letni deszcz”)
– disco dance, disco freestyle do 11 lat – Mirage z Rousse w Bułgarii
– disco dance, disco freestyle do 16 lat – Pech 1 z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu
– inscenizacja street dance do 11 lat – Atom Mini z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku
– inscenizacja street dance do 16 lat – Kolor Fresh Crew z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku
– hip hop do 11 lat – różne style electric boogie/popping, breakdance – Aferka Hiciorki ze Studio RAMPA DANCE w Poznaniu
– hip hop do 16 lat – różne style electric boogie/popping, breakdance – Kolor Fresh Crew z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku
– inscenizacja taneczna do 11 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Exercise ze Studio Baletowego Laili Arifuliny w Rzeszowie
– inscenizacja taneczna do 11 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Kolor Seniorzy Dell’arte z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku.


Wszystkie wyniki festiwalu publikujemy na http://festiwaldzieciecy.pl/206-taniec-obsypany-aplauzami oraz http://festiwaldzieciecy.pl/207-aplauzy-w-spiewie-rozdane .


Aplauzy zostały wręczone podczas koncertu galowego, który tradycyjnie odbył się w amfiteatrze „Na skarpie”. Koncert poprowadził Tomasz Kammel. Wykonawcą towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego. W roli dyrygenta zadebiutował Szymon Piotrowski, wykonując także kilka aranżacji i grając (jako członek orkiestry). Przy okazji przypominamy, że 18 lat temu Szymon, mając wówczas 7 lat, wyśpiewał na konińskim festiwalu wyróżnienie a w czasie koncertu galowego towarzyszył mu Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego. W roku bieżącym Konin Band Orchestra na potrzeby uczestników festiwalu opracowała 93 aranżacje. Wśród nich były trzy piosenki-laureatki Ogólnopolskiego Konkursu na Piosenkę Dziecięcą i Młodzieżową (o laureatach konkursu czytaj: http://festiwaldzieciecy.pl/183-snieg-na-szczescie ). Piosenkę „Śnieg na szczęście” wykonał duet Kornelia Kosmacz i Nailah Vitha, „Stonogę” – zespół Rupaki (wszyscy z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim), zaś piosenkę „Biedronka i motylek” zespół wokalny Korniki z Rypina.


Festiwalowa atmosfera przeniosła się poza sale konkursowe. Wokalistom zagranicznym organizatorzy stworzyli dodatkowa okazję do prezentacji na scenie przed Konińskim Domem Kultury. Na tej samej scenie ciut później dla uczestników festiwalu i mieszkańców Konina koncertował zespół Enej. Ale tak czy inaczej – najważniejsza była gala. W tym roku festiwal, w szczególności koncert galowy, miał być magiczny. Jeszcze zanim się rozpoczął, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Festiwalu i jednocześnie dyrektor Konińskiego Domu Kultury, twierdziła, że „od lat festiwal jest swego rodzaju krainą czarów, w której niemożliwe staje się możliwe. Co roku my, organizatorzy, a wraz z nami uczestnicy festiwalu, przechodzimy przez lustro, niczym Alicja, sprawdzając, czy da się zorganizować coś, w co trudno wielu uwierzyć. Dopóki tu, do Konina, na festiwal nie przyjadą tłumy wykonawców absolutnie niezwykłych. Pamiętacie ten fragment rozmowy Alicji, bohaterki powieść Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”, z Królową?
 

Alicja roześmiała się. – Nie ma celu próbować – powiedziała – nikt nie może uwierzyć w rzeczy niemożliwe.
Wydaje mi się, że niewiele masz wprawy – powiedziała Królowa. – Gdy byłam w twoim wieku, wprawiałam się co  dnia przez pół godziny. Ach, czasem udawało mi się uwierzyć w sześć niemożliwych rzeczy już przed śniadaniem.


Czy udaje się nam „uwierzyć w sześć niemożliwych rzeczy już przed śniadaniem”, nadal mamy wątpliwości, ale jeśli przeżyło się euforię w czasie rozdania Aplauzów, fantastyczne dopingowanie występujących w czasie konkursu i w czasie koncertu galowego… wiemy, że wszystko jest możliwe. Najważniejsze, że wielu uczestników uwierzyło i wyjechali z Konina z Aplauzami. Zatem, cóż, czas zabrać się za organizację 37. Festiwalu.


Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że po raz kolejny eliminacje i finały transmitowane były w Internecie. Po raz pierwszy także koncert galowy trafił w całości do sieci (płatnej). Także po raz kolejny patronami festiwalu byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Konina, Starosta Koniński i Polski Komitet Narodowy UNICEF. Partnerami samorządy Konina i województwa wielkopolskiego ( Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego). Wsparło nas wielu Przyjaciół Festiwalu. Współpracowały liczne rozgłośnie, ośrodki telewizyjne, gazety, tygodniki i portale internetowe, w szczególności patroni medialni: TVP S.A., PAP Polska Agencja Prasowa S.A., Radio Merkury S.A. i Głos Wielkopolski. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
 

37.
Znacie? Najogólniej mówiąc według teorii chaosu pozornie nieważne zdarzenie, jak ruch skrzydła motyla, może wywołać tornado albo prawdziwą rewolucję. A jeśli w jednym miejscu znajdzie się ponad 2 tysiące motyli? Barwnych, roześmianych, roztańczonych i rozśpiewanych, z Polski i wielu krajów, i naraz zaczną krążyć wokół Ziemi, w której jak w jabłku skupiają się wszystkie smaki świata? Wtedy zacznie się 37. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2016.
Tak rozpoczynał się „Informator” 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (1-5 czerwca 2016). Efekt motyla jak ulał pasuje bowiem do konińskiego festiwalu. W roku 2016 plakat festiwalowy, autorstwa Zdzisława Siwika, pełen był motyli, w barwach krajów uczestników imprezy, krążących wokół ziemi w kształcie… jabłka. A motyli zleciało się w tym roku szczególnie dużo.


Na kwalifikacje wokalistów przyjechało do Konina 312 solistów i duetów oraz 29 zespołów wokalnych. Przesłuchania wokalistów, z których najmłodsza – Ada Tracz z Nowego Sącza – miała 4 lata a najstarsi po 16 lat, odbywały się w Konińskim Domu Kultury. Po trzech dniach rywalizacji „na żywo” (4-6 marca) nominacje do udziału w 37. Festiwalu otrzymało 88 solistów i duetów oraz wszystkie zespoły. – Czasami musieliśmy włos na czworo podzielić, by zdecydować o przyznaniu nominacji – mówił Janusz Tylman, przewodniczący jury.
Po przejrzeniu (5 kwietnia) przez komisję artystyczną prezentacji zespołów tanecznych, 101 zespołów ze 120 prezentacjami zostało zakwalifikowanych do udziału w 37. Festiwalu. Katarzyna Skawińska, przewodnicząca komisji, mówiła, że w finałach festiwalowych zapowiada się ostra rywalizacja, bowiem: – Prezentacje są na wyższym poziomie, niż ubiegłoroczne, tak pod względem choreograficznym, jak i technicznym.

1 czerwca, jak zawsze wczesnym rankiem, zaczęli zjeżdżać do Konina mali artyści; w sumie przyjechało ich 2550, z 16 krajów świata! Festiwal zaczął się od prób. Wiele pracy miała Konin Band Orchestra: musiała przećwiczyć około 90 aranżacji piosenek, które przygotowała do wykonania z uczestnikami festiwalu. Koniński festiwal jest jedynym w Europie, który ma własną orkiestrę. – Już po raz dziewiąty podjęliśmy się zadania, by towarzyszyć wokalistom występującym podczas festiwalu – mówił Ryszard J. Piotrowski, dyrygent Konin Band Orchestra. – Wielu z nich ma po raz pierwszy okazję śpiewać z orkiestrą, jest to niewątpliwie wielką atrakcją. Dla nas to ogromne wyzwanie, które wymaga sił i spokoju wewnętrznego.

Trzy dni później już wszystko było wiadomo. W czasie widowiska galowego w Amfiteatrze „Na skarpie” rozdano festiwalowe Aplauzy.

W grupie wokalistów najmłodszych (do lat 8) Aplauzy Uśmiechu otrzymały: Ada Tracz (4 lata) z Nowego Sącza, Magdalena Pilanowska (8 lat) ze Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Talentów „Kuźnia Talentów” w Gdyni, Pola Gągała (7 lat) z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Bełchatowie, Arianna Żukowa (Арианна Жукова - 6 lat) z Reczycy na Białorusi i Blanka Dobrowolska (8 lat) z Centrum Kultury w Pieszycach.
Złote Aplauzy otrzymali:
– kategoria 9-11 lat: Aleksandra Gąsiorowska (11 lat) ze Stowarzyszenia GALIARDA w Poznaniu (oraz nominację do udziału w festiwalu w Finlandii)
– kategoria 12-13 lat: Iga Brzezińska (13 lat) ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej „FAMA” w Koninie (oraz nominację do udziału w festiwalu na Malcie)
– kategoria 14-16 lat: Viktoria Glavcheva (16 lat) z Art Center Karnolsky w Sofii (Bulgaria)
– zespół wokalny do 12 lat: Jarzębinki z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie i Przedszkole nr 3 w Kutnie (zespół otrzymał też nominację do udziału w festiwalu we Włoszech)
– zespół wokalny 13-16 lat: Edyta Band, Dom Kultury „Włochy” w Warszawie.
Grand Prix 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w kategorii PIOSENKA oraz nominację do udziału w festiwalu we Włoszech otrzymał zespół wokalny Szalone z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, za wykonanie „Nie zadzieraj nosa” (sł. Marek Gaszyński, muz. Seweryn Krajewski); instruktorkami zespołu są Katarzyna Panicz i Marta Brozdowska.

 

W 12 kategoriach tanecznych również Aplauzy rozdano.

Aplauzy Uśmiechu w kategorii mali debiutanci (do 8 lat) międzynarodowe jury przyznało zespołom: Exercise ze Studio Baletowego Laili Arifuliny w Rzeszowie, Pestka ze Studio Rampa Dance w Poznaniu, Dzieciństwo (Детство) z Centrum Zajęć Pozalekcyjnych w Briańsku (Rosja).
Złote Aplauzy wręczono zespołom:
– w kategorii etiuda taneczna do 12 lat: Reliese Team Kids, Uczniowski Klub Sportowy „Duet” w Otwocku; do lat 16: Junost (Юность), Briański Regionalny Pałac Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości im. Gagarina w Brańsku (Rosja)
– inscenizacja street dance do 12 lat: CLIS Galanta, Agencja Kultury i Sztuki PANORÁMA Dolna Streda (Słowacja); do lat 16: CLIS Galanta, Agencja Kultury i Sztuki PANORÁMA w Dolna Streda (Słowacja)
– inscenizacja taneczna do 12 lat: Reliese Team Kids, Uczniowski Klub Sportowy „Duet” w Otwocku; do lat 16: Junost (Юность), Briański Regionalny Pałac Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości im. Gagarina w Brańsku (Rosja)
– disco dance, disco freestyle do 12 lat: Dance Studio PAA Kids Team,
Szczecińskie Stowarzyszenie Tańca Sportowego Dance Studio „PAA” w Szczecinie: do lat 16: Dance Studio PAA Junior Team, Szczecińskie Stowarzyszenie Tańca Sportowego Dance Studio „PAA” w Szczecinie
– taniec towarzyski do 16 lat: Ego Junior, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
– hip hop do 12 lat: Paczworki, Stowarzyszenie SPOKOTANIEC w Zielonej Górze: do lat 16: Afera Hit, Studio RAMPA DANCE w Poznaniu.
Grand Prix 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, za wysoki kunszt wykonawczy i choreografię, otrzymał zespół Kolor Dzieci z DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku. Zespół wykonał „Siłę przebicia” do choreografii Katarzyny Daszuty, instruktorki zespołu.

 


Komplet wszystkich wyników tegorocznego festiwalu znaleźć można na http://festiwaldzieciecy.pl/254-wokalisci-obsypani-aplauzami-i-nagrodami.

W widowisku galowym udział wzięli w nim wszyscy nagrodzeni Aplauzami i Grand Prix. Koncert poprowadził Tomasz Kammel. Wokalistom towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego. Jedni muzyków komplementowali, drudzy – ci najmłodsi i zespoły wokalne – dopytywali: a kiedy my z orkiestrą będziemy występować? Konin Band Orchestra w czasie 37. Festiwalu przyznała własną nagrodę. Otrzymała ją Paulina Kaźmierczak ze Studio My Voice w Starym Mieście, za wykonanie piosenki „If i ain’t got you” (sł. Wyclef Jean, muz. Alicia Keys, arr. Paweł Zielak).

Janusz Tylman, przewodniczący jury dzieci śpiewających, już po zakończeniu festiwalowych zmagań przekonywał, że: – Festiwal koniński zmienia się i jest to zmiana bardzo zauważalna. Ponieważ bardzo źle dzieje się z piosenką polską, czego wyraźnym dowodem były tegoroczne opolskie debiuty, dzieciaki coraz częściej wybierają utwory zagraniczne, współcześnie napisane, głównie anglojęzyczne, w nowoczesnych aranżacjach. Wśród wykonawców widać niezwykłą dojrzałość artystyczną i emocjonalną, wręcz niebywałą w porównaniu do lat minionych. Widoczny jest także zwiększający się udział wykonawców zagranicznych, tak ze Wschodu, jak i Zachodu, na ogół prezentujących dobry poziom, bywa – znakomity. Coraz rzadziej zdarza się na festiwalu w Koninie piosenka niedopasowana do możliwości wykonawczych i emocjonalnych młodych wokalistów. Wręcz musimy zauważyć, że wykonawcy szczególnie w wyższych wiekowo kategoriach, to znaczy od lat 12 do 16, są tak znakomicie przygotowani, że mieliśmy poważne problemy z rozdziałem Aplauzów. Ich dojrzałość artystyczna, emocjonalna, zdumiewają nawet mnie, który już trochę lat w „muzyce” pracuje i sporo widział i słyszał. Przykładem niech będą zdobywcy Grand Prix, zespół wokalny Szalone z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, który błysnął bardzo dobrym wykonaniem piosenki „Nie zadzieraj nosa” (sł. Marek Gaszyński, muz. Seweryn Krajewski), oryginalnie zaaranżowanej wokalnie i muzycznie. Piosenka była wykonana w duchu, który wszystkim sugerujemy: żywiołowej, doskonale łączącej muzykę z ruchem, z wykorzystaniem elementów teatralnych (http://festiwaldzieciecy.pl/255-grand-prix-zostaje-w-polsce).

Podobne opinie mają jurorzy oceniający zespoły taneczne. Katarzyna Skawińska, przewodnicząca jury tanecznego, uważa, że: – Ogólny poziom prezentacji był bardzo wysoki. Świetnie poradzili sobie najmłodsi tancerze, do lat 8, z pewnością występowanie na dużej scenie było dla nich wyzwaniem. Cieszę się również, że na festiwal powrócił taniec towarzyski. Większa różnorodność świadczy o większej sile festiwalu.
Przewodnicząca jury potwierdziła, że było bardzo dużo ciekawych prezentacji, zespołom udawało się zaskoczyć profesjonalistów: – Muszę przyznać, że zazwyczaj trudno jest nas rozłożyć na łopatki. Jesteśmy już bardzo długo w zawodzie, widzieliśmy wiele festiwali, oglądamy prezentacje na co dzień. Czasami jednak udaje się komuś nas zaskoczyć i to jest fajne i bardzo pozytywne. Uczestnicy festiwalu są naprawdę super, mają tyle pozytywnej energii. Czasami tak długo czekają na swój występ, a potem potrafią się zmobilizować i podczas trzech minut swojej prezentacji dać z siebie wszystko. To godne szacunku. My również co roku bardzo dobrze czujemy się w Koninie. Tu zawsze znajdujemy mnóstwo pozytywnej energii.

38.
Ubiegłoroczny festiwal wyłonił się z chaosu. Pozornego, ale zawsze chaosu, w którym wystarczył ruch skrzydła motyla, by uruchomić festiwalową machinę. W tym roku wystarczyły marzenia. Tak przynajmniej wynikało ze scenografii, wyczarowanej przez Adama Tyszkę z firmy TSE Multimedia sp. z o.o. i Mateusza Polita, reżysera koncertu galowego 38. Festiwalu i świetnie uzupełniana przez Tomasza Kammela w roli kapitana Haka, czyli prowadzącego koncert. A jeśli był obecny kapitan Hak, to…
Druga gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka. Należy polecieć. Aby polecieć, wystarczy Cudowna Myśl i trochę Wróżkowego pyłu…
Znacie? Jakże by nie – to droga do Nibylandii, fikcyjnej wyspy ze świata powieści „Przygody Piotrusia Pana” Jamesa Matthew Barriego, do której udają się dzieci, i z której przybywają. Nibylandia jest krainą Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. W oczach każdego dziecka wygląda inaczej, ale jedno jest wspólne – w tym miejscu wszystko może się zdarzyć. Jak na Festiwalu….
Warto mieć marzenia. Jak Piotruś Pan. Każdy ze stających na scenie 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca mógł być Piotrusiem Panem, bo w Koninie spełniają się marzenia. Ile tych marzeń było? Policzyliśmy: 2500! Tylu bowiem młodych artystów, śpiewających i tańczących, pojawiło się 7 czerwca 2017 roku w Koninie. Ale wcześniej…
38. Festiwal zaczął się kwalifikacjami: w marcu wokalistów, którzy prezentowali się „na żywo” na scenie Konińskiego Domu Kultury (była ich rekordowa liczba – 450 solistów i zespołów), w kwietniu zespołów tanecznych ocenianych przez komisję artystyczną na podstawie układów zapisanych na nośnikach elektronicznych. W sumie do kwalifikacji stanęło około 5 tysięcy artystów w wieku od 4 do 16 lat.

7 czerwca zaczął się tradycyjnie: przed KDK pojawił się pierwszy zespół, z Czerniowiec na Ukrainie. A potem zaroiło się od wykonawców z różnych stron Polski i z Europy. Było trochę nerwowo, bo to pierwsze próby, podglądanie konkurentów itd. Kolejnego dnia zabrzmiały festiwalowe „Koziołki” i się zaczęło…
Wokaliści swoje artystyczne umiejętności prezentowali na scenie KDK. Solistom w kategoriach od 9 do 16 lat towarzyszyła Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego oraz Szymona Piotrowskiego. Prezentacje wokalistów oceniała komisja artystyczna w składzie: Wanda Kwietniewska, Jerzy Petersburski, Joanna Stefańska-Matraszek, Janusz Tylman – przewodniczący jury (po raz 13!), Kasia Wilk i Małgorzata Kazuś – sekretarz jury. Komisja po wysłuchaniu i obejrzeniu 123 prezentacji w eliminacjach i zakwalifikowaniu 73 prezentacji do finału, postanowiła przyznać Aplauzy w 6 kategoriach.
W kategorii wiekowej do 8 lat Aplauz Uśmiechu i Maskotkęotrzymali:
- Roksana Wojtkowska (8 lat) z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim za wykonanie piosenki „Papuga z dziobem na kłódkę”
(sł. Marek Sochacki, muz. Robert Wiórkiewicz); instruktorka: Katarzyna Panicz
- Arianna Żukowa (7 lat) zReczycy (Białoruś) za wykonanie piosenki „Sunny” (sł., muz. Bobby Hebb); instruktorka: Żukowa Alesja Aleksandrowna
-Lenka Klembalska (7 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie za piosenkę „Spóźniony słowik” (sł. Julian Tuwim, muz. Katarzyna Rojewska); instruktorka: Katarzyna Karolak-Rojewska
- duet: Nel i Zuzia (7 lat) zeStudio Wokalnego Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie za wykonanie „Piosenki o moim króliku” (sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Jarosław Piątkowski); instruktorka: Liwia Pawłowska
- Kornelia Sadowska (7 lat) zMłodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie za wykonanie piosenki „Kret” (sł. L. Karzańska, muz. Jacek Mikuła); instruktorka: Ewa Krysian.

Złote Aplauzy otrzymali:
- kategorii wiekowej 9-11 lat
Oliwia Kopiec (11 lat) z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku za „Something gotta hold me” (sł., muz. Etta James); instruktorka: Violetta Ojrzyńska
- w kategorii wiekowej 12-13 lat
Katerina Sretenska (13 lat) ze Studija ,,Aprila Pilieni” – Jelgava (Łotwa) za „It’s a man’s man’s man’s world” (sł. James Brown, Betty Jean Newsome, muz. James Brown); instruktorka: Nijole Berezina
- w kategorii wiekowej 14-16 lat
Alicja Armata (14 lat) ze Studio Wokalnego Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie za wykonanie „Dziewczyna z 4g” (sł. Katarzyna Kraińska, muz. Jeanine Tesori); instruktor: Kasper Zborowski-Weychman
- w kategorii zespół wokalny do 12 lat
Arabeska 2 z Klubu „Na Piętrze” Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” w Lesznie za wykonanie ,,Siała baba mak” – mix utworów: Siała baba mak, Dzięcioł i dziewczyna, Hej tam w dolinie (sł. Z. Martyniuk, K. J. Gałczyński, Z. Pyzik, muz. W. Korda, A. Sławiński, St. Hadyna); instruktorka: Ewa Halatyn
- w kategorii zespół wokalny 13-16 lat
Girls ze Studio Pro-Media w Tarnobrzegu za wykonanie „Pierwszy raz jak sięga pamięć” (sł. Robert Lopez, Kristen Jane Anderson, muz. Robert Lopez, Kristen Jane Anderson); instruktorka: Dominika Rydz-Kancler
Ponadto Konin Band Orchestra przyznała nagrodę dla Kacpra Urbaniaka (11 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. A. Mickiewicza w Słupcy, za wykonanie ,,One call away” (sł., muz. Matt Prime, Breyan Stanley Isaac, Charlie Puth, Blake Anthony Carter, Justin Franks, Maureen Anne Mcdonald); instruktor: Krystian Bartczak.
Dodajmy, że w czasie gali swoją premierę miała piosenka laureatka tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Piosenkę Dziecięcą i Młodzieżową: „Marzenia” (tekst Juliusz Kamil i Lena Werner, muzyka Juliusz Kamil) wykonała Zuzanna Jurkiewicz.

GRAND PRIX 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2016 w kategorii PIOSENKA otrzymał Piotr Zubek (16 lat) z Warszawy. Laureat zaśpiewał „The lady is a tramp” (sł. Lorenz Hart, muz. Richard Rodgers). Jego instruktorem jest Tomasz Zubek.



Zespoły taneczne oceniała komisja artystyczna w składzie: Nancy Gogstad – Norwegia, Milena Jurczyk – Polska, Mindaugas Lekauskas – Litwa, Andy Ninvalle – Gujana, Elżbieta Pańtak – Polska, Julia Livia Pecquet – Francja, Katarzyna Skawińska – Polska (przewodnicząca jury) i Dariusz Intrys – Polska (sekretarz jury). Komisja po obejrzeniu 126 prezentacji w eliminacjach i zakwalifikowaniu 69 prezentacji do finału, postanowiła przyznać Aplauzy w 12 kategoriach.

Mali debiutanci do 8 lat Aplauzy Uśmiechu otrzymali:
- TRANS Mini Międzyrzecz ze Stowarzyszenia Przyjaciół i Zespołu Tanecznego „TRANS” w Skwierzynie za „Perły” w choreografii Anny Bubnowskiej i Katarzyny Piechowiak; trenerki: Anna Bubnowska, Katarzyna Piechowiak
- AFERKA LALA ze Studio RAMPA DANCE w Poznaniu za „Lale” w choreografii Izabeli Filipiak; trener: Izabela Filipiak
- FART Kids ze Szkoły Tańca i Baletu „FART” Justyny Szczap w Koninie za „Ptaszki” do choreografii Justyny Szczap i Przemka Grzelaka; trenerzy: Justyna Szczap, Przemek Grzelak.

Złote Aplauzy komisja artystyczna przyznała zespołom:
- etiuda taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet)
TĘCZOWE NUTKI zMiejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, Dom Kultury w Kamienicy za „Morze”; choreografia: Alicja Paleta; trenerki: Aldona Hijacent-Paleta, Magdalena Koim
- etiuda taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet)
JUNOST-1z Briańska (Rosja) za „Одуванчики” (Dmuchawce); choreografia: Elena Adarczenko; trenerki: Alena Kleszewinkowa, Ksenia Pilszikowa
- inscenizacja street dance do 12 lat
ATOM Mini z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku za „Hogward express”; choreograf: Edyta Jerończuk; trenerka: Edyta Jerończuk
- inscenizacja street dance do 16 lat
CLIS Dunajská Lužná z Kultúrna a umelecká agentúra Panoráma – Miloslavov (Słowacja) za „Matrix”; choreograf: Iveta Baloghová; trenerka: Iveta Baloghová
- taniec towarzyski do 16 lat
VENTUS zeSzkoły Tańca „ASTRA” w Oświęcimiu za „Pure divas”; choreografia: Adrian Pędziwiatr; trenerka: Wioletta Kowalczyk
- hip hop – funky hype (oldschool hip hop), locking, popping, bboying do 12 lat
KOLOR Street Dzieci ze Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku za „Next step”; choreografia: Katarzyna Daszuta; trenerka: Katarzyna Daszuta
- hip hop – funky hype (oldschool hip hop), locking, popping, bboying do 16 lat
CLIS Galanta zOZ CLISPRO w Galanta (Słowacja) za „The get down”; choreografia: Miroslav "Spunkey" Balogh; trenerka: Iveta Baloghová
- disco dance, disco freestyle do 12 lat
LDA TEAM KIDS Warszawa ze Stowarzyszenia Love Dance Academy w Warszawie za „Pełne tańca”; choreografia: Monika Sawicka; trenerka: Monika Sawicka
- disco dance, disco freestyle do 16 lat
SHOCK DANCE Kids z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego „Shock Dance” w Szczecinie za „All that she wants”; choreografia: Andrzej Kuźnicki; trenerzy: Andrzej Kuźnicki, Sylwia Staszak
- inscenizacja taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet)
JUNOST – 2 z Briańska (Rosja) za „Shoe Clerk”; choreografia: Elena Adarczenko; trenerzy: Elena Tkaczewa, Siergiej Nowikow
- inscenizacja taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet)
KLEKS ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych „KLEKS” w Staszowie za „Na obrzeżach świadomości”; choreografia: Małgorzata Szmyrgała, Jan Szmyrgała; trenerka: Małgorzata Szmyrgała.

GRAND PRIX 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2017 w kategorii TANIEC otrzymał zespół ATOM z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku za wykonanie „Baila como yo” do choreografii Edyty Jerończuk, Sandry Rzeźniczak i Dariusza Jabłońskiego; trenerką zespołu była Edyta Jerończuk.



Informację o wszystkich wyróżnieniach i Aplauzach znaleźć można na http://www.festiwaldzieciecy.pl/305-piosenka-nagrodzona-brawo oraz http://www.festiwaldzieciecy.pl/304-nagrody-dla-tancerzy-juz-wreczone .

Jak co roku ogłoszeniu wyników towarzyszyło spore napięcie. Niby już po finałach można było spodziewać się, kto otrzyma Aplauz, ale jaki – nie wiadomo, zwłaszcza, że jury obradowało baaardzo długo. Janusz Tylman, przewodniczący jury wokalnego, przekonywał: – Gdybyśmy mieli dwa razy więcej Aplauzów do rozdania, to i tak wszystkich zasługujących na nie byśmy nie obdzielili.

Emocje w sobotę podlewała, w sensie dosłownym, aura. Tradycyjnie w czasie festiwalu od rana padało. Tymczasem w holu Konińskiego Domu Kultury piknik: koce porozkładane, w kubkach herbata, ciasteczka. Okazuje się, że uczestników festiwalu nic nie zmoże, nawet pogoda. Późnym popołudniem sprzed KDK do amfiteatru „Na skarpie” ruszył korowód uczestników 37. Festiwalu; prowadzili go motocykliści.
A kiedy amfiteatr wypełnił się, przewodniczący jury oceniających wokalistów – Janusz Tylman i zespoły taneczne – Katarzyna Skawińska odczytali werdykty. Aplauzy i wyróżnienia wręczali przewodniczący Rady Miasta Konina, prezydent Konina i jego zastępcy, sponsorzy. W czasie koncertu galowego zaprezentowali się najlepsi z najlepszych, uhonorowani Aplauzami i Grand Prix. Wszystkim towarzyszyły animacje związane z bajkowymi postaciami Piotrusia Pana, kapitana Haka i NIBY-KONIN-LANDIĄ, doskonale zintegrowanymi ze scenografią wyczarowaną przez Adama Tyszkę i Mateusza Polita (reżysera koncertu). Nad multimediami i oświetleniem panowała TSE Multimedia sp. z o.o. z Pruszkowa, zaś nagłośnienie zapewniła Agencja Usługowa „LETUS” – L. J. Taborowscy. Cały koncert można było oglądać w transmisji internetowej a miesiąc później w reporterskich czterech odsłonach w TVP ABC.

Finał koncertu galowego, prowadzonego przez Tomasza Kammela i przy udziale Konin Band Orchestra po dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego, zarezerwowany był dla laureatów Grand Prix. Piotr Zubek (16 lat) z Warszawy Grand Prix 38. Festiwalu otrzymał za wykonanie piosenki „The lady is a tramp”; nagrodę wręczyli mu Józef Nowicki, prezydent Konina i Ewa Kuklińska, przedstawicielka Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie (nagroda stanowiąca w złotówkach równowartość 1000 euro). Nagrodę w tej samej wysokości wraz ze statuetką Grand Prix w kategorii zespołów tanecznych odebrał zespół ATOM z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku. Zespół brawurowo wykonał inscenizację street dance w kategorii zespołów do 16 lat, zatytułowaną „Baila como yo” (według choreografii Edyty Jarończuk, Sandry Rzeźniczak i Dariusza Jabłońskiego). Nagrodę wręczyli im Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor festiwalu oraz Aneta Woźniak, zastępca kierownika Działu publicystyki i Edukacji TVP 1.
Ostatnia scena 38. Festiwalu: kiedy zabrzmiała piosenka „Wpadnij, wpadnij do Konina”, scena amfiteatru wypełniła się najpiękniejszymi i najdoskonalszymi artystami. Takiej erupcji emocji nigdzie więcej się nie zobaczy... I nie jest wtedy ważne, czy dostało się Aplauz, czy nie. Jeśli Aplauz trafił w ich ręce – to super, a jeśli nie – przecież za rok w Koninie też będzie już 39. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. I w niebo wystrzeliły fajerwerki!
 

39.
Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w 2018 roku trafił do „Akademii Pana Kleksa”. Słowa „akademijnej” piosenki „Witajcie w naszej bajce” stały się mottem tegorocznej imprezy. Wszystko zaczęło się od rekordów: najpierw w marcu do kwalifikacji stanęło 470 wokalistów i zespołów wokalnych (!). Ich przesłuchania „na żywo” trwały w Konińskim Domu Kultury cztery dni. Jeśli do tej grupy ubiegających się o nominacje w kwietniu dołączyły zespoły taneczne, które kwalifikowano na podstawie 180 prezentacji nadesłanych na nośnikach elektronicznych. W sumie o możliwość pokazania się na 39. Festiwalu zabiegało ponad 5 tysięcy młodych artystów od 5 do 16 lat. Prawo startu otrzymało 2636, wśród których było 88 solistów i 16 zespołów wokalnych oraz 121 zespołów tanecznych z Polski i 12 krajów Europy.


Rywalizacja wzbudzała, jak co roku, mnóstwo emocji. Grażyna Łobaszewska, przewodnicząca jury oceniającego wokalistów, po finałach powiedziała: – Gdybym mogła nagrody otrzymaliby wszyscy, bo każdy z Was zabrał mnie do swojego nieba. To prawdziwe słowa, bowiem wokaliści zachwycili i dostarczyli bardzo dużo fantastycznych wrażeń. Było je widać także podczas wręczania wyróżnień i Aplauzów.


Komisja artystyczna w składzie: Grażyna Łobaszewska (przewodnicząca jury), Katarzyna Wilk, Zbigniew Górny, Wojciech Myrczek, Jerzy Petersburski i Małgorzata Kazuś (sekretarz jury, KDK Konin), po obejrzeniu 107 prezentacji wokalnych w eliminacjach i zakwalifikowaniu 40 z nich do finału, postanowiła przyznać:

Aplauzy Uśmiechu w kategorii wiekowej do 8 lat

- Laurze Bączkiewicz (7 lat) z Konińskiego Domu Kultury w Koninie

- Marlenie Młyńskiej (8 lat) ze Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie

- Władkowi Gągale (5 lat) z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Bełchatowie

- Aleksandrze Ziemniak (6 lat) z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie

- Alicji Bartnik (5 lat) ze Stowarzyszenia „Galiarda” w Poznaniu.

Złote Aplauzy otrzymali:

- kategoria wiekowa 9-11 lat – Nela Zawadzka (11 lat), Studio Doskonalenia Głosu „Voice and More” w Węgrowie, za wykonanie piosenki „Karnawał raz w życiu” (sł. Agnieszka Osiecka, muz. Jacek Mikuła); instruktorka Anna Stokalska

- kategoria wiekowa 12-13 lat – Agnieszka Letniowska (13 lat), Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie, za wykonanie „When We Were Young” (sł. Tobias Jesso Jr., Adele Adkins, muz. Adele Adkins); instruktorka Anna Lutz

- kategoria wiekowa 14-16 lat – Alicja Szemplińska (16 lat), Gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie, za świetne wykonanie „Get Here” (sł. i muz. Brenda Russell); instruktor Radosław Szempliński

- kategoria: zespół wokalny do 12 lat – RUPAKI, Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie, za wykonanie piosenki „Poznaj swoje morze” (sł. i muz. Ewa Krysian); instruktorki: Ewa Krysian, Aleksandra Krysian

- kategoria: zespół wokalny 13-16 lat – GRANDA, Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni, za wykonanie piosenki „Adiemus” (sł. Karl Jenkins, muz. Karl Jenkins); instruktorka: Ela Cupiał.

Wszystkie wyniki rywalizacji wokalistów znaleźć można na: http://www.festiwaldzieciecy.pl/347-piosenka-nagrodzona


Żywiołowość to cecha dominująca w prezentacjach zespołów tanecznych. Ale nieobce im były pot i łzy. Międzynarodowe jury: Katarzyna Skawińska (przewodnicząca), Iwona Ciok, Aleksandra Dziurosz (wszyscy z Polski) oraz Dita Hejnikova (Czechy), Julie Livia Pecquet (Francja), Andy Ninvalle (Gujana), Giancarlo Tarabella (Włochy) i Dariusz Intrys (sekretarz, KDK Konin) po obejrzeniu 135 prezentacji w eliminacjach i zakwalifikowaniu 83 prezentacji do finału, postanowiła przyznać Aplauzy i wyróżnienia w 12 kategoriach.

Aplauzy Uśmiechu w kategorii Mali debiutanci do 8 lat otrzymali:

- FART Kids, Szkoła Tańca i Baletu „FART” Justyna Szczap w Koninie

- AFERKA LALA, Studio RAMPA DANCE w Poznaniu

- ATOM BZYK, Uczniowski Klub Sportowy „HUBAL” w Białymstoku

- MINI ŻABKI, Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku

- SZYK MINI TWIST SP7, Klub Tańca „SZYK” w Szczecinie.

Złotymi Aplauzami jury nagrodziło:

- etiuda taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet) –ЮНОСТЬ-1 (Junost 1), Briańsk (Rosja), za wykonanie etiudy „БАБОЧКИ” („Motylki”); choreografia: Алена Клещевникова (Aliena Klieszewnikowa), trenerka: Елена Адарченко (Jeliena Adarczienko)

- etiuda taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – MAMI, Studio Tańca MK w Tarnowskich Górach, za wykonanie etiudy „Bezdroża” do choreografii Marzeny Kobryń; trenerka Marzena Kobryń

- inscenizacja taneczna do 12 lat – ATOM MINI, Uczniowski Klub Sportowy „HUBAL” w Białymstoku za inscenizację „Puszłasowy strażnik”; choreografia: Natalia Madejczyk, trenerki: Edyta Jerończuk, Małgorzata Makowska, Natalia Madejczyk

- inscenizacja taneczna do 16 lat – ЮНОСТЬ-1 (Junost 1), Briańsk (Rosja) za znakomite wykonanie inscenizacji „Mama”; choreografia: Сергей Пастушенко (Siergiej Pastuszienko), trener: Елена Адарченко (Jeliena Adarczienko)

- taniec towarzyski do 16 lat – MBB, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga, Południe w Warszawie, „Titanic” do choreografii Michała Bartonia, trener: Michał Bartoń

- hip hop – funky hype (oldschool hip hop), locking, popping, bboying do 12 lat – SZOK Dzieci, Studio Ruchu i Tańca „Szok” w Jastrzębiu-Zdroju za „Mickey Mouse” w choreografii: Katarzyna Nowak, trener: Katarzyna Nowak

- hip hop – funky hype (oldschool hip hop), locking, popping, bboying do 16 lat – SZOK Juniorzy, Studio Ruchu i Tańca „Szok” w Jastrzębiu-Zdroju za „Time” w choreografii Katarzyny Nowak, trener: Katarzyna Nowak

- disco dance, disco freestyle do 12 lat – SHOCK DANCE Kids, Uczniowski Klub Tańca Sportowego „Shock Dance” w Szczecinie za „Viva el amor” do choreografii Andrzeja Kuźnickiego i Sylwii Staszak, trenerzy: Andrzej Kuźnicki, Sylwia Staszak

- disco dance, disco freestyle do 16 lat – LDA JUNIOR TEAM, Love Dance Academy w Warszawie za „Queens” do choreografii Moniki Sawickiej, trenerki: Monika Sawicka, Anna Cichocka

- inscenizacja street dance do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – ATOM Mini, Uczniowski Klub Sportowy „HUBAL” w Białymstoku za „The King of Pop”, choreografia: Edyta Jerończuk, Sandra Rzeźniczak, trenerka: Edyta Jerończuk

- inscenizacja street dance do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – ATOM, Uczniowski Klub Sportowy „HUBAL” w Białymstoku za inscenizację „Only Hope”, choreografia: Edyta Jerończuk, Sandra Rzeźniczak, trenerka: Edyta Jerończuk. Przy okazji uwagę widzów zwrócił transparent trzymany przez zespół: „Dla Marysi”. Był to gest solidarności wspaniałych artystów z Białegostoku, którzy w ten sposób wspierali swoją koleżankę, dzielnie walczącą z chorobą.

Wszystkie wyniki tancerzy są opublikowane na: http://www.festiwaldzieciecy.pl/348-tancerze-nagrodzony .


Dodatkowe emocje w czasie koncertu galowego 39. Festiwalu rozbudziło wręczenie Grand Prix. Obydwa zespoły jurorów miały kłopoty z wyborem najlepszych z najlepszych, bowiem zachwycających, widowiskowych i dynamicznych układów tanecznych, podobnie jak i utalentowanych piosenkarek i piosenkarzy, na dodatek obdarzonych niezwykłymi głosami – było bardzo wielu. Praca z takimi dzieciakami jest przyjemnością, ale zapewne także sporym stresem dla instruktorów, trenerów i choreografów. Łatwo talent przeoczyć, zmarnować źle dobierając piosenkę czy zmuszając do zatańczenia układu bez ładu i składu, sukcesem zaś jest dać mu błyszczeć. I bardzo wielu błyszczało.


Jurorzy postanowili przyznać Grand Prix 39. MDFPiT zespołowi wokalnemu „Szalone” z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Dziewczyny z piosenki zespołu Brathanki zrobiły widowisko. Tak żywiołowej choreografii wokalnej na tym festiwalu nie było. I to zapewne zostanie na długo zapamiętane. Dodatkową nagrodę dla laureatek Grand Prix (równowartość 1000 €) ufundowało SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Nagrodę wręczyła „Szalonym” piosenkarka i aktorka Ewa Kuklińska.



Grand Prix w tańcu otrzymał zespół ALUZJA grupa 2 z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, który przedstawił inscenizację zatytułowaną „Rzecz o niebieskim baloniku” do choreografii Agnieszki Krawczyk-Oziewicz (trenerki zespołu). Nagrodę wręczyli im Józef Nowicki, prezydent Konina, Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta.


Festiwal to także każdorazowo dobra zabawa. Tym razem organizatorzy uczestników i mieszkańców zaprosili na koncert Smolastego; pod tym pseudonimem kryje się Norbert Smoliński – wokalista, autor tekstów i producent muzyczny, tworzący muzykę z pogranicza R&B, popu i rapu. Nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii muzyki rozrywkowej za Fonograficzny debiut roku 2018. Dzień później uczestnicy festiwalu wzięli udział w wielkim grillowaniu nad konińskimi jeziorami.


W sobotę przed południem KDK był „okupowany” przez uczestników – na holu porozkładane koce, napoje, ciastka… Wielkie czesanie i malowanie przed przemarszem wszystkich festiwalowiczów do amfiteatru „Na skarpie”, gdzie tradycyjnie festiwal kończy się wręczeniem nagród i koncertem galowym. Radosną kawalkadę poprowadziła ulicami miasta orkiestra dęta Quantum pod dyrekcją Zbigniewa Osajdy.


Po wręczeniu Aplauzów i wyróżnień na scenę wleciał Pan Kleks, w cywilu Tomasz Kammel, który w roli bohatera opowiadania Jana Brzechwy spisał się wspaniale. Było, oczywiście, „Witajcie w naszej bajce” oraz „Dzik jest dziki…”. Były animacje, wyczarowane na ledowej scenografii przez firmę TSE Grupa z Pruszkowa (według koncepcji Adama Tyszki i Mateusza Polita), szczególnie efektowne po zapadnięciu zmroku. Przede wszystkim jednak był kolejny popis nagrodzonych i wyróżnionych. Feeria barw, ruchu i muzyki, erupcja talentów i artystycznych umiejętności! Widowisko galowe wyreżyserował Mateusz Polit. Wokalistów wspierała Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego (wcześniej towarzysząca solistom w kategoriach 9-16 lat w czasie eliminacji i finałów). A kiedy na scenę amfiteatru wbiegli wszyscy uczestnicy gali i zaśpiewali „Wpadnij, wpadnij do Konina” i kiedy do „Rydwanów ognia” Vangelisa rozbłysły fajerwerki, wiadomym stało się, że to już – niestety – koniec 39. Festiwalu.


Po kilku dniach gwaru pełnego muzyki, śpiewu i ruchu, czasu, gdy nie było się gdzie „schować”, by myśli zebrać, jeszcze bardziej dziwna jest cisza, gdy te wszystkie nieprawdopodobne motyle odleciały… Na szczęście już za rok będzie kolejny festiwal – 40. Festiwal! 

40.
„Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…”. Tą popularną melodią Orkiestra Festiwalowa, pod kierownictwem Pawła Zielaka, otworzyła koncert galowy jubileuszowego 40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2019. To był Festiwal szczególny. Nie tylko z powodu jubileuszu, ale także kilku nowości. Dla porządku kronikarskiego podajemy, że 40. Festiwal odbył się 5-9 czerwca 2019 r. Wzięło w nim udział 2500 dzieciaków od 5 do 16 lat (łącznie z uczestnikami kwalifikacji było ich około 5 tysięcy) z 15 krajów Europy.
 
Już we wrześniu 2018 r. opublikowano regulamin 40. Festiwalu. W marcu następnego roku odbyły się kwalifikacje wokalistów: do Konina przyjechało 456 młodych artystów, wśród których były 34 zespoły wokalne. Po czterech dniach prezentacji „na żywo”, komisja artystyczna zakwalifikowała do udziału w festiwalu co trzeciego z nich.
Miesiąc później druga komisja artystyczna przeprowadziła kwalifikacje zespołów tanecznych (na podstawie nadesłanych zapisów cyfrowych); certyfikat udziału w Festiwalu uzyskał co drugi.   
 
W czasie, gdy mali artyści szlifowali formę, organizatorzy musieli rozwikłać kilka podstawowych problemów organizacyjnych. Dwa dotychczasowe obiekty: Dom Kultury „Oskard”, udostępniany przez Centrum Kultury i Sztuki organizatorom Festiwalu i goszczący co roku wokalistów, i amfiteatr „Na skarpie” zostały czasowo wyłączone z użytkowania. Dzięki przychylności PWSZ w Koninie, eliminacje i finały wokalistów odbyły się Centrum Wykładowo-Dydaktycznym im. Jana A.P. Kaczmarka PWSZ w Morzysławiu. Koncert galowy, zamiast jak dotychczas w amfiteatrze, zorganizowano na, specjalnie skonstruowanej, scenie na placu Wolności, na konińskiej Starówce. Tę niezwykłą konstrukcję udało się postawić, wraz z widownią na 3,5 tysiąca miejsc, dzięki współpracy władz samorządowych miasta, służb miejskich i firm wyspecjalizowanych w tego typu budowlach (np. wielkich koncertach plenerowych, organizowanych przez stacje telewizyjne).
 
„Tegoroczni młodzi wokaliści dostarczyli jurorom sporo dylematów i zagwozdek wynikających z bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Zgodnie przyznajemy, że niejeden dorosły mógłby uczyć się dojrzałości i wrażliwości od tych bezpretensjonalnych i fenomenalnych młodych ludzi” – tak komisja artystyczna napisała w protokole pokonkursowym. Jurorzy: Katarzyna Wilk (przewodnicząca),
Justyna Holm, Beata Przybytek, Wojciech Myrczek, Jerzy Petersburski i
Małgorzata Kazuś (sekretarz jury), po wysłuchaniu 121 utworów w eliminacjach i zakwalifikowaniu 54 prezentacji do finału, szczególnie podkreśliła „wyjątkowość kategorii wokalnej 12-13 lat”, dedykując jej krótki wiersz autorstwa Justyny Holm, notabene autorki festiwalowego hymnu:
Raz trzynastki są szczęśliwe
Raz dwunastki są pechowe
Lecz w Koninie są w tym roku
Wprost wybitnie zjawiskowe.
Przy okazji jurorzy zauważyli „z zachwytem kunszt Orkiestry Festiwalowej pod charyzmatyczną dyrekcją Pawła Zielaka”. I dodali: „Jednocześnie mimo werdyktu,
który być musi, zgodnie oświadczamy, że każdy z uczestników jest zwycięzcą. Jeśli się dąży do rozwoju i realizacji marzeń, nie może być inaczej”. A zatem werdykt:
 
Aplauzy Uśmiechu w najmłodszej kategorii (do lat 8) otrzymali: Laura Bączkiewicz (Koniński Dom Kultury w Koninie), Paulina Knapik (Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie), Zuzanna Starzyńska (Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli),
Ewelina Strządała (4 lata, Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej) i Kasia Kaczyńska (Dom Kultury „Orle Gniazdo” w Poznaniu).
Złote Aplauzy odebrali:
- kategoria wiekowa 9-11 lat: Arianna Żukowa z Reczycy (Białoruś)
- kategoria wiekowa 12-13 lat: Stasiek Kukulski (Warszawa)
- kategoria wiekowa 14-16 lat: Wiktoria Zwolińska (Studio Piosenki Kids ART. w Krakowie)
- kategoria zespół wokalny do 12 lat: Szalone Małolaty (Studio Artystyczne Katarzyny Panicz „Szalone i Szalone Małolaty” w Elblągu)
- kategoria zespół wokalny 13-16 lat: ASMki (Studio Wokalne Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie).
Grand Prix otrzymała Valeria Voykova ze Musical Studio „Zornica” w Sofii; trzynastoletnia Bułgarka, której instruktorką jest Galina Ivanova, brawurowo wykonała „Je suis malade” (sł. Alice Dona, muz. Serge Lama).
Wszystko o przyznanych wokalnych Aplauzach znaleźć można na http://festiwaldzieciecy.pl/401-rozspiewane-zloto-srebro-braz
 
Kłopoty z przyznaniem Aplauzów miało też jury „taneczne”: Katarzyna Migała (przewodnicząca), Klára Hejníková, Agnieszka Obuchowicz-Zweifel, Maciej Florek, Jacek Łumiński, Yann Aubert Karamaounas, Alexander Tsara i Dariusz Intrys (sekretarz), po obejrzeniu 123 prezentacji i zakwalifikowaniu do finału 86 prezentacji, postanowiło przyznać:
- Aplauz Uśmiechu: Studio RAMPA DANCE w Poznaniu, FLEX B z Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki we Wrocławiu, FART Mini Kids ze Szkoły Tańca i Baletu „FART” Justyna Szczap w Koninie, MINI JOY Szczecin ze Studio Tańca JOY DANCE w Szczecinie i zespołowi ATOM BZYK z Uczniowskiego Klubu Sportowego „HUBAL” w Białymstoku.
Złote Aplauzy jury przyznało zespołom:
- taniec towarzyski do 16 lat: MBB z Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe M. St. Warszawy
- etiuda taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet): HAND to HAND Dzieci z Klubu Sportowego HAND to HAND w Warszawie
- etiuda taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet): MAMI ze Studio Tańca MK w Tarnowskich Górach
- disco dance, disco freestyle do 12 lat: CLIS Dunajská Lužná z Kultúrna a umelecká agentúra Panoráma – Miloslavov (Słowacja)
- disco dance, disco freestyle do 16 lat: SHOCK DANCE Juniors Team z Uczniowskiego Klub Tańca Sportowego „Shock Dance” w Szczecinie
- inscenizacja taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet):
CLIS Dunajská Lužná z Kultúrna a umelecká agentúra Panoráma – Miloslavov (Słowacja)
- inscenizacja taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet): DanceArt z
Tanzschule „DanceArt” w Berlinie (Niemcy)
- hip hop (oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying) do 12 lat:
CLIS Galanta z Kultúrna a umelecká agentúra Panoráma – Miloslavov (Słowacja)
- hip hop (oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying) do 16 lat: HICIORKI ze Studio RAMPA DANCE w Poznaniu
- inscenizacja street dance do 12 lat: ATOMIZER z Uczniowskiego Klubu Sportowego „HUBAL” w Białymstoku
- inscenizacja street dance do 16 lat: 1.KOLOR Street ze Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku.
Triumfatorem tanecznej rywalizacji i zdobywcą Grand Prix został TRIUMF DANCE CLUB z Triumf Dance Club we Lwowie (Ukraina). Zespół otrzymał nagrodę za wykonanie układu „Konfrontacja” do choreografii Anny Hjumak i Anny Dowganowskiej; trenerkami dzieciaków były Anna Dowganowska i Larisa Efimowa. Zespół startował w kategorii etiuda taneczna (jazz, modern, contemporary, balet) do lat 12.
Szczegółowe wyniki rywalizacji zespołów tanecznych 40. Festiwalu są zamieszczone na http://festiwaldzieciecy.pl/402-aplauzy-dla-tancerzy
 
Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że w czasie jubileuszowego Festiwalu specjalnymi Aplauzami uhonorowano byłych dyrektorów Festiwalu: Kazimierza Lipińskiego – inicjatora Festiwalu (i jego organizatora w latach 1979-1985), Jerzego Łagodzińskiego (1986-1988), Adama Augustiańskiego (1989-2003), Piotra Starzyńskiego (2004) i Bogdana Cala (2005-2011); Aplauzy wręczała Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, pełniąca obowiązki dyrektora Festiwalu od roku 2012. Aplauzy powędrowały też do sponsorów, bez których szczodrości Festiwal byłby zapewne bardziej skromnym przedsięwzięciem. Od zawsze największym wspierającym Festiwal jest Samorząd Konina, organizatorom pomagają finansowo także Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Koninie, konińskie spółki samorządowe i prywatni przedsiębiorcy, organizacyjnie Konińska Fundacja Kultury i wielu innych. Patronowali 40. Festiwalowi: wicepremier Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Dziecka, UNICEF Polski Komitet Narodowy, prezydent Konina i starosta powiatu konińskiego.
 
Po jubileuszowych koncertach od uczestników otrzymaliśmy wiele słów pełnych emocji. Między innymi Marzena Koszykowska, trenerka zespołu tanecznego Szyk Twist SP7 w Szczecinie (wyróżnienie w kategorii inscenizacja taneczna do 12 lat), napisała: „Najpiękniejszy, doskonale zorganizowany i zrealizowany festiwal w Polsce. Magiczny, bo rywalizacja istnieje tam tylko na scenie, poza nią wszyscy się pozdrawiają i wspierają. My już tęsknimy i zastanawiamy się, czym zaskoczyć jurorów w przyszłym roku”. Donka Shestakova z Bułgarii: „Dear all, i am the mam from Valeria Voykova [laureatki wokalnego Grand Prix]. Thank you sooo much for everything. It was very special, very nice and unforgettable festival. We thing every day
on the last week and we miss all of you”. Aleksander Klembalski z Kutna (Brązowy Aplauz w kat. 12-13 lat): „Bardzo tęsknię i za festiwalem i za wspaniałą orkiestrą. Wspaniała przygoda, nowi koledzy i koleżanki… Czego można chcieć więcej?”. Stasiek Kukulski z Warszawy (Złoty Aplauz też w kat. 12-13 lat): „Było cudownie. Emocje opadły, ale wciąż wspominam i już myślę o następnym festiwalu. Co by tu zaśpiewać za rok. Pozdrawiam serdecznie!” Marzena Kobryń, trenerka zespołu MAMI ze Studio Tańca MK w Tarnowskich Górach (Złoty Aplauz w kategorii etiuda taneczna do 16 lat): „Podnosicie nam poprzeczkę. MAMI pozdrawia tanecznie. Nasze emocje jeszcze nie opadły”. Martyna Marszałek (15 lat) z Ostrowitego: „Było cudnie, niesamowita przygoda, która na bardzo długo pozostanie w mojej pamięci!!!!”. A Mała Avista z Bełchatowa zapewnia: „Będziemy”.
 
Co można po takich słowach zrobić? Tylko jedno – zabrać się za organizację 41. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. A zatem – do zobaczenia, już wkrótce!

...

 

41.

To zdarzyło się po raz drugi

Pierwszy raz w 1982 roku na przeszkodzie organizacji (wówczas 4.) Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych stanęła polityka – trwał stan wojenny. Drugi raz było w tym roku – choć machina organizacyjna festiwalu już zaczęła się rozpędzać, 41. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca trzeba było odwołać z powodu ogólnoświatowej epidemii koronawirusa.

Żal nam było przede wszystkim dzieciaków (ich rodziców, opiekunów i instruktorów też). Widzieliśmy, jak wielką pracę wszyscy wykonali, by stanąć do eliminacji do festiwalu. Wokaliści zdążyli jeszcze, 5-8 marca 2020 r., zaprezentować się „na żywo” na scenie Konińskiego Domu Kultury. Ponieważ miałem przywilej bycia tuż obok nich, w kulisach, zapowiadając kolejne prezentacje, widziałem nieprawdopodobne emocje, które – co tu udawać – udzielały się. Jednych trzeba było uspokajać, drugich dopingować, trzecich dokarmiać ciasteczkami, poić, czwartym… dać święty spokój, nie przeszkadzać, tylko czekać aż błysną. I gwiazdy błyszczały!

Na początek Stasiek Kukulski, zdobywca Złotego Aplauzu na 40. Festiwalu, zaśpiewał swój singiel zatytułowany ,,Kim jesteś”. To nagranie był efektem współpracy organizatorów festiwalu z wytwórnią Delpy Records, która wyprodukowała singiel dla najlepszego polskiego wokalisty 40. Festiwalu. To było wydarzenie! Cóż może być wspanialszego, niż obserwowanie rozwijających się talentów i karier młodych artystów startujących w konińskiej imprezie. Tym razem na scenie KDK pokazało się około 400 wokalistów z całej Polski. Oceniało ich, to znaczy kwalifikowało do udziału w 41. Festiwalu, jury: Beata Bednarz, Wojciech Myrczek, Jerzy Petersburski Jr., Paweł Zielak i Małgorzata Kazuś. Jurorzy mieli także do przesłuchania nagrania nadesłane przez dzieci i młodzież z zagranicy: Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Bułgarii, Litwy.

Kwalifikacji zespołów tanecznych w kwietniu już nie udało się przeprowadzić, wirus wywołujący COVID-19 okazał się silniejszy. Środki ostrożności mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, wprowadzone przez władze państwowe, nie pozwoliły nawet na zorganizowanie pracy komisji artystycznej, kwalifikującej zespoły taneczne do udziału w 41. Festiwalu.  Gorzej – 41. Festiwal trzeba było odwołać, by uczestników nie narażać na niebezpieczeństwo zarażenia się chorobą, zbierającą śmiertelne żniwo.

41. Festiwal nie odbył się z powodu pandemii. Był to trudny dla nas czas, tym bardziej, że zaplanowany na 9-13 czerwca 2022 roku Festiwal, także musieliśmy odwołać.

 

42. 

Za nami 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Pięć festiwalowych dni (1-5 czerwca 2022r.) minęło bardzo szybko. Pozostały wspomnienia, podziękowania i słowa: ,,do zobaczenia za rok!”. Po ponad dwóch pandemicznych latach powróciła do Konina radość, uśmiech i spontaniczność młodych artystów. Wszystko dzięki Festiwalowi, na który w tym roku przyjechało niemal 2500 uczestników. 

Jak podkreślali jurorzy konkursów tanecznego i wokalnego, poziom uczestników Festiwalu jest tak wysoki, że z ogromnym trudem przychodzi im dokonywać wyboru.

- Dziękuję wszystkim tancerzom, instruktorom, choreografom, którzy przybyli tak licznie na koniński festiwal, prezentując wysoką jakoś tańca, najpiękniejszej ze sztuk. Dzięki Waszej energii Konin lśni i niech tak zostanie w naszych sercach i pamięci – mówiła podczas wręczania nagród Katarzyna Migała, przewodnicząca jury tanecznego MDFPiT.
- Jestem przeszczęśliwym, że w 2022 roku, czuję się tak jakbyśmy rozstali się rok temu, a było to przecież w 2019 roku. Szczęście, radość i wzruszani było słychać podczas eliminacji. Stojąc na scenie i rozdając nagrody czuję to sam – mówił Jerzy Petersburski Jr., przewodniczący konkursu piosenki.

Jury 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie przyznało w tym roku w 6 kategoriach konkursu wokalnego oraz 12 kategoriach konkursu tanecznego: 8 Aplauzów Uśmiechu dla małych debiutantów; 15 wyróżnień; 15 Brązowych Aplauzów, 15 Srebrnych Aplauzów oraz 16 Złotych Aplauzów.

 

Konkurs wokalny:

Aplauz Uśmiechu w kategorii do 8 lat: Oliwia Golańska (8 lat) z Poznania, Hanna Wilińska (5 lat) ze Starego Miasta, Julia Zatorska (5 lat) z Kurzętnika, Ninka Rutyna (6 lat) z Elbląga oraz Natalia Kopacz (8 lat) z Poraja.

W kategorii wiekowej 9-11 lat przyznano:

Wyróżnienie

Miłosz Krysiak (11 lat)

Młodzieżowy Dom Kultury im. Mariusza Zaruskiego w Stargardzie

Brązowy Aplauz

Denis Hryshchuk (11 lat)

Kijów - Ukraina

Srebrny Aplauz

Liliana Prajsnar (11 lat)

Złoty Aplauz

Duet: Agatka i Weronika Deja (9, 11 lat)

Studio Artystyczne Katarzyna Panicz Szalone Szalone Małolaty w Elblągu

 

W kategorii wiekowej 12-13 lat:

Wyróżnienia

Aurelia Radecka

Studio Artystyczne Banda Rabanda w Chorzowie

Brązowy Aplauz

Antoni Pytlak (12 lat)

Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Srebrny Aplauz

Kornelia Sadowska (12 lat)

Młodzieżowy Dom Kultury im. Mariusza Zaruskiego w Stargardzie

Złoty Aplauz

Ania Laskowska (13 lat)

Studio Artystyczne Maciej w Zabrzu

 

W kategoria wiekowej 14 – 16 lat:

Wyróżnienie

Magda Pająk (16 lat)

Studio Piosenki Kids ART. w Warszawie

Strong

Brązowy Aplauz

DUET: Stasiek Kukulski i Natalia Kosmowska (15 lat)

Piotr Markowski Vocal Studio w Warszawie

Srebrny Aplauz

Zuzanna Górecka (14 lat)

Studio My Voice Beata Michalak-Górna w Starym Mieście

Złoty Aplauz

Zuzanna Dudek (16 lat)

Trele Morele Punkt Kultury w Warszawie

 

W kategorii: zespół wokalny do 12 lat

Wyróżnienie:

Szalone Małolatki

Studio Artystyczne Katarzyna Panicz Szalone Szalone Małolaty w Elblągu

Brązowy Aplauz

Szalone Małolaty

Studio Artystyczne Katarzyna Panicz Szalone Szalone Małolaty w Elblągu

Srebrny Aplauz

Ene Due Rabe

Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie

Złoty Aplauz

Eureka

Stowarzyszenie Artystyczne „Erato” im. M. Karłowicza w Poznaniu

 

W Kategorii: zespół wokalny 13-16 lat

Wyróżnienie:

Gang Psa

Trele Morele Punkt Kultury w Warszawie

Brązowy Aplauz

Eski Floreski

Sztumskie Centrum Kultury w Sztumie

Srebrny Aplauz

Farijao

Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

Złoty Aplauz

Szalone Małolaty

Studio Artystyczne Katarzyna Panicz Szalone Szalone Małolaty w Elblągu

 

 

Konkurs taneczny:

Aplauz Uśmiechu otrzymują: Mali Debiutanci do 8 lat: Fart Mini Kids z Konina, Trans 4 Międzyrzecz oraz Trans – Skwierzyna

 

Taniec towarzyski do 16 lat

Wyróżnienie:

Aspire

Szkoła Tańca Astra w Oświęcimiu

Brązowy Aplauz

Baila Girls

Studio Tańca Bailamos w Bydgoszczy

Srebrny Apluaz

Baila Boom

Studio Tańca Bailamos w Bydgoszczy

Złoty Apluaz

Aqua Dance

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu

 

Etiuda taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet)

Wyróżnienie:

Takt IIa

Takt Szkoła Tańca i Akrobatyki w Koninie

Brązowy Aplauz

Joy Kids One

Joy Dance w Szczecinie

Srebrny Aplauz

Hand To Hand w Warszawie

Złoty Aplauz

Angels Kids

Rampa Dance w Poznaniu

Etiuda taneczna do 16 lat  (jazz, modern, contemporary, balet)

Wyróżnienie:

LDA Junior Team

Love Dance Academii w Warszawie

Brązowy Aplauz

Joy Junior One

Joy Dance w Szczecinie

Srebrny Aplauz

Angels

Rampa Dance w Poznaniu

Złoty Aplauz

Hand To Hand w Warszawie

 

Disco dance, Disco Freestyle do 12 lat

Wyróżnienie:

Cykady KIDS

Przemkowski Ośrodek Kultury i Biblioteka

Brązowy Aplauz

Fuks 3 Kids

Koniński Dom Kultury

Srebrny Aplauz

Shock Dance Kids Szczecin

Uczniowski Klub Tańca Sportowego Shock Dance w Szczecinie

Złoty Aplauz

Gama Kids Team

Szkoła Tańca Sportowego Gama Dance Team w Kłodawie

Disco dance, Disco Freestyle do 16 lat

Złoty Aplauz

Szokobons Junior w Jastrzębiu-Zdroju

Studio Tańca i Ruchu SZOK w Jastrzębiu-Zdroju

 

Inscenizacja taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet)

Wyróżnienie:

Coda Kids

Koniński Dom Kultury

Brązowy Aplauz

Mała Reaktywacja

MOK Żory oraz Stowarzyszenie Formacja Taneczna Reaktywacja w Żorach

Srebrny Aplauz

FART Kids

Szkoła Tańca i Baletu FART Konin 

Złoty Aplauz

Lemono 3

Stowarzyszenie  Lemono Dance Center w Warszawie

 

Inscenizacja taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet)

Wyróżnienie:

Fart Junior

Szkoła Tańca i Baletu Fart w Koninie

Brązowy Aplauz

Fox 2

Studio Fox w Warszawie

Srebrny Aplauz

Reaktywacja

MOK Żory oraz Stowarzyszenie Formacja Taneczna Reaktywacja w Żorach

Złoty Aplauz

Lemono 2

Stowarzyszenie  Lemono Dance Center w Warszawie

 

HIP HOP – oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying do 12 lat

Wyróżnienie

Mini Respekt

Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy

Brązowy Aplauz

Pomarańcza

Rampa Dance w Poznaniu

Srebrny Aplauz

Siemanko

Rampa Dance w Poznaniu

Złoty Aplauz

Szok Young

Studio Tańca i Ruchu Szok w Jastrzębiu-Zdrój       

 

HIP HOP – oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying do 16 lat

Wyróżnienie

TDK Crew

Szkoła Tańca I Ruchu Dance 4 You w Żywcu

Brązowy Aplauz

Kolor Street

DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych Karolina Maria Garbacik w Białymstoku

Srebrny Aplauz

Szok Juniorzy

Studio Tańca i Ruchu Szok w Jastrzębiu-Zdrój

Złoty Aplauz

Na Dwa

Rampa Dance W Poznaniu

Inscenizacja Street Dance do 12 lat

Wyróżnienie

Flex A2

MDK we Wrocłąwiu-Krzyki

Brązowy Aplauz

Szok Fresh Kids

Studio Tańca i Ruchu SZOK w Jastrzębiu-Zdroju

Srebrny Aplauz

Atom Bzyk

Atom  Dance Studio w Białymstoku

Złoty Aplauz

Powiem Mamie

Rampa Dance w Poznaniu

 

Inscenizacja Street Dance do 16 lat

Wyróżnienie

Flex Street

MDK we Wrocławiu-Krzyki

Brązowy Aplauz

Atomizer

Atom Dance Studio w Białymstoku

Srebrny Aplauz

Kolor Street

Dance OFFnia Studio Działań Kreatywnych Karolina Maria Garbacik w Białymstoku

Trener: Katarzyna Wiktorko

Złoty Aplauz

Na Dwa

Rampa Dance w Poznaniu

 


Po raz pierwszy w ponad 40. letniej historii Festiwalu, Grand Prix konkursu tanecznego, przyznano formacji disco dance.
Nagrody wręczyli: Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Witold Nowak, z-ca prezydenta Konina, Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu ZE PAK SA oraz Krzysztof Radziemski, przedstawiciel spółki KUPIEC.

 

Grand Prix 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał zespół Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie za prezentację Run the World, Girls!
Wielkie uznanie kierujemy w stronę tancerzy, instytucji prowadzącej, ale także w stronę opiekunów grupy: Sylwii i Andrzeja Kuźnickich.

 

Grand PRIX 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w konkursie wokalnym otrzymał Piotr Klima (13 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach.
Piotr wygrał utworem ,,Zawołaj mnie” (sł. Halina Poświatowska, muz. Aleksandra Tocka, Bartłomiej Tyburowski). Instruktorką Piotra jest Aleksandra Tocka.

 

Podczas Koncertu Galowego, który odbył się 4 czerwca, na konińskiej Starówce, wręczono także zaproszenia do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company. Przedstawiciel Festiwalu, Viktor Leis, zaprosił aż sześciu wokalistów 42. MDFPiT do udziału w listopadowym festiwalu w Berlinie. Są nimi: Oliwia Bąk, Filip Robak, Antoni Pytlak, Magda Pająk, Duet Natalia Kosmowska i Stasiek Kukulski oraz zespół Szalone Małolaty z kategorii wiekowej 13 – 16 lat.

 

Nagrodę, którą jest napisanie piosenki oraz nagranie singla w tym profesjonalna obsługa managementu, ufundowała wytwórnia Delphy Records. Nagroda trafiła do Gabrieli Piotrowskiej z Elbląga. Gabi zaśpiewała w Koninie piosenkę ,,Mamma knows best”. Gratulujemy i czekamy na premierę singla.

 

Przypomnijmy jeszcze, że Koncert Galowy 42. MDFPiT w Koninie wyreżyserował Mateusz Polit, a poprowadził Tomasz Kammel.

 

Warto także przypomnieć, że dla uczestników Festiwalu zaśpiewała Bryska, artystka młodego pokolenia, podbijająca listy przebojów w całej Polsce. Uczestnicy Festiwalu integrowali się także na ognisku i dyskotece, które w tym roku, dzięki zaproszeniu władz Gminy i Miasta Ślesin, odbyło się na plaży miejskiej w Ślesinie.

 

 

Organizacja Festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia Samorządu Miasta Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), które ufundowało nagrodę główną Festiwalu dla zdobywcy Grand Prix wokalnego oraz wytwórni Delphy Records.

 

Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF.

 

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i współpracownikom za ogromne wsparcie przy organizacji 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2022.

 

 

 

Do zobaczenia za rok!

 
Izabela Bobrowska (edycja 1-30)
Andrzej Dusza (edycja 31-39)

Dorota Gapska (edycja od 40)

 


W opracowaniu korzystano z pracy magisterskiej Małgorzaty Kazuś „Aktywność kulturalna lokalnych uczestników i odbiorców Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie”, WSP Zielona Góra 1996

 
serv kdkkonin